Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 21:48:42
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: I posle mene JA!!!  (Pročitano 14179 puta)
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14;
mob
Qtek 小米

мртво пувало
IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Nokia 2610
Smile Smile Smile .....jel vi to ozbiljno ili se zezate?  Smile
Cik pogodi da li se zezam da sam mnogo bolje ziveo u njegovo vreme a da ga smatram za olos zbog koga sada svi ispastamo - i moja deca i da mi je zao mladih generacija koje ne znaju vrednost crveno0g pasosa, i carobnih reci koje su otkljucavale sva vrata u svetu :_Jugoslavija i Tito ?!?!?!?!?!?! Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46914
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Smile Smile Smile .....jel vi to ozbiljno ili se zezate?  Smile
Cik pogodi da li se zezam da sam mnogo bolje ziveo u njegovo vreme a da ga smatram za olos zbog koga sada svi ispastamo - i moja deca i da mi je zao mladih generacija koje ne znaju vrednost crveno0g pasosa, i carobnih reci koje su otkljucavale sva vrata u svetu :_Jugoslavija i Tito ?!?!?!?!?!?! Smile Smile Smile Smile Smile Smile

Pa i sada nas kada odemo u Egipat svi znaju po Titi. Naser - Titio
« Poslednja izmena: 04. Maj 2008, 11:10:59 od Magic Master »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020
Citat
vecina nasih roditelja bi imala 4 razreda OS i cuvala krave ili radila za koricu hleba.

pa ovo sad ti i nepije vode,nerazumem odakle ti ovakav zaključak,nije postojala škola pre tita ili šta... Smile

To je recenica caleta jedne moje drugarice koji je najstariji od sedmero dece iz jedne bosanske porodice, koji je zahvaljujuci Titovom sistemu zavrsio prvo zanat, a zatim ispolagao razliku za srednju skolu, upisao i zavrsio fakultet i na kraju dogurao do visoke funkcije u jednoj jakih sarajevskih firmi...
Jeste... dok su se skolovali...zivelo ih je petero u jednoj sobi, ali bar su svi iz njegove porodice uspeli da zavrse bar srednju skolu, sto je 60-ih bio uspeh...
U drugom sistemu... dete iz takve porodice.... nije imalo nikakve sanse...

Moja porodica je bila malo drugacija pa su se i pre 100 godina skolovali u Becu i na Sorboni... ali nisu svi imali para... Wink
« Poslednja izmena: 04. Maj 2008, 11:46:08 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4306
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Pa i sada nas kada odemo u Egipat svi znaju po Titi. Naser - Titio

Nije Tita nego Tito...  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"A great many people think that they are thinking when they are merely rearranging their prejudices."  William James
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4306
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Titovo vreme - bajka ili antisrpska politika


Josip Broz Tito, koji je umro na današnji dan pre 28 godina, bio je veliki, harizmatični manipulator, sposoban da zavede mase, ali život pod njegovom vlašću iz sadašnje perspektive deluje kao ružičasta bajka.

Ovako danas veliki broj građana Srbije, posebno mladih, vidi - u najkraćem i, s gledišta istoričara i politikologa, površno - nekadašnjeg "najvećeg sina naših naroda i narodnosti" i doživotnog predsednika Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, u čije vreme se, kako većina ističe, bezbrižno živelo.

U Srbiji se i danas kao svojevrsni anahroni odgovor na krizu kroz koju je zemlja prolazila u poslednjoj deceniji često može čuti da je Brozova epoha bila nekakvo zlatno doba, a mnogi se sa sentimentom sećaju vremena kada se "radilo i lepo živelo".

Tekovine duge Titove epohe - jugoslovenska ideja, bratska zajednica ravnopravnih naroda i narodnosti, nesvrstanost i samoupravni socijalizam - davno su nestale sa istorijske pozornice, a sistem zamišljen kao "raj za radničku klasu" - doživeo je potpuni krah.

Uprkos tome, nekadašnji doživotni predsednik SFRJ, koja se nakon njegove smrti raspala u prahu i pepelu krvavog građanskog rata, ne prestaje da okupira pažnju istoričara , političkih analitičara i "jugonostalgičara" u regionu, pa i svetu uopšte.

Nekada su se na današnji dan, u 15, 05 časova, kada je umro, oglašavale sirene i čitava Jugoslavija bi stala na minutu i odavala počast Drugu Titu.

Većina običnog naroda danas ga se, kako je pokazala Tanjugova blic-anketa, seća kao predsednika pod čijom je vladavinom bilo najlepše živeti, ali čija je politika bila temelj za probleme sa kojima se Srbi danas suočavaju, dok je sve ono "ostalo" pripisano nesposobnosti naših političara.

Diplomirani pravnik iz Negotina Vesna Nikolić (25) kaže da je kao mala mislila da je Tito "neki Bog kome se svi klanjaju".

"Onda se nešto promenilo i sada većina smatra da je bio loš i da nije radio za dobrobit svoje zemlje, pa pretpostavljam da je istina o njemu negde između".

