IN < - Image Editors - obrada slika - >LO
(1/56) > >> :: Odgovori!
Autor: lazacar :
Adobe


Photoshop, Tips & Tricks
Photoshop, Stamp tool
Photoshop, brzi prikaz rezolucije slike
Photoshop, kako paralelno gledati dve slike?
Photoshop, Magic Wand
Photoshop, pravljenje Fake-ova
Photoshop, Pen Tool
Photoshop, brisanje pozadine
Photoshop, brzo uklanjanje i vracanje glevnog panela
Photoshop, filteri
Photoshop, automatizovana obrada za web
Photoshop, filteri ne rade na Grayscale slikama?!
Photoshop, osnovna obrada slika
Photoshop, modifikatori pera
Photoshop, kako pretvoriti putanju pera u selekciju?
Photoshop, kombinovanje pera, pecata i flastera
Photoshop, brzo uklanjanje svih paleta, i njihovo vracanje
Photoshop, sredjivanje losih senki kod skeniranih slika
Photoshop, pravljenje internet galerije
Photoshop, automatsko Crop-ovanje skenirane slike
Photoshop, ublazavanje ivica Lasso odsecka
Photoshop, pravljenje Header-a
Photoshop, Glow efekat
Photoshop, pero
Photoshop, TIFF format
Photoshop, izostravanje slika
Photoshop, Crop
Photoshop, Levels
Photoshop, dodavanje muzike internet galeriji
Photoshop, Gradient tool
Photoshop, brisanje pozadine
Photoshop, Slice tool
Photoshop, Save for web
"Web sigurnie boje"
Photoshop, spajanje dve slike u jednu
Photoshop, konverzija iz RGB u CMYK sistem boja
Photoshop, retuširanje lica
Photoshop, podesavanje iskoriscenja memorije
Photoshop, stilovi teksta
Photoshop, Objects
Photoshop, Treshold
Photoshop, Feather
Photoshop, Sponge
Photoshop, vektorsko crtanje
Photoshop, Brushes
Photoshop, slikanje razmazivanjem
Photoshop, izostravanje slike
Photoshop, napravite sopstvenu cetkicu
Photoshop, kako napraviti IR fotku
Photoshop, Orton Effect
Photoshop, brzo okretanje slika pomocu Ruler tool-a
Illustrator, efekat metala


Corel


Corel PaintShop Pro, pravljenje kalendara
Corel Photo Paint, zamena boja
Corel Photo Paint, isecanje
Corel Photo Paint, montaza
Corel Photo Paint, Resize


Ostalo


Boje
Izrada banera
Creating an Old-College Effect Poster





Zbog cestog postavljanja jedno te istih pitanja kolegijum je odlucio da krenemo da pisemo tutore o Image editorima tako da ce mo ovde pisati i objasnjavati rad u raznim editorima, posto je ovo suvise siroka oblast i ima da se pise o mnogo cemu pisacemo to polako po lekcijama i dopunjavacemo to vremenom i svi zainteresovani za pisanje tutora u vezi bilo kog editora su dobrodosli da se pridruze i da prosire ovu temu svojim korisnim savetima, iskustvima, misljenjima itd. Tema ce trenutno biti lockovana da nebi suvise isli out ali ako neko ima neki dobar text koji je sam napisao ili nasao negde na netu neka se javi, nesmem da pricam u svacije ime ali meni moze slobodno da se javi i vrlo rado cu otkljucati temu i staviti je svakom na raspolaganje.

Ja sam se privatio Corel PaintShop Pro-a i o njemu cu pisati najcesce i najvise, pregledajuci forum kreno sam i da skupljam pitanja koja su najcesce postavljana pa cemo poceti od njih.

Znaci ovo ce biti prva lekcija po nekom mom slobodnom nahodjenju, pravljenje jednog malog prostog kalendara koji se naravno moze urediti kako ko hoce i zeli, ali cilj je da probamo da objasnimo kako se to radi sto lakse i sto brze, sa sto manje muke, znaci sto bezbolnije.

