Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: IBM je kreirao najbrži procesor za Unix i Linux sisteme  (Pročitano 1241 puta)
22. Sep 2007, 17:35:29
Moderator
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
LG Nexus 5
IBM je nedavno lansirao dual-core 64-bitni POWER6 procesor koji raid na 4.7 GHz, što je duplo brže od prethodne generacije POWER5 dok istovremeno koristi skoro istu količinu struje za rad.



The POWER6 procesor je rezultat petogodišnjeg R&D perioda, sastoji se od 790 miliona tranzistora i izgrađen je pomoću IBM-ove 65nm tehnologije procesiranja. IBM-ovi naučnici su se koncentrisali na način na koji se instrukcije izvršavaju unutar čipa kako bi poboljšali performanse. Na primer, u POWER6, broj stadijuma cevi (pipeline) – delovi operacija koje se moraju izvršiti u jednom ciklusu kloka – su statični, ali svaki stadijum je napravljen da bude brži, uklanjajući nepotreban rad i radeći više paralelno. Kao rezultat, vreme izvršavanja je smanjeno.

Ranije ove godine, IBM je nagovestio da će POWER6 arhitektura možda dostići frekvencije veće od 5GHz.

The POWER6 čip ima ukupnu veličinu keša od 8 MB po čipu – četiri puta više od POWER5 čipa – kako bi mogao da drži tempo sa propusnom moći procesora. Sa 300 GB/s, IBM tvrdi da njihov procesor ima toliku propusnu moć da POWER6 čip može da preuzme ceo iTunes katalog za 60 sekundi. IBM veruje da je dizajnirao POWER6 čip sa izbalansiranim propusnim opsegom i procesorskom snagom.

“Kao i pobeda IBM-ovog Deep Blue računara za igranje šaha pre deset godina, debata oko sistema zasnovnaih na POWER6 procesorima dokazuje da neumorna inovacija čini da nemogući ciljevi postanu stvarnost,” rekao je Bill Zeitler, stariji podpredsednik IBM Systems and Technology Group. “POWER6 procesor karakterišu tehnologije munjevitih brzina i štednja energije unutar jednog parčeta silikona, nudeći neviđenu poslovnu vrednost našim korisnicima.”

Da bi omogućili manje zahteve novog čipa za energijom, dizajneri POWER6 procesora su odvojili strujna kola koja ne mogu da podržavaju operacije sa niskom voltažom na njihov sopstveni izvor napajanja, dozovljavajući IBM-u da dramatično smanji potrošnju energije za ostatak čipa. IBM-ovi inženjeri su takođe upotrebili novi metod dizajniranja čipa koji omogućuje da POWER6 procesor operiše na manjim voltažama, omogućujući istom čipu da se koristi u okruženjima sa malom potrošnjom kao i u simetričnim multiprocesorskim mašinama visokih performansi.

Da bi se smanjil potrošnja energije i generisanje toplote, klokovi procesora mogu dinamički da se isključe kada se ne obavlja nikakav koristan posao i ponovo uključe kada treba da se izvrše instrukcije. Takođe, čip ima konfigurabilan propusni opseg, omogućujući korisnicima da izaberu maksimalne performanse ili minimalnu potrošnju.

Delovi memorije koji se ne koriste se dinamički isključuju i ponovo uključuju kada je potrebno. U slučajevima kada se detektuje preveliko zagrevanje, POWER6 čip može da smanji učestalost izvršavanja instrukcija kako bi ostao unutar prihvatljivih, korisnički definisanih temperatura.

Čip je takođe veoma brz, što dokazuje i server sa POWER6 arhitekturom koji je izgradio IBM, koji predstavlja prvi server koji drži rekorde u brzini na sva četiri benchmark testa za poslovne i tehničke performanse. IBM kaže da je njihov novi server sa 2 do 16 jezgara višestruko brži nego HP Superdome ili Itanium mašine.
   
POWER6 čip je namenjen za kreiranje konsolidacionih mašina srednjeg ranga, koje koriste specijalni hardver i softver koji omogućuje kreiranje mnogo virtuelnih servera u jednoj mašini. IBM kalkuliše da 30 SunFire v890 može da se smesti u jedan rek nove IBM mašine, štedeći više od $100,000 dolara godišnje u troškovima energije.

IBM planira da predstavi POWER6 čip kroz System p, System i serverske linije linije. POWER6 čip u novom IBM System p 570 serveru je prvi UNIX mikroprocesor sposoban da kalkuliše plutajuću decimalnu tačku u hardveru. Do sada, ovakve kalkulacije su se izvodile u pomoću softvera. Ugrađene mogućnosti za izračunavanje decimalne plutajuće tačke daju ogromnu prednost firmama koje izvode složene zadatke, finansijske i ERP programe.

Izvor: KomBib
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.