"Iz priče roditelja znam da su mnogo lepo i bezbrižno živeli dok je Tito bio predsednik, a ja sam kao dete bila njegov pionir, šta god to značilo", zaključila je ona.

Stariji ga, listom, pamte po dobrom standardu, visokim platama, letnjim i zimskim odmorima tokom jedne godine, kao i po činjenici da se se od plate moglo kupiti skoro sve, ali ne vole kada im se kaže da je taj život bio zasnovan na "Titovim kreditima", a ne na ozbiljnoj proizvodnji.

Živelo se skromno i solidno, uz besplatno zdravštvo i školstvo, a narod se prema njemu odnosio sa strahopoštovanjem, dok od današnje vlasti "nema ni straha, ali ni poštovanja", smatra preduzetnik iz Vlasotinca Voja Antić.

Prema rečima bivšeg inspektor MUP-a Radomira Božovića, u Titovo vreme bilo je više sigurnosti u državi i poslu.

"Nije bilo neke demokratije, ali ni korupcije i kriminala", ocenio je on.

I nekadašnji general Vojske Jugoslavije, sadašnji predsednik Centra "Tito", Stevan Mirković tvrdi da se tada, prema sposobnostima i radu, mogao zauzimati visok položaj u društvu, dobijati velika plata, kola, šofer i druge pogodnosti...

"Ali, ako 'zdipiš' nešto iz državne kase - leteo si glavačke i sa položaja i iz partije", kaže Mirković.
O tome, prema njegovim rečima, svedoči i grafit ispisan prilikom nedavnog protesta u Beogradu radnika "Magnohroma": "O,Bože, Tita nam vrati, da ove lopove za glavu skrati!"

Mirković podseća da je Tito, dajući Albancima 1974. godine pravo "više od autonomije manje od nezavisnosti" (Socijalistička autonomna pokrajina Kosovo), rešio sukob Srba i Albanaca star stolećima, "te da je ta forma njihovog suživota i danas najrealnija".

Dok mladi mesar iz Vranja Slavoljub Filipović (25) misli da bi se i sada, kao u Titovo vreme, živelo daleko bolje i lepše "da je on među nama", diplomirani pravnik iz Velikog Kruševica kod Kruševca, Aleksandar Marinković (25) smatra da bi povoljni krediti i velike plate, karakteristični za taj period, bili nerealni i ekonomski neodrživi na duže staze i u današnje vreme.

Milosava Vesić (78), domaćica iz Velikog Šiljegovca kaže da se tada prodavalo sve što je i proizvedeno, i to po dobroj ceni, ali ona tvrdi da se i mnogo radilo.

"Pre 30-40 godina smatrao sam Tita za moćnog i autoritativnog lidera koji je radio za dobrobit i prosperitet svog naroda i Jugoslavije, ali poslednjih dvadesetak godina sam shvatio da je sve to radio kako bi nam uništio duhovnost", navodi diplomirani mašinski inžinjer Stanoje Milivojević (65) iz Beograda.

Medicinska sestra iz Kruševca Nadežda Petrović (42) je, kako kaže, tužna što su Broza nasledili "nesposobnjakovići koji nisu umeli na nastave put kojim je on vodio Jugoslaviju".

"Dok je Tito bio živ nama ništa nije falilo, radili smo, putovali, živeli normalno, a od kad njega nema - država i sve u njoj se ruši", upozorava ona.

Omladina u Srbiji, prema rečima medicinske sestre Ivane Milošević (24), krivi uglavnom Tita za sve što nam se desilo, jer je njegova politika bila diktatorska i unazađujuća i čije posledice se sada osećaju.

"Sve što je radio bila je antisrpska politika", veli ona, i u prilog tome navodi podatak da su sve velike fabrike za vreme njegove vladavine iz Srbije raseljene u Sloveniju i Hrvatsku.

Josip Broz je, nesumnjivo, obeležio jedan period u našoj i svetskoj istoriji.

O Titu se piše u raznim svetskim enciklopedijama i knjigama, među portretima drugih državnika 20. veka, u kojima je konstatovan njegov partizanski doprinos borbi protiv fašizma i pozitivno ocenjen njegov otpor Staljinu i staljinizmu.

Mnogi istoričari i dalje pridaju odgovarajuću pažnju činjenici da je Jugoslavija za vreme njegovog života bila poznata i priznata zemlja širom sveta i ne retko ocenjuju da se ona posle njegove smrti i procesa nastalih posle pada Berlinskog zida nije mogla očuvati.

(MONDO)
IP sačuvana
social share
"A great many people think that they are thinking when they are merely rearranging their prejudices."  William James
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 796
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
"I dalje se narod seća ustaše iz kuće cveća"
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46914
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Pa i sada nas kada odemo u Egipat svi znaju po Titi. Naser - Titio

Nije Tita nego Tito...  Smile Smile Smile

Ма оне је то име добио тако што је наређивао ко ће шта да ради. ТИ ради то, а ти то и на крају ... Тито   Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020
"I dalje se narod seća ustaše iz kuće cveća"

 Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
na današnji da je ćopavi pre 28 godina otegao papak  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 21:48:42
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.113 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.