Znaci otvaramo PaintShop Pro koji izgleda ovako


Kad smo otvorili, otvaramo prvu stranu i podesavamo velicinu lista (velicinu kalendara) sa kojim zelimo da radimo


Kad smo dobili nasu radnu povrsinu radi lakseg rada podesavamo Ruler da nam prikazuje centimetre a ne kao u ovom slucaju Pixel-e, da bi podesili Ruler idemo File>Preferences>General Program Preferences



Kad smo dobili Ruler bojimo pozadinu bojom koju zelimo da nam bude pozadina (moze se ubaciti i slika ili kolaz slika, ili sta god nam padne napamet i kako god zelimo da dizajniramo nas kalendar) dakle mi cemo staviti crnu boju i to biramo alat Flood Fill Tool i iz palete boja biramo nasu boju i bojimo nasu pozadinu


Zatim zelimo da napravimo rupu u pozadini u koju cemo ubaciti sliku (po slobodnom izboru) i to kako, biramo Selection alat


Po Ruleru koji smo namestili da prikazuje centimetre podesavamo mis (mi cemo za primer sa gornje strane odvojiti 4cm i po stranama 2cm i rupa ce biti duzine 25cm)


Kada smo obelezili sa Selection Alatom zeljenu vrednost isecamo zeljeni deo i to idemo Edit>Cut




Kada smo odradili gornji deo (bazni) prelazimo na donji, sad nam je ideja da napravimo mesto gde ce mo smestiti kalendar, mi cemo tankim crtama od 1mm tabelirati donji deo i to ce mo od donjeg dela odvojiti 2cm i po 2 cm od strana i na svakih 2 Cm po jedna crta.
I to biramo alat Pen Tool oznacavamo debljinu linije i tip linije


Kad odredimo liniju opet po Ruleru merimo i vucemo linije i na kraju to uvelicamo u prirodnu velicinu da vidimo kako ce izgledati kada se odstampa


I na ovom baznom delu ostaje jos da se ubaci koja je godina i dani u mesecu u pitanju, mi cemo ubaciti tekucu 2006 i to cemo izabrati Text Tool i po Ruleru ce mo oznaciti mesto gde cemo postaviti natpis 2006 a u opcijama ovog tool-a cemo izabrati font i velicinu (u nasem slucaju mi cmo uzeli font Arial Cirilica i velicinu 72)


Nakon ubacene godine koja ce se ponavljati na svim mesecima (logicno) ostaje da se ubace i dani u mesecu i na nasem kalendaru ce biti rasporedjeni kao dve nedelje, takodje po Ruleru biramo gde cemo ih postaviti i sa Text Toolom biramo font i velicinu (u nasem slucaju mi smo uzeli font Yu Times sa velicinom fonta 24 i postavili smo ih 5mm od vrha i 5mm od dna linije koju smo prethodno nacrtali)


Nakon ovoga ostaje nam da uradimo za svaki mesec posebno raspored dana, to necu objasnjavati jer je prethodnim korakom objasnjeno kako, znai Text Tool-om odaberemo font i velicinu a po ruleru biramo mesto gde postavljamo broj u zavisnosti od meseca, i to je to kostur kalendara je zavrsen ostaje samo da se ubaci slika u rupu koju smo njoj namenili.

Ja cu objasniti samo za jedan mesec i uradicu samo za jedan mesec, i to cu izmixovati dve slike i dobicemo sliku koju cemo ubaciti u kalendar

Znaci imamo dve slike, ja uzimam ove dve kao primer od kojih cemo napraviti jednu i to cemo iz druge iseci medu i ubaciti je u prvu



Dakle potrebno je da izmixujemo dve slike i to iz jedne da ubacimo u drugu (u nasem slucaju mi cemo izvuci medu i ubacicemo ga u prvu sliku)
Ucitavamo sliku sa medvedom i biramo alat Magic Wand Tool


Zatim sa ovim alatom selektujemo samo medveda i to levim klikom na medu i dobijamo grubo selektovanog samo medu.


