Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 08:25:02
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Fridrih I Habsburg  (Pročitano 1506 puta)
23. Sep 2006, 10:13:19
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Fridrih I Habsburg

Fridrih I Habsburg ili Fridrih Lepi (oko 1289.-13. januar 1330.) je bio kralj Nemačke iz dinastije Habsburga. Bio je kralj rival od 1314. do 1322., a od 1326. do 1330. je koregent sa Ludvigom IV Bavarskim.

Prijateljstvo i sukob sa Ludvigom Bavarskim

Sin je kralja Alberta I Habsburga i Elizabete Koruške. Posle smrti starijeg brata Rudolfa i ubojstva a oca 1308. postao je vladar Austrije u ime sebe i svoje mlađe braće. Bio je prijatelj i rođak Ludviga IV Bavarskog, sa kojim je zajedno odrastao. Oružani sukob među njima je izbio kad je tutorstvo nad donjom Bavarskom i mladim knezom donje Bavarske bilo dodeljeno Fridrihu. Ludvig IV Bavarski se s time nije slagao, pa je došlo do sukoba. Ludvig IV Bavarski je pobedio Fridriha 9. novembra 1313. u bici kod Gamelsdorfa. Fridrih je bio prisiljen da se odrekne tutorstva nad donjom Bavarskom.

Razdoblje dva kralja

Posle smrti cara Henrika VII iz dinastije Luksemburg, nastao je problem tko će biti novi njemački kralj. Najjače dinastije u Nemačkoj su bile Luksemburg, Vitelsbah i Habsburg. Sin Henrika VII iz dinastije Luksemburg bio je još mlad, pa luksemburška strana glasa za kuću Vitelsbah, tj za Ludviga IV Bavarskog.

Ludvig Bavarski je izabran oktobra 1314. sa 4 od 7 glasova kneževa izbornika. Krunisan je od strane kelnskog nadbiskupa u Bonu, umesto u Ahenu. U isto vreme preostali kneževi proglašavaju drugog kralja Fridrih I Habsburg. Nemačka dobija dva kralja, pa dolazi do neizbežnog rata. Tokom sukoba dva kralja Ludvig Bavarski je 1316. priznao nezavisnost Švajcarske, koja se time otrgla habsburškoj kontroli.

Jovan XXII postaje papa 1316. Papa je strogo podržavao francuske interese. Najpre je bio neutralan u tom sukobu, jer je Robert Anžujski želio da nemački kraljevi nemaju kontrolu nad Italijom. Papi je savetovano da ne priznaje ni jednog kandidata.

U zatočeništvu (1322.-1325.)

Posle nekoliko godina krvavih borbi Habsburgovcima se pobeda već smešila. Međutim Fridrih I Habsburg je odlučujuće poražen u bici kod Mildorfa 28. septembra 1322. U toj bici su zarobljeni Fridrih i 1300 plemića iz Austrije i Salcburga. Ludvig je držao tri godine zarobljenog Fridriha u zamku Trauznic.

Fridrihov brat Lepold je nastavio da se bori. Odjednom Ludvig Bavarski je počeo da trpi udarce. Najpre je izgubio saveznika, kralja Bohemije, koji se povukao iz saveza. Onda je papa ekskomunicirao Ludviga Bavarskog, da bi ga naveo da pusti Fridriha I Habsburga. Papa se umešao jer nije želio nitko da pobedi.

Viteški postupak i postaje koregent

Konačno, sporazumom iz Trauznica 13. marta 1325. Ludvig pušta Fridriha, a Fridrih priznaje Ludviga Bavarskog kao zakonitog vladara. Osim toga Fridrih se zakleo da će se vratiti u zarobljeništvo, ako ne ubedi braću da se potčine Ludvigu Bavarskom.

Pošto nije uspeo da uveri braću, vratio se u zarobljeništvo, iako ga je papa oslobodio zakletve. Ludvig Bavarski je bio impresioniran takvim viteštvom, pa je obnovio staro prijateljstvo sa Fridrihom I Habsburgom. Složili su se da vladaju zajedno. Papa i kneževi izbornici se nisu slagali sa takvim dogovorom, pa je sklopljen sporazum u Ulmu 7. januara 1326. po kome Fridrih I Habsburg upravlja Nemačkom, a Ludvig Bavarski će biti krunisan kao Sveti Rimski Car u Italiji. Posle Leopoldove smrti 1326. Fridrih odustaje od regentstva i vratio se da vlada samo Austrijom, gde umire 1330.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 08:25:02
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.