Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 21:17:40
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ima li savršene za njenog sina?  (Pročitano 5013 puta)
28. Jul 2009, 11:20:30
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64


Gotovo da ne postoji porodica u kojoj svekrva i snaha nisu na "krv i nož", odnosno imaju odnos u kojem vlada netrpeljivost, netolerancija i neprekidna kritika. Sa druge strane, zetovi su u daleko boljoj poziciji, pa nije retkost da majka koja ima i sina i ćerku zeta hvali kao rođenog sina, dok snahi pronalazi i najmanju manu. Uvek ima nešto da prokomentariše, ne dopada joj se kako izgleda, oblači se, razmišlja, ponaša, živi...
Ruku na srce, i one ne ostaju dužne, pa se dve žene vrte u začaranom krugu, dok jednog trenutka ne dođe do eskalacije, razvoda braka ili mučne porodične svađe. U takvim situacijama moguća su samo dva raspleta - ili se sin posvađa sa majkom, ili ostaje bez lepše polovine.
Zbog čega majke ne vole devojke i žene svojih sinova? Pitanje koje intrigira psihologe, stručnjake, "običan" svet. Da li je zaista nemoguće da dve žene, kojima je u životu vrlo važan isti čovek (sin, odnsono muž), ne mogu da pronađu zajednički jezik i barem pokušaju da se tolerišu, kada već ne mogu da se vole. Šta je ispod površine ovakvih odnosa i koji su razlozi za ovaj rasprostranjen problem?
Psiholozi tvrde da su muška deca priklonjenija majkama sve do puberteta, za razliku od ženske, koja kvalitetan i prijateljski odnos sa majkom razvijaju tek posle adolescencije. Dečaci će poslušati majku bez pogovora, osećajniji su i privrženiji, a kada nastupi razdoblje puberteta, to se menja iz korena. Tada majke polako "gube kontrolu" nad svojim miljenicima i po prvi put se suočavaju sa njihovim odbijanjem. Taj trenutak je ključan, tvrde stručnjaci, jer njihove "bebe", koje su do juče bez pogovora prihvatale majčinske savete, sada sve više pažnje poklanjaju nekoj drugoj ženi.
Kada se dečaci prvi put zaljube, svojoj izabranici skudaju zvezde sa neba, a kada ih majka zamoli za najejdnostavniju uslugu, samo prevrnu očima. Tada, tvrde psiholozi, majke ulaze u fazu panike. Pogođene su i uvređene, jer "toj nekoj" njihovi sinčići ispunjavaju želje bez pogovora, dok njih potpuno zapostavljaju. Više im ne dozvoljavaju ni da ih poljube pred spavanje. I tada majke najviše greše. Svo svoje nezadovoljstvo usmeravaju na devojku svog sina, umesto da shvate da su njihovi dečaci odrasli, da su individue koje imaju pravo na sopstveni život i izbor. Jednostavno, odrasli su i "tutorstvo" majke više im nije potrebno. A to je uloga koje majke ne žele da se odreknu. Ljubomora je emocija koja je u pozadini netrpeljivosti prema snahi. I tada život počinje da se komplikuje...
Još jedan problem, pored ljubomore, je posesivnost majki, koje smatraju da nijedna žena nije dovoljno dobra za njihove "prinčeve". Majka bi volela "savršenu ženu" za svog mezimca, prvobitno u najboljoj nameri, tvrde psiholozi, što kasnije prerasta u patološku ospesiju da nijedna devojka nije dovoljno dobra.
Još jedan čest odnos koje svekrve uspostvaljaju sa svojim snahama, psiholozi zovu "adekvatna zamena". To znači da je majka, koja je čitav život radila i brinula se o porodici, konačno dobija zamenu u snahi, na koju prebacuje sve obaveze. Međutim, tada najčešće svekrve žele da to bude po starinskim shvatanjima, po principu "radi i ne buni se". Ni u ovakvom odnosu nema mnogo poštovanja ni ljubavi. Kako ona može da spava do podne, kada treba srediti kuću, oprati prozore, pripremiti ručak za muža? - toliko je muče sva ta pitanja.
Ipak, najveći konflikt imaju snahe i svekrve koje žive pod istim krovom, tvrde stručnjaci. Dve žene u jednoj kuhinji automatski znače problem i ta pojava nema veze sa kulturom, tradicijom, vaspitanjem, ili geografskim odrednicama. Jednostavno, dve žene ne mogu istovremeno biti domaćice jedne kuće.
Socijalna psihologija naglašava i nepoštovanje granica privatnosti kao još jedan izvor konflikta. Često svekrve ne mogu da se pomire sa činjenicom da nisu "glavne" u sinovljevoj kući i snahama ne dozvoljavaju da ustanove sopstvena pravila, čak i ako žive odvojeno.
Ako se snaha i njen muž dogovore da dele porodične poslove negovanja dece, presvlačenja pelena, spremanja kuće, a svekrva remeti sprovođenje tog dogovora tako što uskače da odmeni sina jer "ne priliči muškarcu da se meša u ženske poslove”, to je odličan scenario za sukob. Još ako sin koristi tu situaciju i zadovoljno se izvali na fotelju da dremne dok njegova žena nastavlja da radi, to, bez izuzteka, izaziva nezadovoljstvo. Ako se slična ometanja porodičnog dogovora ustale kao pravilo, snahino nezadovoljstvo i mužem i svekrvom može eskalirati. Dogovor kuću gradi, a u ovom slučaju svako vuče na svoju stranu. I skladni osnosi nisu mogući.
Takođe, različiti stavovi prema odgajanju dece često dovode do sukoba, posebno ukoliko roditelji imaju tolerantniji stav prema određenom dečjem ponašanju, a svekar i svekrva često to kritikuju i nastoje da menjaju pravila kada roditelji ne gledaju.
Po statistikama, najbolje se slažu snahe i svekrve koje ne žive u istom gradu. Dakle, odvojen život i samo nekoliko poseta godišnje garantuju skladnije odnose, tvrde stručnjaci.