Sad ponavljamo postupak sve dok nedobijemo selektovanog samo medveda i to drzimo taster Shift i levim klikom misa oznacavamo polja koja zelimo da ukljucimo u selekciju sve dok neizvucemo ono sto smo zamislili, radi bolje selekcije uvelicavamo sliku nebi li videli sve oblasti koje zelimo da izvucemo (ovo je obavezno uvek uvelicati sliku i videti i najsitnije delove koji ostaju neselektovani)


Dakle moramo dobiti samo ono sto zelimo da ukljucimo u drugu sliku, medjutim zbog prelaza boja to obicno nece ici glatko tj. uvek ce nesto ostati sto sam netreba, zbog toga selektujemo grubo tj. izvlacimo i delove koji ostaju pa ih naknadno brisemo


Dakle kad smo izvukli medu sa par suvisnih delova idemo da obradjujemo taj deo i to idemo Edit>Copy pa opet Edit>Paste As New Image i dobijamo naseg izvucenog medu sa oblastima koje moramo da obrisemo i to biramo alat Eraser Tool


I opet sa alatom Magic Wand selektujemo naseg medu za konacno lepljenje i idemo na opciju Edit pa Copy


Sad ucitavamo prvu sliku


I posto smo kopirali medu idemo na opciju Edit pa Paste As New Layer i dobijamo medu na slici kojeg alatom Move Tool pomeramo na koji god hocemo deo slike i idemo na File i sa Save As snimamo negde na disk


Sad je ostalo jos samo da ubacimo sliku u nas kalendar i to ovu sliku kopiramo sa Edit>Copy i ucitavamo mesec koji smo namestili prethodnim koracima (kod nas je mesec januar) i na njega lepimo sliku sa opcijom Edit>Paste As New Layer


Kad smo nalepili sliku ostaje jos samo da je razvucemo preko mesta koje smo joj namenili i to tako sto cemo ostaviti 2mm po stranama a prethodno cemo uvelicati sliku do one granice dok nedobijemo milimetarski ruler po kojem razvlacimo sliku, sliku razvlacimo sa Pick Tool-om


I nas kalendar za mesec januar je gotov



Dakle ovo bi bila prva lekcija kako kreirati i dizajnirati jedan jednostavan kalendar i kako obraditi slike najprostijim mogucim alatima a da to ipak ima nekog smeka.
Do sledece lekcije

<hr />Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora SerbianFighter (Vreme: 18. May 2007, 19:48:58)

Autor: lazacar :
Pocetak o Photoshopu, zahvaljujemo se drugu pilotu na ovom tekstu koji takodje mozete procitati ovde

1. sakrijte sve palete a da vam slika bude preko celog ekrana sa crnom pozadinom... pritisnite dva puta f a onda tab i to je to... da vratite samo pritisnite f i tab i vrate vam se palete. Ako drzite razmaknicu pritisnutu moci ce da pomerate sliku po ekranu.

2. Clone Stamp tool retusiranje u sloju iznad- ako necete da retusirate postojece slojeve onda mozete da uradite novi sloj i na njemu radire retus slojeva ispod. Na traci u gornjem redu kliknite na "Sample All layers" i onda ce se kopirati iz svih donjih slojeva na onaj koji je aktivan

3. od verzije 7 nema vise neposrednog pristupa vazdusnoj cetkici jednom od osnovnih oruzja Fotosop ilustratora. Evo vam brze precice da se odma pojavi Alt-Shift-P

4. kako da ubacite sliku u vec postojeci dokument a da ta nova slika ne izgubi kvalitet ili se ne zamuti... umesto komande Ctrl-O bolje idite na File-Place

5. znate li kako je izgledao sples skrin u beta verziji? Drzite Ctrl i otvorite help ...

6. menjanje mekoce cetkice... Shift-leva strelica ili Shift-desna strelica

7. znate sta je Flatten image? E mozete sve slojeve da slepite u jedan a da vam pri tom ostanu svi ostali netaknuti pritisnite istovremeno Alt-Ctrl-Shift-E i dobicete jedan novi sloj iznad svih koji je Fleten Imidz

8. Brzo selektovanje objekta u sloju- drzite Ctrl i na otvorenoj paleti slojeva levi klik na slicicu sloja cija vam selekcija treba...

