Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hrvatsko zrakoplovstvo se modernizuje. A Srpsko?  (Pročitano 22788 puta)
27. Mar 2007, 19:10:25
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
mob
Nokia 6300
Evo šta piše na Wikipediji. Sada neka mi neko ko je upućen u HRZ i PZO malo objasni.
Current status

In 2006 Croatian Air Force was considered to be the most combat-capable (not the biggest) of all ex-Yugoslav air forces. It is compromised of 12 modernized MiG-21 bisD/UMD fighters which were sent to an overhaul in 2003 and returned to service a year later for a cost of 8.5 million USD. Today they are believed to be in good condition and pilots get more flight-hours than ever before. Some 15 older MiG-21s are kept for spare parts and as a reserve.

In 2003 and 2004 a major part of the transport fleet was sent to Russia and Ukraine for an overhaul and light upgrading including 10 Mi-8 MTV-1 and 2 An-32B.

In 2006 Croatia made a deal to acquire 10 new Mi-171 attack-cargo helicopters as compensation for the Russian debt to Yugoslavia which Croatia partly inherited. The contract is worth 65 million USD. However, the new aircraft will be equipped mostly with Western technology.

Sometime before the 2005 airshow in Knin, the Croatian Air Force aerobatic group Krila oluje (Wings of Storm) were formed. It includes 5+1 Pilatus PC-9M turboprop trainers. Captain Dijana Doboš is one of only 4 female pilots in the world that are members of a national military aerobatic group.

A few months toward the end of 2006, 7 Mi-24 were offered for sale at a price of 80,000 USD each due to their poor overall state. Croatia concluded that these helicopters were not worth upgrading and thus have been retired. Only 2 units will be kept, one of them sent to a museum and the other used as a ground-trainer. Their full replacement isn't considered yet but some tasks will be taken over by new Mi-171s.

The Croatian Minister of Defense said that the overall readiness of the air force has been much improved in the past few years as a result of constant modernization which made possible that over 90% of all aircraft were airworthy at any given time in 2006.

Government plans to modernize the entire Armed Forces at a cost of 2.7 billion USD. Modernization calls for procurement of new fighters, new naval helicopters, new transport helicopters, 4 state-of-the-art stealth corvettes Gowind 200, 4 Gothenburg Class Gunboats Sweden offered as apart of a JAS-39 deal, 126 armored personal carriers Patria 8x8 (more are considered) and modernization of M-84A Main Battle Tanks. Although procurement of 108 Leopard 2 A4 tanks could still be an option.

On Order

    * 10x Mi-171Sh to enter service in 2007 and 2008
    * 14x JAS 39 Gripen or F-16 Block 40+ - entry service - before 2012
    * 8x Zlin 242L basic trainers (2 were already delivered)
    * 8-12 NHI NH90 or Eurocopter Eurocopter Panther Naval helicopters,(naval helicopters for 4 new frigates ordered by Croatian Navy and 4-8 for Maritime/ASW/SAR Patrol) - before 2010.
    * 3-5 CASA C-295 or Lockheed C-130 Hercules Medium transport aircraft primarily for peacekeeping operations.
    * 5-8 Bell 412/NHI NH90 Utility helicopters for and transport/logistics duties - sometime before 2012.

[edit] Future plans

    * In 2006 Croatia officially declared its intention to purchase 14 modern multi-role fighters sometimes before 2010. Older MiG-21s will be retired sometime before 2011 although they were overhauled to serve until 2013.

The two most talked about replacements for MiG-21s are second-hand F-16s (Block 40+) or new SAAB Gripens as a more desired option.

    * The fleet of ageing Utva 75 basic trainers will be replaced by a new type, probably Zlin or Aermacchi SF-260 before 2008, 4 Zlin 242L aircrafts have already been ordered, and 2 were delivered last year plus 2 more to join in 2007.
    * At least 3 more cargo aircraft will be bought before 2010 or sooner (probably C-130s)
    * In late 2006, the Minister of Defense said that the number of new fighters might be raised to 14 aircraft meaning 10 single-seaters and 4 twin-seater
    * New medium ASW helicopter is needed for Croatian Navy, Croatian Navy has no ASW role helicopter, currently ASW role is filled by ageing Mil Mi-8 helicopters which are ill equipped for such role. Croatia has needs for 8 to 12 ASW/SAR helicopters, 4-8 to serve on new Frigates/Corvettes Croatia is buying from France and 4 more helicopters are needed for SAR duties.
 Imnače poseduju:

Aircraft    Origin    Type    Versions    In service[1]    Notes
Antonov An-32     Union Soviet Union    tactical transport    An-32B    2    modernized
Bell 206     United States    utility helicopter    206B-3    14    
Canadair CL-215     Canada    firefighting       returned in part exchange for CL-415    
Canadair CL-415     Canada    firefighting       4    
Mikoyan MiG-21     Soviet Union    fighter
trainer    MiG-21bisD
MiG-21UMD    8
4    modernized
Mil Mi-8     Soviet Union    transport helicopter    Mi-8MTV-1
Mi-171Sh    15
   modernized
delivery of 10 new helicopters underway
Pilatus PC-9     Switzerland    trainer    PC-9M
PC-9    17
3    of 22 delivered
Piper PA-31     United States    utility       1 RETIRED    
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Easy rider .::Akinnen::.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 658
Zastava Zagreb - JAR
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Koliko ja znam sve je koliko toliko točno.

Ove nove će najvjerojatnije uzeti od Amerikanaca, makar su lošiji od Gripena. Ja kad bi se mene pitalo ne bi ni razmišljao o tome nego bi uzeo Gripene. U američke treba uložiti u modernizaciju, a u švedske ne, no ameri su kao nabavni opskrbljivač jeftiniji i pouzdaniji od šveđana. U svakom slučaju teška odluka. Ona loša bi mogla rezultirati američkom osvetom na nekom drugom polju, tako da bi lako moglo biti da se kupe lošiji avioni - zato što im nismo htjeli ići u Irak i tako bi kompenzirali odnos s njima.

Ali zadnja informacija koju imam je da je nabava novih zrakoplova zamrznuta do daljnjeg. Čini se da će ići na opciju kao Slovenija, znači ulazak u NATO i dopuštanje preleta i kontrolu zraka nekoj NATO državi.
IP sačuvana
social share
Certamen bikini-suicidus-disci mox coepit?
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput tuum saxum immane mittam.
Burek member since: 05. Okt 2005
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 21103
Zastava Ту негде...
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
Нисмо ми такве среће да купимо ново оружије, мада кад се сетим да су наши идиоти на власти уништили старо (и колико знам функционално) оружије зарад неких "виших циљева", онда ме ни не чуди што је војска у лошем стању.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Easy rider .::Akinnen::.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 658
Zastava Zagreb - JAR
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Нисмо ми такве среће да купимо ново оружије, мада кад се сетим да су наши идиоти на власти уништили старо (и колико знам функционално) оружије зарад неких "виших циљева", онда ме ни не чуди што је војска у лошем стању.

Možda se planiramo na to izvlačiti kad se zapali Middle East Smile
IP sačuvana
social share
Certamen bikini-suicidus-disci mox coepit?
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput tuum saxum immane mittam.
Burek member since: 05. Okt 2005
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
shto se tiche srpske avijacije ,s obzirom da su tadic&co na vlasti ,uskoro ce i tamilski tigrovi imati jache vazduhoplovstvo ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
Нисмо ми такве среће да купимо ново оружије, мада кад се сетим да су наши идиоти на власти уништили старо (и колико знам функционално) оружије зарад неких "виших циљева", онда ме ни не чуди што је војска у лошем стању.
Na koje unisteno oruzje mislis?

Hrvati po njihovom desetogodisnjem planu ce do 2009. izabrati novi avion, dok ce uvodjenje istog poceti 2011. za ovo su izdvojili oko 3.4 milijarde Kuna. Planirano je da se kupi 12 aviona, a izbacivanje preostalih MiG-21 do 2011.
Za modernizaciju KoV su izdvojili 3.6 milijardi kuna, pri cemu ce se izbaciti iz upotrebe tenkovi tipa T-55 kojih trenutno u upotrebi imaju 192, a ostace samo 72 M-84A koje ce modernizovati.
Planirano je tu jos dosta toga ali ovo mi se cinilo najzanimljivijim.

