Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 23:41:39
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Jasmin Mag & Alarm  (Pročitano 4939 puta)
12. Maj 2006, 05:07:08
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Grupa Alarm osnovana je 1997. u Tuzli, kada su objavili i prve demosnimke. Decembra iste godine počinju snimanje prvog cd-a sa provokativnim imenom "Pljuni na svoj isprani mozak". Cd se pojavio u prodaji tek u maju 1998., a u oktobru snimaju prvi video spot za pjesmu "Sumrak se dovlačio kao stari pas". U martu 99-e snimili su spot za pjesmu "Poslije ponoći" koja je postala hit i dugo se vrtila na mnogim muzičkim top listama. Grupa Alarm je osnivač organizacije za multimedijske projekte. Do sada su imali više takvih projekata od kojih su najznačajniji: "Vrijeme lovaca", "Odbaci diktiranu predstavu svijeta" i "Visokog nadanja u krizi identiteta". U projektima su prisutni elementi slike, filma, teatra, muzike, pokreta i plesa. Na takav način ova grupa mladih ljudi "glasno razmišlja o nivou svijesti čovječanstva i o tome koliko je ta svijest kriva za pakao današnjeg življenja".

Alarm je od svog osnivanja doživio neke personalne promjene, ko su novi članovi grupe?

Pored Branislava Lukića Luke i mene, u grupi su sada novi basista Eldar Huseinagić i bubnjar Nenad Kerošević. Grupu su napustili Adnan Okanović i Damir Nezirović.

Ti si autor muzike i tekstova većine pjesama. Ko su tvoji muzički idoli i koju vrstu muzike svira Alarm?

Alarm je klasični rock'n'roll bend. A što se tiče idola, nemam ih i nisam ih nikad ni imao. Odrastao sam uz muziku domaćih rockera. Slušao sam: Atomsko sklonište, Azru, Leb i sol, Riblju čorbu.

Vjerovatno su svi oni ostavili nekog traga na muzici koju sviram.

Šta je sa ostalim članovima grupe, šta vas povezuje u jedinstvenu cjelinu?

Povezuju nas slični pogledi na umjetnost i život uopšte. Luka je slikar i pjesnik, ja sam pjesnik i muzičar. tako da smo lako pronašli zajednička stajališta i zajednički jezik.

Alarm je do sada uradio i nekoliko multimedijskih projekata, što vas, svakako, čini jedinstvenim. Ko je autor ovih projekata?

Autori smo ja i Luka koji uz to radi i scenografije na našim koncertima. Ovi projekti su spoj folklora, modernog plesa, likovne umjetnosti, teatra i r'n'r-a. Na ovaj način šaljemo jednu kompleksnu poruku.

U tvojim tekstovima primjetna je doza otpora i bijesa prema okruženju i prema stvarnosti uopšte. Je li to tvoj odgovor na stvarnost?

Jeste. Najveći broj tema crpim iz svakodnevnice, iz okruženja. Ne prihvatam tu stvarnost i ne živim u skladu sa njom. Kompletna civilizacija je, od svog postanka pa do danas, jedna krvava lakrdija. Danas se sve svodi na nasilje, trku za novcem. Svugdje vlada pravo jačeg i u takvoj atmosferi nije ni čudo što su nastale ovakve pjesme. Jednostavno, ja ne mogu da zatvaram oči pred nekim poganim stvarima koje nas okružuju.

Ideja oko koje je i okupljena grupa je ta da se promijeni ono što može promijeniti. Sve ono što je negativno, a što je van dometa naših ruku, mi pokušavamo ismijati. Mislim da to za sad vrlo dobro radimo, a tako ćemo i nastaviti.

Šta je sa tuzlanskom rock scenom, hoće li r'n'r preživjeti pred navalom novih muzičkih pokreta?

R'n'r vidim kao živo biće i za njega je sasvim normalno da doživi određene padove i krize. Međutim, mislim da će opstati. Dokle god ima mladih ljudi koji žive taj način života i koji gaje neki vid otpora i bijesa prema surovoj svakodnevnici i lažima bit će r'n'r-a. Živjet će sve dok ima ljudi koji ga vole.

