Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Fundamentalizam i verska (nacionalna) netrpeljivost  (Pročitano 6170 puta)
27. Jul 2006, 15:23:31
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Bedoxin me je podsetio na ovu nemilu ali poprilicno nezaobilaznu temu. Prica je povedena oko islamskog fundametalizma ali to je nesto sto postoji u svima nama kao ljudima. Bilo bi lepo isceprkati sta je to u nama sto nas tera da mrzimo jedni druge samo zato jer drugacije mislimo i verujemo u razlicite stvari. Da li je to dovoljan razlog? Da li je bilo sta dovoljan razlog za mrznju i netrpeljivost? Sta je to u ljudima sto kad tad povuce crtu i kaze - e pa ne moze dalje.

Biblijska prica oko -za-oko zub-za-zub kolko vidimo se direktno promenjuje u Izraelsko-Palestinsko-Libanskom sukobu. Svaka strana je pregazila osnovnu Boziju zapovest - Ne ubij - Thy shell not kill ! Tu poruku nam je Bog poslao po svojim poslanicima a mi smo prepravili to u - Ne ubij osim ako nije u ime Boga. Ja licno ne mogu da prihvatim koncept Boga koji kaznjava i ubija - moj licni koncept Boga je koncept Boga koji stvara i voli ono sto je stvorio. Isto tako ne mogu da shvatim koncept koriscenja Bozijeg imena i ratnicke svrhe. Mozemo da se vratimo u vreme krstaskih ratova i videcemo da je taj koncept postojao i u hriscanstvu koje se kiti krilaticama "neprijatelju okreni drugi obraz" i "ne trezi trunku u tudjem oku dok ne izvadis balvan iz svoga".

I da ne duzim - kako je covecanstvo pored svih svetih knjiga uspelo da izignorise najosnovnije smernice i da dospe na nivo na kome je sada. 


IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Ucesnik diskusija


dovoljna je jedna rjec odjebi

Zodijak
Pol Žena
Poruke 158
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 5.5
Ajde malo o verskoj netrpeljivosti da nam pricas ti sto Bozije ime uzimas samo za sprdnju.  Smile
IP sačuvana
social share
"I rijeka nije bila rijeka u samom pocetku..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
veruj, veri, overi i overavaj ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 70
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 0.8
Milojković

Ajde malo o verskoj netrpeljivosti da nam pricas ti sto Bozije ime uzimas samo za sprdnju.

Zbog verske netrpeljivosti, bogovi svih svetskih religija su obična "sprdnja".

Samo onaj bog koji uspeva u tome da oni koji veruju u njega "ljube svoje bližnje" je PRAVI bog. A pošto niti i jedan bog do sada nije uspeo u tome, to je znak da niti i jedan nije pravi. Svi su lažnjaci, kao i oni koji veruju u njih.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Pa ostaje i dalje bazicno pitnje - ko je kriv za raspirivanje medju-verske mrznje. Crkva? Ljudi sami po sebi? Politicari? Svi zajedno?

Za umnog coveka postoje nebrojene slicnosti u svakom religijskom ucenju na ovom svetu - kako to da uvek dodje da bezumnici puni mrznje kroje istoriju i sliku ove napacene zemlje.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Ucesnik diskusija


dovoljna je jedna rjec odjebi

Zodijak
Pol Žena
Poruke 158
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 5.5
Pa ostaje i dalje bazicno pitnje - ko je kriv za raspirivanje medju-verske mrznje.  Ljudi sami po sebi.
"Ovo je nezgrapan ali mozda najblizi opis onoga sto jeste,cija forma nije ni ovo a nije ni ono,ali cija je skrivena sustina aktivna u svim postojecim oblicima". :punch:
IP sačuvana
social share
"I rijeka nije bila rijeka u samom pocetku..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Ajde malo o verskoj netrpeljivosti da nam pricas ti sto Bozije ime uzimas samo za sprdnju.  Smile

Ne treba da bude slep za versku netrepeljivost koja je svuda u svetu, samo zato sto je vernik/nevernik, sta god da je.....