A ON?

Kada su upitanju konflikti između dve žene, uvrede i teške reči su podrazumevane, ali najgore prolazi muškarac, odnosno sin i muž.
Kako on da se postavi u toj situaciji? Na čiju stranu da stane? Da li treba da zaštiti ženu ili majku? U bilo kom slučaju, neko će ostati nezadovoljan i ljut, a psiholozi savetuju da je najbolje rešenje kompromis. Zvuči lako, a, ustvari, to je najteži deo posla.
Ni svekrva ni snaha ne bi izabrale da žive zajedno da nema sina, odnosno muža. Znači, on je taj koji ih drži u "zajednici", obe su usmerene na njega, i on, u skladu sa značajem uloge koju ima, treba da stvori zdrave porodične odnose u kojima se, pre svega, poštuju individualne uloge i majke i žene.
Dakle, muškarci, potrudite se da realno sagledate ko je u pravu, ali nikada nemojte otvoreno stajati na nečiju stranu. Sve rešite nasamo sa suprugom, odnosno majkom. Ženski mozak drugačije percipira stvari pa će vam jedna sigurno zameriti ukoliko joj u prisustvu one druge budete "držali predavanje". Nekada je u pravu žena, nekada majka, a na vama je da pronađete balans. Teren je osetljiv, jer su u pitanju dve vama jako važne žene, tako da morate ostati objektivni i nepristrasni. Insistirajte da se poštuju, jer ako se ne vole, vi tu ne možete mnogo da uradite, tvrde stručnjaci. Pokušajte da ih navedete na korektnu komunikaciju i poštovanje pravila "da je svaka neizgovorena rečenica zlatna".
Da li je loš odnos svekrve i snahe nasleđe balkanskog mentaliteta ili "najnormalnija" pojava na planeti, nije mnogo ni važno, ali je činjenica da se na našem podneblju muško dete i danas više ceni. Možda i nije tako među mlađim generacijama, ali svekrve u velikom broju pripadaju jednom drugom svetu. A snahe, mlade i moderne, drugačijih životnih pravila, svekrve smatraju direktnom pretnjom za način života i razmišljanja. Kada je slučaj takav, nema pomoći, razumnih razgovora, pokušaja mirnog suživota, tvrde stručnjaci. To se, jednostavnije rečeno, zove "jaz generacija".
"Mama" je ljuta jer je sinu "zapala" emancipovana žena, koja svoj život ne vezuje samo za kuhinju. Jer, ona je bila mučenica, u mukama je rađala i othranila svog sina, a snaha odmah hoće da bude ravnopravna, iskazuje svoje mišljenje, umesto da pokorno kuva, pere i klanja se muževljevim uspesima. I, onda se majka puna "pravednog gneva" mora pobuniti u odbranu dostojanstva, svetosti i lenjosti svog jedinca... Izgovor takvih svekrva obično počinje rečenicom "U moje vreme to je bilo sasvim drugačije"... A mlade snahe slušaju njihove životne priče i čude se što su pristale na životni vek potčinjen muškarcima. Žena koja je provela život trpeći štošta od muža, nemoćna da onemogući spartansko vaspitanje dece, uskraćena za mnogo štošta, još se hvali da je ponosna što je očuvala brak 40 godina! Pa, prosudite sami...

