Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 13:15:01
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ratni luk  (Pročitano 1569 puta)
06. Okt 2006, 16:38:01
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


OK...idemo dalje...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11512
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
Ratni luk je tip oružja koji ispaljuje strele pomoću njegove elastičnosti.Koristi se za lov, sport a kroz istoriju i za ratovanje.

Veština upotrebe luka se naziva streličarstvo.Pored praćke luk je jedno od prvih oružja namenjenih upotrebi na daljinu.

Veoma različiti dizajni lukova se mogu sresti u različitim kulturama,i kroz razne periode.Uobičajedi oblici su napravljeni od čvrstog drveta ( engleski dugi luk ), od pločastog drveta ( Japanski i Sijamski lukovi ) i kompozitni lukovi ( srednji istok, Indija i Mongolija ).

Istorija

Smatra se da je luk nastao u kasnom paleolitskom i ranom kamenom dobu.U Evropi se pojavio na prestoru današnje Nemačke i datira od kasnog paleolitskog perioda hamburške kulture ( 9000-8000 godina pne. ).Strele su pravljene od Borovine, bile su duge 15-20 cm i imale su kameni vrh.

Prva upotreba lukova u ratne svrhe je opisana u Indiskim Epovima.

Najstariji lukovi za koje se sada zna pronađeni su u močvarama na jugu ostrva zeland u Danskoj.Tamo su nađena dva luka 1940-ih.Napravljeni su od brestovog drveta,rukohvat im je ravan i imaju oblik latiničnog slova d ( D ), dužine su 1,5 m.Ovakvi lukovi su se koristili sve do bronzanog doba.

Američki indijanci su koristili ravne lukove napravljene od američkog oraha.

Ratni luk je postao glavno naoružanje srednjevekovnih armija Egipta i Sirije, koji su ispaljivali strele sa ratnih kočija, što je bilo jako efikasno.Dok Rimljani i Grci nisu našli za shodno da koriste ovo oružje, oni su razvili jake oklope koji su umanjili efikasnost strela, kao i bitke u pošumljenim delovima.Međutim dolaskom na scenu naroda istočne azije i njihovih strelaca na konjima sa svojim kompozitnim lukovima postali su dominante nacije tog vremena.

U Engleskoj se u srednjem veku pojavio dugi luk, koji je bio veoma kvalitetan imao je veliki domet i veliku probojnu moć.Međutim za dobro rukovanje ovim lukom bilo je potrebno više godina treninga.

Kasnije se razvila i posebna vrsta luka nazvana samostrel, on je bio spor za punjenje ali bio je mnogo lakši za rukovanje i bilo je potrebno samo nekoliko nedelja treninga da bi čovek mogao da ga korist, i pored svega toga imao je veću probojnu moć od bilo kog luka.

Ratni luk počinje polako da nestaje sa ratne scene pojavom baruta i musketa.


Jedan od najpoznatijih korisnika ratnog luka je svakako Robin hud

Savremeni luk Rikrv

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 13:15:01
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.137 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.