Ja imam recimo trunku mrznje prema muslimanima, jer me u neku ruku plasi da cu sutra da sedim sa drustvom u nekom kaficu i docice mi neka zamotana u neke marame i odosmo svi mi po kaficu zbog nekog alaha, sta je vec.
Ja nisam sad kreten ali moram da budem netrepeljiv prema toj veri kada me licno ugrozava, gledajte iz mojih ociju , prvo dole kosovo, bombaski napadi po celom svetu, dzihadi, i ono sto me najvise nervira - licemerstvo , ti se kao boris za boziju pravdu,  ja bi sve to iskorenio.... Smile

Problem ceo, oko tog islama, je ste se ti ljudi kao mali tako programiraju, tacnije nemaju 3g mozga i onda su laka masa za manipulaciju.... mrznju sire ljudi, glupi ljudi, pametni ljudi sede kuci i citaju knjige. Glupi ljudi koji su mocnii, koji iz nekih sebicnih razloga kriju svoje odvratno lice iza maske vere.

« Poslednja izmena: 31. Jul 2006, 12:00:30 od yourtoiletpaper »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Pa ako bi sa to malko mrznje kako ti kazes sve to iskorenio - sta bi se desilo sa malo vise mrznje nedaj Boze. Pa kako objasnjavas tvoj osecaj da zelis da istrebis ljude koji su isti kao i ti samo zato sto citaju drugi knjigu - a u kojoj ruku na srce pisu apsolutno iste stvari kao i u tvojoj.

Ne pitam da provociram - nemam zbog cega provociram - iz svog ugla pricajuci - ja sebe ne zovem ni budistom ni hriscaninom ni muslimanom ni jevrejinom ni bilo cime sto se stavlja pod crkvenu kapu sa bilo kakvim znakom i apsolutno i totalno ne razumem osecaj mrznje prema drugim ljudima zato sto veruju u sta god da veruju. Cak i da su pripadnici najgore sekte koja ima za cilj samo da ubja oko sebe. Ne kazem da ih treba pustiti da to rade - prvo ih treba pokusati razumeti - razumen covek uvek ima razlog svojih dela - a ako po svim merilima to nije moguce onda mozda ici na neke metode izolacije ali definitivno ne istrebljivanja ili bilo cega slicnog.

Najveci problem sa Islamom je duboko nerazumevanje Zapada i jos gore - ignorisanje Islama od strane Zapada.

Bilo koje resenje problema koje koristi silu rodice samo silu i nista vise. Srbija je najbolji primer za to 50 godina smo imali da resimo problem Kosova i kako smo ga resili - tako sto imamo Crkve tamo ali ne i ljude a i dalje tvrdimo da je to nasa zemlja a problem smo probali da resimo igorisanjem siptara. Koliko dugo mozes da ignorises 2 miliona ljudi ciji broj raste geometrijskom progresijom - sve dok ne uzmu puske i pocnu da traze nezavisnost. Da ih nismo ignorisali pre 50 godina mozda bi danas bilo drugacije. Ali ovako....
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1736
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Prava je tuga što je postavljen znak jednakosti između reči
'fundamentalista' i 'ubica'.
Naime, ja sebe intimno smatram fundamentalistom jer verujem u fundamente
(ljudi! prelomih jezik kad ovo izgovorih!), u osnove hrišćanstva:
U Jednoga Boga Oca,
u Jednoga Sina - Hrista Isusa,
u Jednoga Duha Božijega,
u nadahnutost Svetih Pisama,
u to da je svaki čovek, svaki čovek
(ma bio grbav, prljav, snob, peder, retardiran.... čak i ja)
stvoren po Božijem Liku....
i da je meni ponuđeno da svakog koga sretnem - volim,
i da u svemu ličim na Boga, osim u osveti!

Bojim se da ovo zadnje najbolje prolazi na tržistu ovih dana.
I u Libanu/Izraelu, ama i u mom okruženju.

A za to ponašanje sebe smatram odgovornim,
jer da sam se više, radije i prilježnije Bogu molio ....
Tako da kad god vidim nešto što odstupa od originalne Božije volje
(a što mi nazivamo grehom, jel da) - shvatim kolika je mala moja
... ljudo-ljubivost a velika lenjost, da se Bogu molim.

Daće Bog, biće bolje!
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1736
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
E da!
Bio sam jednom na Hilandaru.
(Nisam ja neka veličina zbog toga, naravno.)
I video sam kod njih, u toaletu - nekoliko bidea!
I, glupav kakav jesam, čudio sam se šta će to tamo,
kad tamo neće dolaziti žene. I čudio, i nikoga nisam ništa pitao
(ponosan kakav jesam) dok mi nije palo na pamet ('odozgo' valjda, od Boga)
da će dolaziti muslimani i da oni u WC-u ne koriste papir!

Tolicko.
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.