Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 06:43:56
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Velika Nemačka  (Pročitano 1919 puta)
27. Maj 2006, 09:18:54
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Velika Nemačka

Velika Nemačka, isto tako poznata po originalnom nemačkom nazivu Grossdeutschland, predstavlja naziv za politički pokret kome je cilj ujedinjenje svih zemalja, država i regija, u kojima Nemci predstavljaju većinu, u jednu veliku jedinstvenu državu.

Nastanak ideje

Velika Nemačka svoj koren ima u procvatu nemačkog nacionalizma za vreme napoleonskih ratova, odnosno nastojanjima da se nakon formalnog nestanka Svetog rimskog carstva sve nemačke zemlje ponovno ujedine u jednu državu. Kada se taj proces zahuktao u 19. veku stvorile su se dve alternative.

Prva je bila ujedinjenje pod patronatom dinastije Habsburg, odnosno uključivanje teritorija Austrije. Ta je ideja dobila naziv Grossdeutschland.

Kao alternativa Velikoj Nemačkoj, pruska vlada na čelu Otom fon Bizmarkom je promovisala projekat Male Nemačke (Kleindeustchland) koji bi isključivao Austriju. Argumenti su delom bili unutrašnjopolitički - bez Austrije bi Prusija lakše dominirala Nemačkom - a delom spoljnopolitički - uključivanjem habsburške Austrije, nova država bi došla u sukob s mađarskim, italijanskim i slovenskim nacionalizmima, a time posredno i sa Rusijom te drugim silama koje bi te pokrete podržavale.

Ideja Male Nemačke je svoju prevagu odnela u prusko-austrijskom ratu 1866. godine, a godine 1871. je formalizirana stvaranjem Drugog Rajha za vreme francusko-pruskog rata. Jedini ustupak velikonemačkoj ideji - kome se Bizmark bez uspeha opirao - bilo je uključivanje Alzasa i Lorena, pokrajina poražene Francuske sa velikom nemačkom manjinom, u novu državu.

Svetski ratovi

U kasnijim razdobljima, pogotovo pod Bizmarkovom vladom, velikonemačka ideja je bila u drugom planu, da bi dobila zamah tek nakon završetka Prvog svetskog rata zbog koga su delovi Nemačke završili pod vlašću drugih država. Velikonemačka ideja se manifestovala delom kao iredentizam, a delom kao nastojanje da se Nemačkoj pripoji Austrija, što je bilo izričito zabranjeno mirovnim ugovorima. Velikonemačkoj ideji je zamah dalo i od strane saveznika javno proklamirano pravo na samoodređenje koje je, po mnogima, bilo prekršeno upravo u slučaju Austrije, a mnogi Nemci su u njoj videli svojevrsnu kompenzaciju za teritorijalne i druge gubitke u ratu.

To se manifestovalo u programu nemačke Nacionalsocijalističke stranke, koja je nakon Hitlerovog dolaska na vlast postala službenom politikom Trećeg Rajha. Delimično ostvarenje tog projekta se očitovalo u aneksiji (Anšlus) Austrije te naknadnoj aneksiji Sudeta i Memela. Pokušaj da se anektira sporni grad Dancig doveo je do sukoba s Poljskom i izbijanja drugog svetskog rata.

Tokom samog rata ideja Velike Nemačke je postepeno srastala s rasističkim idejama o Nemcima kao gospodarima Evrope te prodoru na istok i širenju životnog prostora. Treći Rajh, prozvan Velikim Nemačkim Rajhom, će s vremenom formalno obuhvatiti Češku i Moravsku (1939. anektiranu kao poseban protektorat), Poljsku (Generalni guvernman), Alzas i Lorenu (anektirane nakon poraza Francuske 1940.), Štajersku i Kranjsku (nakon pada Jugoslavije 1941. godine), odnosno Južni Tirol (anektiran nakon kapitulacije Italije 1943. godine). No, i na vrhuncu moći Veliki Nemački Rajh nije sadržavao sve teritorije na kome su živeli stanovnici kojima je nemački jezik maternji - Švajcarskoj je iz političkih i drugih praktičnih razloga poštovana neutralnost, mada su neki nacistički ideolozi, poput Kurta Valdhajma aneksiju nemačkih delova Švajcarske promovisali u svojim službenim dokumentima.

Posleratno doba

S porazom Nemačke u drugom svetskom ratu, propala je i velikonemačka ideja, koju su sile pobednice držale potencijalnim izvorom nemačkog revanšizma. U tu je svrhu tolerisano veliko poratno etničko čišćenje Nemaca iz velikog dela Istočne Evrope, a mirovni ugovori utvrdili su nove granice. Ustavi Nemačke i Austrije su takođe izričito zabranili svako buduće prisajedinjenje, a ideja je, s obzirom na niz novih ekonomskih, političkih i kulturnih okolnosti izgubila popularnost u dotičnim zemljama.

Neki, s druge strane, drže da će projekt evropskog ujedinjenja te stvaranje supranacionalne EU i faktičko brisanje granica između država-članica predstavljati ostvarenje velikonemačkog projekta, ovaj put bez ikakvih negativnih konotacija.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 06:43:56
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.