Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 09:06:43
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ilirizam  (Pročitano 1600 puta)
11. Okt 2006, 15:00:36
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


OK...idemo dalje...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11512
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
Ilirizam je naziv za književni, kulturni i društvenopolitički pokret u Hrvatskoj u drugoj polovini tridesetih i četrdesetim godinama 19. veka. Koristi se i za označavanje književnoistorijskog razdoblja u Hrvatskoj od 1835. do 1850. godine.

Pokretač ilirizma bio je Ljudevit Gaj, hrvatski preporoditelj, književnik, političar (zastupnik u Hrvatskom Saboru), vođa hrvatskog narodnog preporoda. Gaj je pokrenuo izlaženje lista Novine horvatske (od 1836. Novine ilirske) s nedeljnim književnim prilogom Danica horvatska, slavonska i dalmatinska (od 1836. Danica ilirska) i taj se datum obično smatra početkom novog razdoblja u hrvatskoj književnosti. Godine 1835., tačnije 5. decembra te godine, objavio je proglas o napuštanju kajkavskog dijalekta i starog pravopisa i o prihvatanju štokavštine i novog pravopisa. U skladu s tim i njegov list je štampan novim pravopisom i štokavskim narečjem.

Predstavnici ilirskog pokreta su, smatrajući da su Južni Sloveni potomci starih, izumrlih Ilira, preuzeli ilirsko ime za sve Južne Slovene. Godine 1843. vlasti su zabranile upotrebu ilirskog imena.

Pored ilirizma za označavanje književnoistorijskog razdoblja koristi se i opisni naziv hrvatski narodni preporod. Književnost tog razdoblja se odlikuje izrazito nacionalnom funkcijom. Književnost je u funkciji konstituisanja i odbrane moderne hrvatske nacije. Pokret je uspeo okupiti veći deo hrvatske inteligencije, i pozivajući se na književnu tradiciju Dubrovnika i Dalmacije, usmenu književnost na štokavskom, prihvatio štokavsko narečje za osnovu hrvatskog jezičkog standarda.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1763
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pokret se zvao ilirskim jer se u nauci (ispravno) smatralo da su Juzni Sloveni potomci autohtonih naroda sve do sredine 19. veka. Onda su germanski naucnici to svojstvo nama oduzeli da bi ga dali svojim novim pionima Siptarima (ili Albancima) kako bi mi izgubili pravo na drzavu.
Ovo je period kada se Srbija oslobadjala od oslabljene i natrule turske drzave, kada je pocela da ustanovljava svoju drzavnost i nauku.
Austriji, koja je vekovima imala teznju da prosiri svoje carstvo na istok, nije odgovarala novostvorena drzava Srbija, ciji je narod imao mnogo srodnika i po turskoj i austrijskoj carevini. Logicno je bilo pretpostaviti da ce Srbija jacati i teziti da ukljuci u sebe i teritorije gde su ziveli i drugi Srbi (sto se kasnije i desilo).
Zato je i napravljen plan kako da se nas narod oslabi, a jedan od nacina je bio i oduzimanje nase proslosti (zvuci kao jos jedna teorija zavere, ali ne bi se o njoj toliko pricalo da nije istinita).
Narod koji je trebalo (i treba) da posluzi Germanima su bili Siptari zato sto nisu imali nikakvu nacionalnu svest, delovali su kao slabasni i pogodni za kontrolisanje. Zato su im Austrijanci osmislili nacionalnost, dali im istoriju, pismo (latinicu), grb (koji je isti kao austrijski) i pokusali da ih pokatolice (a ovaj proces se i dalje desava. Austrijanci nisu imali prilike da iskoriste Siptare za slabljenje srpskog naroda, ali druge germanske drzave jesu, sto danas upravo rade.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 09:06:43
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.