Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Blistavi um - Eric Cantona  (Pročitano 4165 puta)
26. Jul 2004, 06:07:32
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Francuz koji glumi Engleza, Erik Kantona, fudbaler zarobljen u duši umetnika ili umetnik u telu fudbalera
Blistavi um


Čime god se bavim, želja mi je da stignem što je moguće dalje i pri tom ne priznajem granice. Kroz život me vodi strast

Fudbaler, filozof, glumac, pesnik, slikar, a sad i fotograf. Erik Kantona sa svim životnim interesovanjima bavi se sa onom istom legendarnom veštinom kojom je nekad pristupao fudbalskoj lopti. Prvo ih zgrabi, onda ih dribla naokolo, pa posle malo spretnog rada nogu, pošalje ih u mrežu pod nemogućim uglom.

Čak i kad je igrao za Mančester junajtid, njegov menadžer, Aleks Ferguson odbijao je novinare od ekscentričnog Francuza sa rečima iz kojih je izbijala nervoza: "Srećan sam ako i sa mnom progovori koju reč".
Da bi mu se približili, danas ga novinari pitaju o njegovim umetničkim radovima, koji su trenutno izloženi u jednoj galeriji u Parizu. Kada je prošle nedelje izjavio da je na proteklom EP u Portugaliji navijao za Englesku, a ne Francusku, izazvao je žestoku buru reakcija.


- Neću da čujem za Francusku. Tamo sam rođen, ali se osećam kao Englez. Francuzi su glupi i sebični, a uvek očekuju da im drugi govore da su najbolji. Proveo sam puno lepih godina u Engleskoj i volim njihov pristup fudbalu. Kada slušam o Englezima, u meni se pokrene puno uspomena - izjavio je za jedan francuski dnevnik Erik Kantona, čovek koji kaže da uvek izgovori ono što misli.

Kantona danas ima kosu do ramena, vozi motor i dalje je u izuzetnoj formi. Kada je u 31. godini iznenada napustio Mančester junajted, navijači su uzvikivali "gde je Kantona", i ta muzika se i danas može čuti na "Old Trafordu", a čula se čak i kad je njegovu "sedmicu" preuzeo Bekam. Na pitanje da li mu nedostaje obožavanje publike, on hladno odgovara:
- Bio sam dirnut, ali i zabrinut, jer sam znao da će se jednog dana završiti. Na svu sreću, čak i kad radim nešto sa strašću, a sve što radim, radim na taj načinu i u nekom kutku mog mozga uvek postoji svest da će i tome doći kraj. Ali, možda će ljudi jednog dana moje ime, umesto na stadionima, uzvikivati u bioskopima i galerijama.

Fotografije koje trenutno izlaže su dobre, ali nije baš najjasnije šta one predstavljaju. Sam Kantona objašnjava da više voli da ih zove slikama, ne fotografijama, i da su one neka vrsta izlaska iz realnosti.
Britanci su na ovo zakukuljeno mozganje slavnog fudbalera već davno navikli. (Losos koji se lenjo vuče nizvodno, nikad neće skočiti uz vodopad, napisao je jednom u zbunjujućem telegramu bivšem menadžeru Lidsa, Hauardu Vilkinsonu).

Kantona je rođen u Marseju 1966. godine, kad je Engleska osvojila Svetski kup-u imućnoj porodici čiji koreni potiču iz Katalonije. Kad je 1996. godine otišao iz Engleske, preselio se u Španiju. Nikad nije objasnio zašto beži od svoje domovine, sem što je izjavio da mu je Francuska "previše negativna". Kritikuju ga da se previše duri zato što ga Francuzi nisu priznali za velikog igrača. Sad, kad je ponovo u Francuskoj, hvale ga kao renesansnog čoveka, glumca koji pomalo petlja sa poezijom, slikarstvom i fotografijom.


Kantona tvrdi da ima potrebu da uđe duboko u sebe, da nađe svoju viziju i pokaže je svetu.
- Čime god da se bavim, moja ambicija je da stignem što je dalje moguće i da ne priznajem granice. Srećan sam što imam toliko strasti, što imam gimnastičarski duh - priča Kantona i neprestano maše rukama dok govori.

Reč "strast" je česta u njegovom rečniku. Ona je verovatno razlog njegovih brojnih temperamentnih ispada koji su rezultirali raznoraznim zabranama tokom njegove fudbalske karijere. Mnogi se sećaju da je udario golmana svog tima, bacio dres na sudiju, a francuskog menadžera nazvao "gomilom g...".

Najgori incident bio je u januaru 1995. godine, kad je dobio crveni karton zbog faula i karate udarcem sredio navijača protivničkog tima koji ga je vređao. Kad su ga pitali da objasni zašto je udario čoveka, samoprozvani filozof-pesnik-fudbaler izjavio je na konferenciji za štampu sledeće:
- Kada morski galebovi prate ribarski brod, oni to čine zato što misle da će s njega baciti sardine u more.
|
I dan-danas odbija da objasni ovu mudrost.
Za napuštanje fudbalske karijere krivi umor i nestanak strasti.
- Deo moje ličnosti, mog suštinskog načina razmišljanja, jeste potraga za savršenstvom. Da bi bio stvarno uspešan, moraš da gurneš sebe do ivice, a ja sam osetio da sam stigao do te ivice.

Danas, posle klimavog početka njegove glumačke karijere, majmun sa kojim je glumio u svom prvom filmu proglašen je za boljeg glumca od njega, kritičari nikad nisu bili milostiviji prema njemu. Sada pristaje da bar malo objasni svoj prgavi karakter.
- Uvek sam delovao bez razmišljanja i dalje to činim. Bio sam plahovit, ali sam zato imao bogat život. Napred se ide kad pokušam da razumem zašto sam nešto uradio i potrudim se da to ne ponovim. Ali onda se desi nešto drugo i teško mi je da se kontrolišem.
Sa osmehom na licu, napokon izjavljuje nešto sasvim jasno i iskreno:
- Ne žalim apsolutno ni za čim.


Glas javnosti.

Zasto je Eric Cantona najveci fudbaler u istoriji Engleske Premijer Lige?

(02. May 2007, 21:32:25)
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 20 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.