U Tuzli ima još mnogo rockera i tuzlanska scena je živa.

Elementi ruralnog sve više su prisutni kako u muzici, tako i u ponašanju ljudi. Grad i gradsko su sve više ugroženi. Hoće li se Tuzla pretvoriti u totalno selo?

Grad ne čine zgrade, mesnice i pijace. Grad čine kulturne institucije, grad čini njegov kulturni establišment. Kulturi i umjetnosti ovdje se uvijek posvećivalo malo pažnje. Uprkos svemu, grad se znao odbraniti od svih ataka. Tako se i u posljednje vrijeme sve više mladih ljudi okreće kulturi i umjetnosti. Sve više ih se okreće stvaranju. Oni su garant da će Tuzla ostati grad.

Izdali ste do sada jedan veoma dobar album. Koliko ste vi u grupi zadovoljni njegovim kvalitetom i prodajom?

Zadovoljni smo prvim albumom, mada od njega nismo imali neke konkretne materijalne koristi. Album se već dvije godine nalazi na tržištu i to uglavnom zahvaljujući piratima. Oni su veoma brzo prekopirali taj cd i prodavali ga po cijeloj BiH. Ne mogu se žaliti na to, jer znamo kakva je situacija u vezi sa autorskim pravima u našoj zemlji. Pirati su nam, na neki način, bili i od koristi. Stvorili su nam ime i omogućili da veliki broj ljudi u BiH čuje za nas. Prvim albumom se pravi ime benda, drugim se potvđuje to ime, a tek trećim pravi posao. Prvi korak smo napravili, sve ide po planu.

Prije nekoliko dana održali ste humanitarni koncert u Omladinskom domu. Reci nam nešto više o tom koncertu.

U ovoj akciji pored nas učestvovali su i ljudi iz Omladinskog doma, na čelu sa direktoricom Mirjanom Tahirović. Oni su priložili jedan veliki paket, sa odjećom i igračkama, koji smo zajedno sa novcem zarađenim na koncertu predali u Dom za nezbrinutu djecu. Zadovoljan sam posjetom i našim nastupom. Mediji su nas dobro podržali i ja im se zahvaljujem. Zahvaljujem se i svima koji su došli na koncert i nadam se da su se dobro zabavljali. Posebno se zahvaljujem muzičarima koji su gostovali na ovom koncertu. Bili su to Mahir Sarihodžić i Željko Divjak.

Pored svojih pjesama svirali ste i dosta obrada. Radite li to na svim svojim koncertima?

Na svim koncertima sviramo obrade rock klasika. Za to postoji više razloga. Želimo da se te pjesme ne zaborave, jer one i danas imaju svoju vrijednost. Njih publika još uvijek odlično prihvata, što se moglo vidjeti i na zadnjem koncertu. Mnogo mladih ljudi koji dolaze na naše koncerte ne poznaju muziku starih rock klasika kao što su Jimi Hendrix, Blue Oyster Cult ili Steppenwolf. Njihova muzika i danas ima ogromne uticaje na muzička kretanja i treba je predstaviti mladima. Želimo pokazati da je r'n'r još uvijek živ i da se više nikada neće pojaviti ni jedan pokret koji ima toliku snagu. R'n'r je napunio pedeset godina i još uvijek je aktivan i privlačan.

Šta planirate uraditi ove godine?

Narednih dana očekujemo odgovor od organizatora Bihaćkog festivala. Tamo smo poslali snimku jedne nove pjesme i nadamo se da ćemo dobiti poziv za nastup. Poslije toga završavamo svom maxi-single "Bliskost", a nakon toga slijedi njegova promocija. Tokom ljeta ćemo raditi veliki broj koncerata širom BiH. Pored toga, planiramo snimiti i dupli album. Na prvom cd-u će se naći samo "žestoke" rockerske pjesme, a na drugom će biti balade i instrumentali. Nekoliko pjesama na ovom albumu će biti otpjevane na engleskom jeziku i tako se pripremamo za strano tržište. Organizacija za multimedijske projekte "Alarm S.O.S." planira izdavanje dvije knjige pjesama, a za jesen pripremamo novi multimedijski projekat.

S. Alić
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 23:41:39
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.