ITALIJANI MAMINI SINOVI

Iako stručnjaci naglašavaju da sukob snahe i svekrve ne poznaje granice, ipak, po statistikama, Italijani su najveći "mamini sinovi". Uz sve socijalne izazove, kult mame i „maminih dečaka“ učinio je da sedmorica od desetorice neoženjenih Italijana, starijih od 35 godina, i dalje žive sa roditeljima. Razvodi se u Italiji događaju na svaka četiri mmiuta, i to u najvećem broju upravo zbog neslaganja majke i žene. Italijani sa ocem provode samo 15 minuta dnevno, a sa majkom čak četiri i po sata, dok svaki drugi oženjeni Italijan svakoga dana viđa majku.

MENOPAUZA DONOSI KRAJ RATA

Zanimljiva je činjenica da se snahe u najvećem broju slučajeva odlično slažu sa svekrom. To se događa, tvrde psiholozi, jer se muškarci ne mešaju u "ženska" posla, pa ne dolazi ni do konflikta. Međutim, i netrpeljivost svekrve prema snahi ima "rok trajanja". Naime, nova istraživanja ukazuju da se rat stišava ulaskom svekrve u menopauzu!
Hormonske promene smanjuju potrebu za takmičenjem, pa se svekrva sve više okreće unucima, jer je njena sposobnost reprodukcije završena. Tada se one mnogo manje konfrontiraju sa snahama, jer instinktivno štite svoje potomstvo, a snaha, kao majka njenih unučića, postaje integrisani deo porodice.



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 



Za njenog sina ima savrsena ,a ta sam upravo Ja . Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


you should find what you love and let it kill you

Zodijak
Pol Žena
Poruke 5071
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
"ne brinite,Vas sin je u dobrim rukama"  Smile
IP sačuvana
social share
In every life we have some trouble
But when you worry you make it double
Don't worry — Be happy Smiley
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 



U toliko dobrim da nije ni svestan . Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Žena
Poruke 1797
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
mob
Nokia E66
Nije mi dobro od ovakvih 'potencijalna udavaca' tekstova..... Smile
IP sačuvana
social share
I know you want me baby,I think I want you too,
They call me Superman,I'm here to rescue you...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 190
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Nokia N 95
Ja i moja svekrva se odlicno slazemo Smile
Cak mi je i tortu pravila za rodjendan Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 



Jesi mirno spavala za rodjendan ili si imala probavne smetnje? Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 190
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Nokia N 95



Jesi mirno spavala za rodjendan ili si imala probavne smetnje? Smile
Smile Smile Smile
probava je bila ok,jedino mi se malo vise spavalo tih dana Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Eye for an eye makes the world go blind...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 156
OS
Windows XP
Browser
Safari 2.0.172.39
mob
Nokia 
Iako žena i ja ne živimo sa mojima, ja sam nju i kevu posadio za sto u startu i rekao sam im:

"Ako u jednom trenutku samo naslutim da se vas dve ne podnosite, ili ako se ikada posvadjate oko neke
gluposti očerupaću vas ko kokoške, jel to ok"?
IP sačuvana
social share
Samo su dve stvari beskonačne, ljudska glupost i svemir.
Za ovo drugo nisam siguran...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Ant.com



Jesi mirno spavala za rodjendan ili si imala probavne smetnje? Smile
Smile Smile Smile
probava je bila ok,jedino mi se malo vise spavalo tih dana Smile
znaci lijander  Smile
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 21:17:40
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.112 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.