9. Treba vam animacija- ne idite u Imidz Redi vec iz palete Window kliknite na Animation i pojavice vam se panel za animaciju kao u Imidz Rediju...

Tolko... vezbajte
Autor: enaB :
Ja sam se odlučio za Corel PHOTO-PAINT :

>Zamena boja<

U Corel PHOTO-PAINT-u otvorite sliu koju želita da editujete.

Uzmite alat  Magic Wand Tool i držeći pritisnut taster Shift obeležite sve delove na slici kojima hoćete da izmenite boju.



Sada otvorite Image>Adjust>Replace Colors...  i izaberite boju sa kojom će boja obeleženog dela biti zamenjena.



Dobijate nešto ovako...




<Isecanje>

Slično kao u Photoshopu (alatom Extract...) možete isecati i u Corel-u alatom Cutout...
Image>Cutout...

 

Podesite debljinu pera i ocrtajte oko slike

 

Ako ste završili, pritisnite F na tastaturi i kliknite u unutrašnjost obeleženog dela
Kliknite na Preview da vidite kako će da izgleda, ako je sve dobro ispalo pritisnite ENTER




<Montaža>

Otvorite sve slike koje hoćete da «izmixujete» i još jednu sliku koja će da bude pozadina( ona preko koje će da idu sve ostale)

 

Kliknite na prozor sa prvom slikom (pingvinom) a onda na Object>Create>From Background i prevucite sliku preko slike sa pozadinom



Postavite je na odgovarajuće mesto i pritisnite ENTER




<Resize>

Image>Resample...



U skladu sa veličinom fajla slike i kvalitetom (ako treba)promenite rezoluciju i veličinu slike.



Na isti način se resize-uju i gif animacije.

Autor: pilot :
Veoma cesto koristena pribor iz PS je Pecat ili Stamp. Ovde cu malo razmotriti upotrebu pecata i Flastera

posto rad u paru daje najbolji ishod.

Namena pecata je da doslovno kopira delove slike i kopiju prenosi na drugi deo. Poziva se sa tastature

pritiskom na S. dalje sta treba da se uradi je da se desnim klikom iz padajuceg klizaca podesi precnik

pecata a onda u gornjem delu trake podesite njegove parametre. neka za pocetak stoji na normal a

kasnije cete utvrditi kako i ostali rezimi pecata mogu da se koriste. Prvo sto mora da uradite je da stavite

pecat na mesto sa kojeg cete uzimati uzorak i onda drzeci Alt kliknete levim tasterom. Uzorak je uzet. I

onda drzeci levi klik kopirate tamo gde zelite. Videcete da svaki vas pokret prati kruzic koji kopira sa

jednog dela slike i ostavlja trag na drugom delu.

Ma kolko da je uspesan taj deo posla ipak povrsina ne bude uvek fina pa je zato potrebno da se povrsina

dodatno obradi i to sa flasterom. Poziva se sa J. Postupak je isti kao sa pecatom- izaberete deo koji

kopirate ali ostatak je bitno drugaciji. kao prvo uzorak se uvek uzima sa istog mesta ma gde vi vrsili

popravke flasterom. Povrsine budu ujednacenije i prirodnije. Flaster je inace izmisljen zbog potrebe da se

vrse poravke na fotografijama gde se vidi ljudska koza jer pecat nije imao tu finocu u radu.

Dole je jedan grubi primer primene pecata i flastera. Sa izvorne fotografije je skinut natpis tako sto je

kopirana pecatom najblizaokolina samom natpisu. Zavrsni radovi su uradjeni flasterom a to je najveci

ucinak imalo na vracanju kore drveta tamo gde je bilo prekriveno natpisom.
Autor: pilot :
Brz nacin da saznate rezoluciju i velicinu slike... pritisnete Ctrl-Alt-I i pred vama je dobro poznati panel sa podacima
> Odgovori
^ Povratak na viši nivo
>> Sledeća strana