Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 12:41:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šamši-Adad - Kralj sveta, knez Ašura  (Pročitano 2984 puta)
05. Dec 2004, 11:34:29
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Šamši-Adad
Kralj sveta, knez Ašura

Šamši-Adad, sin Ila-Kabkabua, u vreme Narm-sina otišao je u Kardunijaš (Vavilon). Kada je limu bio Ibni-Adad, Šamši-Adad otišao je iz Kardunijaša, osvojio je Ekalte i ostao u Ekalteu tri godine. Kada je limu bio Atamar Ištar, Šamši-Adad otišao je iz Ekalatea, svrgao s prestola Erišuma, Naram-Sinovog sina, ugrabio presto i vladao 33 godine."

U asirskom spisku kraljeva daje se o Šamši-Adadu (1814-1782) nešto više podataka nego o ostalim vladarima, ali to nije jedino što ga izdvaja. Sa njim počinje sasvim nov period u istoriji Asirije, ali i celog Bliskog istoka. Osnivač je nove dinastije i tvorac prve centralizovane države u istoriji.

Sin Ila-Kabkabua, kralja Ekalatuma, doživljava da grad-država u kojoj je rastao i koju je trebalo da nasledi postaje plen Naram-Sina, vladara iz strane, akadske dinastije. Do tada je bio sin kralja, a onda postaje niko. Sin pobeđenog. Vojnik koji mora da se dokazuje.

Zahvaljujući svojim sposobnostima i poverenju koje je uživao u svom plemenu, jednom od najmoćnijih, postaje značajan vojskovođa. Kao takav bio je poslat u rat protiv Vavilona,koji uspešno osvaja i još kao namesnik rešava da zauzme asirski presto.

Ali odmah pokazuje odlike velikog vladara: mudrost i strpljenje. Sačekao je smrt Naram-Sina. Kada je njegov naslednik došao na vlast on je reagovao i bez većih teškoća svrgao ga sa prestola. Uz njega je bio i narod i on im je to uzvratio. U priličnoj meri štitio je interese slobodnih masa stanovništva, pa čak i sirotinje.

Osvajanja

Šamši-Adad shvata da može stvoriti moćnu državu. Pod njegovu vlast brzo je pao deo severne Sirije, jedno vreme sve do Libanskih planina i Sredozemnog mora, a osvojio je i Mari. Preko svojih tajnih agenata učestvovao je u zaveri u kojoj je 1810. ubijen kralj Jah-dun-Lim, a asirska vojska je odmah zatim uletela u grad. Za kralja Marija je postavljen mlađi sin Šamši-Adada: Jasmah-Adad.

U osvojenom Ekalateu za kralja je bio postavljen stariji sin, po asirskom običaju već određen za naslednika: Išme-Dagan, a sam Šamši-Adad boravio u Ašuru, Ninivi, ali i Šubat-Enlilu.

Proširivši svoju državu Šamši-Adad uzima titulu "šar kišati" (kralj sveta) što ukazuje na tradiciju akadskog doba, na koju se Asirija pozivala. On je bio i "Enlilov zastupnik, Daganov poštovalac, knez Ašura", kao i "onaj koga su Anu i Enlil postavili da bude iznad kraljeva koji su ranije postojali".

U samoj državi organizovao je dobru mrežu administracije i nadzora, a sam se upuštao i u sitna pitanja. Naravno, posebno se bavi vojskom. Ona je morala uvek da bude spremna za borbu. U svakom gradu postojale su manje ili veće vojne posade, a za veće pohode regrutovano je i stanovništvo.

Šamši-Adad opisuje i svoju taktiku. On je u ratu prvo pokušavao da privoli gradove da se predaju i slao im uhode sa mnogim ponudama. Sledila je izgradnja bedema oko grada i opsedanje. Posle toga kreće napad: pravi se rampa od nabijene zemlje ili se tvrđava potkopava, grade posebne kule za napad, a za probijanje gradskih kapija upotrebljavaju se "ovnovi".

Porodične razmirice

Ni veliki osvajači i moćni vladari, predstavljeni kao ljudi od granita, nisu pošteđeni porodičnih problema. Prepiska koja je sačuvana iz ovog perioda ukazuje na razmirice sa mlađim sinom Jasmah-Adadom. Ovaj, umesto da drži Mari čvrsto, kao osvojenu teritoriju, ratuje sa sirijskim plemenima sprijateljio se sa njima i prevozio ih preko Eufrata.

"Jesi li ti dete ili čovek? Nemaš li bradu? Sada si već u zrelim godinama, a nisi izgradio svoju kuću. Dok je tvoj brat pobedio neprijatelja, ti ležiš okružen ženama. Koliko dugo još nećeš da vladaš svojom zemljom?" piše Šamši-Adad sinu.

Ipak, on mirnim putem uspeva mnogo toga. Dobio je čak privilegiju da koristi rudnike bakra sa teritorije Karhemiša i može se zaključiti da je bio veoma mudar vladar. Mirnim putem uspevao je da postigne stvari koje drugi nisu uspevali ratom, ali njegov otac nije to tako video.

Kraj vladavine i carstva

Uz pomoć svojih sinova Šamši-Adad je uspeo da brani deo granica, ali neprestano morao se čuva od napada plemena sa severa i istoka. Razvija se privreda, grade putevi, kao i brodovi. Oživljavaju i asirska trgovačka naselja u Maloj Aziji i Kapadokiji.

Najveću opasnost za Šamši-Adada predstavljao je dolazak Hamurabija (1792 - 1750) na vlast. Ovaj vavilonski vladar bio izuzetno sposoban i nije prezao ni od čega. Ali ni on nije smeo da krene na Asiriju u kojoj je vladao "šar kišati".

Odmah po smrti velikog vladara Šamši-Adada, završava se i vladavina Jasmah-Adada u Mariju. Naslednik asirskog prestola Išme Dagan (1782-1742) nastavio je očevu politiku, ali nije imao šanse protiv Hamurabija. Gubi veliki deo teritorija, ali ipak ostaje na vlasti oko 40 godina.
A. Ivanović
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 12:41:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.