Kod nas je u planu da se prvo izvrsi reorganizacija vojske do 2010., nakon cega bi se tako ustrojena vojska modernizovala. Taj proces modernizacije bi bio najintenzivniji u periodu od 2010.-2015.
« Poslednja izmena: 28. Mar 2007, 02:38:35 od ramon23 »
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
veli broj sistema strela-2m ,a bogami i igla - navodno da ne padnu teroristima u ruke . koja nevidjena glupost  Smile nisu ih chak ni prodali nego unishtili ....  o drugim rodovima vojske i da ne govorim . da je ovo iole normalna zemlja ,boris tadic ne da ne bi bio predsednik ,nego bi bio obeshen o prvo drvo  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
Slazem se da je to u najmanju ruku sumnjiva odluka koja je sprovedena u delo 2004. Ali, ako uzmes u obzir da su te rakete kod nas uveliko zamenjene sistemima novije generacije "Igla" i "Silo", a ameri i rusi nas pritisli zbog toga sto su te rakete bile slabo obezbedjene pa nestajale u raznim pravcima, onda je to i opravdana akcija, iako iznudjena.
O drugim rodovima vojske ja najvise zameram zbog neulaganja u PVO srednjeg/velikog dometa, to je ipak za nas jedna vazna, a opet veoma zapostavljena i zastarela komponenta sistema odbrane. Avioni jesu basnoslovno skupi a mi nemamo para za bacanje, ali za ovo bi smo se skrpili nekako, makar za jedan divizion S-300. I ova modernizacija MiG-29 je neka mutljavina teska. Samo cu reci da je neki nas mudonja rekao kako ide 2mil.$ po avionu samo za komunikaciono-navigacioni sis., za radar verovatno nece biti para posto ga niko ne spominje. Najmoderniji radar za F-16 kosta manje od 1mil.$, mislim sta reci a ne zaplakati, pa koga oni farbaju.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
uopshte nije istina da su te rakete zamenjene - ostalo je josh malo igli nabavljenih josh pre raspada sfrj . nije tachno ni da su bile neobezbedjene i da su nestajale - isto kao i svako drugo sredstvo i one se duze i proverava se redovno njihov broj . jedini razlog je shto je borisu tadicu to poluzvanichno naredila amerika (nema nikave veze sa rusima),a on brze bolje potrchao da uradi . koji su razlozi shto su mu to ameri naredili svima je jasno - ako nas ne daj boze ponovo budu bombardovali necemo imati chime da ih zaustavimo ni na malim visinama ...

jednom rechju ,dok se "demokrate" ne skinu sa vlasti nema ovoj vojsci zivota ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
Citat
Ministar spoljnih poslova Vuk Drašković stopirao je izvoz srpskog naoružanja u Gruziju odmah pošto je diplomatskim putem obavešten da su dva ruska helikoptera u Južnoj Osetiji oborena raketnim sistemom "strela 2M", koji potiče iz magacina srpske vojske, saznaje Press u dobro obaveštenim krugovima! Prema saznanjima našeg lista, ruska ambasada obavestila je Draškovića da se, prema podacima ruskih snaga bezbednosti, više raketnih sistema tog tipa poreklom iz Srbije nalazi u rukama gruzijskih vojnika koji su u ratu sa proruskom provincijom Južna Osetija.

Ovo je bilo 2006., ali znam sigurno da je bilo i ranije u Checheniji slicnih slucajeva, ali tada nam rusi nisu obecavali veto za kosovo pa smo kulirali. I to nije bilo poluzvanicno unistavanje, vec javno, a ameri su platili i bili prisutni kao i rusi. Igla je veoma rasprostranjena u nasoj vojsci koliko sam ja upoznat sa tim, ispravi me ako gresim, ali pred rat je nabavljeno 2000 kom. Pri tome, mislim da je suvisno reci da Strela-2M ne moze da obori modernu letelicu koja primenjuje mere zastite od takvih raketa, tako bar tvrde strucnjaci iz te oblasti. Navodno, to je tehnologija 70-ih i uveliko je prevazidjena.
Nemoj da se uvredis, ali mnogo potenciras politiku u ovoj prici i to dosta jednostrano, ako kritikujes osvrni se i na prethodne koji su vojsku doveli u situaciju da nije obnovila nijedan komad naoruzanja vise od 10 god. i nije cak postojao ni plan da se takvo nesto uradi, ovi jesu seronje( je'l ovo smem da kazem bez cenzure?) i muljatori, ali su makar napravili taj je*eni plan modernizacije. Pa makar ga i ne ostvarili i to je vise od onoga sto su uradili prethodnici.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.