Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 19:07:46
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: I istoriju nam otimaju  (Pročitano 536 puta)
11. Jul 2011, 20:16:29
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 72
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
SonyEricsson X8
Ne prestaju višegodišnje težnje Albanaca da prisvoje srpsku baštinu na Kosovu i Metohiji. Episkop Teodosije: U poslednjih 12 godina na KiM uništeno je ili oštećeno 150 svetinja

MANASTIRI Visoki Dečani, Pećka Patrijaršija, Gračanica i Bogorodica Ljeviška, zahvaljujući borbi srpske diplomatije u Komitetu za svetsku baštinu UNESKO, i dalje će biti zavedeni kao srednjovekovno dobro Srbije. U pokušaju otimanja srpske kulture na sednici Komiteta u Parizu, međutim, ogledaju se višegodišnje težnje kosovskih Albanaca da prisvoje deo srpske kulture. O tome najbolje svedoče knjige, turistički vodiči i publikacije koje se godinama izdaju u Prištini, i u kojima se srpska baština uveliko naziva - kosovskom.
Srbija je u diplomatskoj bici u Parizu uspela da spreči preimenovanje srpskih manastira u UNESKO, iako je protiv sebe imala zemlje poput Francuske, SAD, Švajcarske ili Ujedinjenih arapskih emirata. Protivno normama međunarodnog prava, one su lobirale da se srpska kulturna baština „prekrsti“ u kosovsku, iako je Srbija članica Ujedinjenih nacija i Uneska, i potpisnik Konvencije o zaštiti kulturnog blaga.

Da politizacija pitanja srpske kulturne baštine na Kosovu i Metohiji neće doneti ništa dobro, stav je Srpske pravoslavne crkve. U pismu koje je episkop raško-prizrenski Teodosije uputio generalnom direktoru UNESKO-a kaže se da svaki pokušaj otuđivanja srpske baštine na KiM vodi njenoj asimilaciji i gubitku identiteta, što je zagarantovano od strane međunarodne zajednice i EU.

- Bilo kakvo preimenovanje i izostavljanje imena Republike Srbije u vezi sa četiri spomenika Svetske kulturne baštine UNESKO-a ozbiljno bi ugrozilo zaštitu ovih svetinja - upozorava vladika. - Isključivanjem Srbije iz ovog procesa bio bi prekinut kontinuitet zaštite, što bi dovelo do veoma teških posledica, posebno imajući u vidu da je u poslednjih dvanaest godina na KiM uništeno ili oštećeno 150 srpskih pravoslavnih svetinja.

Prema podacima Srpske pravoslavne crkve, na Kosovu i Metohiji nalazi se oko 1.500 dobara srpske duhovne baštine. Najvredniji su manastiri koji su od 2006. godine na listi ugroženih dobara Svetske kulturne baštine UNESKO. Osim njih, na ovom prostoru je oko 1.350 crkvenih zdanja, koja su pod različitim oblicima zaštite.

U južnoj srpskoj pokrajini je više od 1.100 crkava, i ostataka crkava, kao i 113 manastira i manastirišta. Spisak duhovne baštine zaokružuje i gotovo 50 isposnica, 534 stara srpska groblja, gotovo stotinu tvrđava i 14 dvoraca srpske vlastele. U SPC napominju da su ova dobra „najbolji čuvar verskog i nacionalnog identiteta Srba na Kosovu i Metohiji i dokaz neraskidive veze našeg naroda sa ovim prostorom“.

Upravo ove činjenice razlog su višegodišnjih težnji kosovskih Albanaca da srpsku, pravoslavnu duhovnu baštinu proglase kulturnim dobrima Kosova. O albanizaciji i kosovizaciji srpske kulturne baštine u pokrajini dovoljno govore odrednice koje se sreću u literaturi koja se objavljuje u Prištini. Srpski manastiri iz srednjeg veka određuju se kao vizantijski, ili kao spomenici kosovsko-vizantijskog stila, a nije retkost čuti ni da su srpske crkve građene „na temeljima albanskih hramova“.

Najdalje je otišao albanski akademik sa Kosova Mark Krasnići, koji je mirne duše „odrezao“ da nijedna srednjovekovna crkva na Kosovu ne pripada Srbima, jer je to „vekovno albansko kulturno nasleđe“. Prema njegovom čitanju istorije, ova dobra „opljačkana su od strane Srba i Srpske pravoslavne crkve“.

Ovakva i slična čitanja prošlosti istoričar Čedomir Antić objašnjava nastojanjem Albanaca da izgrade nacionalni identitet kako bi ojačali klimavu državnost. On ističe, ipak, da srpska duhovna baština na Kosovu i Metohiji nikada neće postati deo albanskog nacionalnog identiteta.

- To nam najbolje pokazuje uništavanje pravoslavnih crkava i manastira od 1999. do danas - ukazuje Antić. - Svedoci smo situacije u kojoj države koje nemaju dugu istoriju nacionalnih pokreta teže da ih nadomeste ponavljanjem onoga što se drugim narodima događalo u prošlosti. Uz podršku velikih sila, to se događa u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji, pa i na Kosovu.

Antić kaže da je po sredi ukidanje prava jedne nacije i podsticanje drugih nacionalizama.

- Protiv ovakvih pokušaja Srbija treba da se bori efikasnom diplomatijom, ali i ekonomskim jačanjem. Među rešenjima za očuvanje i obezbeđenje kulturnog blaga na Kosovu je i kupovina zemljišta i materijalnih dobara oko najvažnijih spomenika kulture, kao što je činjeno i u prošlosti - kaže Antić.

Događaje sa zasedanja u Parizu osudila je i Vlada Srbije. U Nemanjinoj 11 ističu da je na delu prekrajanje istorije. Protiv ovakvih pojava država će se, kako kažu, boriti diplomatskim sredstvima, ali i radom na obnovi porušenih i oštećenih svetinja.

- Vlasnik manastira koji su pod zaštitom UNESKO-a formalno je SPC, ali oni suštinski pripadaju svim građanima Kosova, Srbije, i čitavog sveta - kaže Milivoje Mihailović, šef Vladine kancelarije za saradnju sa medijima. - Na delu je kosovizacija srpske kulturne baštine, bazirana na falsifikovanju istorije.


MENJAJU TOPONIME

PROŠLOST se u južnoj srpskoj pokrajini krivotvori i zamenama srpskih toponima albanskim. Ime Metohije svesno se izbegava, a ovom prostoru nadenut je albanski naziv - Dukađin. Uz podršku međunarodnih administratora, Uroševac je tako postao Ferizaj, Srbica prekrštena u Skenderaj, a Obilić postao Kastriot.


ŽIVI MANASTIRI

NAJJAČI zagovornik preimenovanja srpskih manastira u UNESKO-u bila je Francuska. Na zasedanju je iznet i predlog da bi srpski manastiri na Kosovu i Metohiji trebalo da postanu neka vrsta muzeja, poput istanbulske Aja Sofije. Kontraargument srpske strane bio je da je reč o živim manastirima, koji su ne samo spomenici kulture, već i centri srpske duhovnosti.
Izvor : Novosti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows 7
Browser
Chrome 12.0.742.112
mob
Nokia 2610
rasplinjavas-ima tema o Kosovu i zato ovu  malo njih i pogleda.
Moj savet ti je da na temi o Kosovu postavis ovaj tekst i da se zakljuca tema .
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows 7
Browser
Opera 11.50
Ima tema o Kosovu i Metohiji. Lock.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 19:07:46
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.