Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 16:41:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Istorija Srba u Vankuveru  (Pročitano 2618 puta)
07. Jun 2006, 11:16:20
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Istorija Srba u Vankuveru

Prvi Srbi u Vankuver, Kanadu, dolaze dvadesetih godina 20. veka. Mnogi doseljenici, uglavnom iz krajeva Like, Hercegovine i Crne Gore nalazili su poslove u rudnicima Britanske Kolumbije. Žene, često nepismene, takođe su nalazile teške fizičke poslove. Iako mnogima nije bila namera da trajno ostanu u tim krajevima, većina je u Vankuveru stvorila porodice i nikada se nije vratila u stari kraj.

Posle Prvog svetskog rata, nastankom Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, većinu doseljenika su činili ribari iz Dalmacije. Imali su svoje brodove pa su mnogi doseljeni Srbi našli posao kod njih. Iz godine u godinu Srbi i Hrvati su bili sve bliži slaveći zajedno i jedan i drugi Božić, obe Nove godine, itd. Njihova deca su odrastala zajedno, međusobno ženila i udavala, stvarala svoje porodice.

Iz takvog prijateljstva i poštovanja jednih prema drugima došlo je i do kupovine zajedničke zgrade na Hejtings ulici. Tu su se sastajale i družile cele familije. Nazvali su je "Jedinstvo". Bile su to kasne tridesete godine. "Jedinstvo" je bilo omiljeno sastajalište sve do početka Drugog svetskog rata, kada se tadašnja zajednica raspala. Srbi i Hrvati su se dogovorili da zgradu prodaju i novac podele.

Srbi, u želji da ponovo stvore svoj kutak, kupuju zemljište na mestu na kome je sada zgrada Crkveno školske opštine "Sveti Arhangel Mihailo", u Hejtings ulici. Ratni vihor, koji je tada harao Evropom, je izgradnju zgrade odložio za bolje dane. U to vreme je bila važnija pomoć prijateljima i familiji u starom kraju.

Po završetku Drugog svetskog rata udruženim snagama Srbi iz Vankuvera i Sijetla započinju izgradnju svog prvog doma. Završen je i otvoren 1947. godine. Nazvan je "Plavi Dunav". Lepa zgrada, kako neki stari sa ponosom kažu - lepotica u tom delu grada, brzo je postala omiljeno mesto za okupljanje. U to vreme su se sastajali svake subote i praznika. Vreme je brzo prolazilo uz priču i pesme iz starog kraja. Bilo je uobičajeno da na binu izađe jedna grupa iz Like, otpeva omiljene pesme, zatim je zameni grupa iz Hercegovine sa svojim pesmama, pa iz Crne Gore, itd. Tako se pevalo do kasno u noć.

Od 1947. godine srpska kolonija je rasla iz dana u dan, posebno dolaskom mnogih političkih emigranata. Sve više se osećala potreba za propovedanjem Pravoslavne vere, pa zgrada "Plavi Dunav" menja status 1957. godine i postaje Crkveno-školska opština "Sveti Arhangel Mihailo".

Crkveno školska opština "Sveti Arhangel Mihailo" je kolevka mnogih srpskih organizacija. Najpoznatija i jedna od najstrijih, "Srpski savez Soko", potekla iz Amerike, zatim Kolo srpskih sestara "Kosovka devojka", folklorni ansambl "Mlada Srbadija" i fudbalski klub "Beli orlovi".

Crkveno školska opština je na svom zemljištu u Barnabiju izgradila novi Srpski Dom kulture. Pod ovim krovom se nalazi i crkva "Sveti Arhangel Mihailo" sa višenamenskom salom, bibliotekom, pozorištem, nacionalnim restoranom, kao i mnogim srpskim organizacijama iz Vankuvera. Početkom 1990-tih godina, ogroman broj Srba se doselio u Kanadu sa prostora bivše Jugoslavije. Procenjuje se da sada između 15,000 i 20,000 Srba živi u Britanskoj Kolumbiji.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 16:41:06
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.