Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 11:59:55
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hrvatski telekomi: Sveta konkurencija  (Pročitano 1092 puta)
15. Nov 2006, 06:46:08
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Hrvatski telekomi: Sveta konkurencija
8. novembar 2006. | B92

Konkurencija je razlog sve nižih cena razgovora putem fiksne i mobilne telefonije u Hrvatskoj. „Donedavno su nas Telekom kompanije zdušno uveravale da je 2-3 kune za minutu razgovora najmanja moguća cena, a sad nam nude ’vreće’ besplatnih minuta samo da ostanemo ili pristupimo njihovoj mreži“, piše u tekstu objavljenom u Slobodnoj Dalmaciji.

Još pre dve godine cene poziva u mobilnoj telefoniji u Hrvatskoj su bile u proseku tri kune po minuti, dok je cena u fiksnoj telefoniji bila oko jedne kune.

Dolaskom trećeg operatora u mobilnoj telefoniji došao, kao i dva ambicioznija nova Telekoma u fiksnoj telefoniji i "raznoraznih" Wimax operatora - cene u mobilnoj telefoniji su u proseku pale za više od tri puta, u fiksnoj za četiri puta, a i internet je sve jeftiniji, iako se na tom polju tek očekuju rezultati.

Novi trend na telekomunikacijskom tržištu Hrvatske je telefoniranje za nula kuna u mreži određenog operatora, uz minimalne mesečne naknade ili minimalne naplate uspostavljanja poziva.

Taj trend je u fiksnoj telefoniji započeo mobilni operator Vipnet, ponudivši putem Homeboxa razgovore prema svim fiksnim mrežama za 0,10 kuna po minuti, uz mesečnu nadoknadu od 150 kuna. Uz to Vipnet nudi i razgovor za 0,5 kuna prema Vip mreži i 1,5 kuna prema drugim mobilnim mrežama, kao i 1GB Internet prometa.

Odgovorili su mu T-Mobile sa Anlimited opcijom u okviru koje se u 098 mreži telefonira besplatno uz mesečnu nadoknadu od 25 kuna, kao i H1 koji je ponudio besplatne razgovore u okviru svoje mreže svim pretplatnicima koji se učlane u tu mrežu do kraja ove godine.

Na to se nadovezao T-Com ponudivši Non-stop opciju besplatnog telefoniranja u okviru T-Com mreže, uz mesečnu naknadu od 20 kuna. Ubrzo je Optima Telekom tužila Vipnet Hrvatskoj agenciji za telekomunkacije jer se koristi bežičnom tehnologijom za pružanje usluge fiksne telefonije, nakon čega je Agencija od Vipneta zatražila objašnjenje.

* * *

HAT kao Unprofor

Liberalizacija telekomunikacijskog tržišta donosi i prve glavobolje nacionalnom regulatoru i zadatak da u tom ratu definiše u kom trenutku se širenje na tržištu tretira kao "nezakonita agresija", a u kom slučaju odbrana od te agresije prelazi granice nužne samoobrane. Naravno, u tom fiksno-bežično-virtualnom svetu vrlo je teško adekvatno i pravovremeno reagovati na sve "začkoljice" koje donosi tehnički napredak, pa će HAT-u biti vrlo teško da igra ulogu Unprofora među "zaraćenim stranama".

* * *

Sumnja u damping

Iz Vipneta su odgovorili da Homebox napadaju samo u Hrvatskoj i da je čudno što se to događa u zemlji u kojoj 89,9 odsto tržišta fiksne telefonije drži jedan operater, T-Com.

HAT je takođe zatražio od HT-a da pojasni svoje usluge u kojima omogućava telefoniranje za nula kuna uz minimalne mesečne naknade, navodno sumnjajući na damping i zloupotrebu monopolističke situacije u fiksnoj telefoniji sa T-com mrežom, kao i položaja operatora sa znatnom tržišnom snagom u mobilnoj telefoniji, T-Mobile.

Uz to, sumnja se i na damping Vipneta s Homeboxom. Pitanje je, naime, nude li HT i Vipnet te usluge ispod cene subvencionišući gubitke prihodima iz drugih sektora u kojima su dominantni na tržištu.

Vi nudite TV, mi ćemo telefoniju!

Najnoviji "ispad" u telekomunikacijskom sektoru napravio je Hrvatski Telekom "upadom" u televizijske sfere s MAXtv-om, na šta je odmah odgovorila kablovski provajder DCM, najavom uvođenja usluga fiksne telefonije.

Za sada ne možemo najaviti rok, ali uslugu telefonije ponudićemo vrlo brzo, jer nam to omogućava konkurentnost, pogotovu u situaciji kada je HT ušao na našu “teritoriju“.

Pri tome će DCM biti u prednosti pred većinom operatora koji moraju plaćati iznajmljivanje vodova HT-u, a mi imamo sopstvenu najmoderniju kablovsku infrastrukturu, kaže Damir Hajduk, komercijalni direktor DCM-a.

* * *

Cene rominga u EU pale 22 odsto

Najnovija analiza pokazuje kako su od kraja prošle godine cene roming poziva u EU pale 22 odsto. Analitičari su izračunali da je prosečna cena roming minuta pala na 65 centi, a prošle godine cena razgovora je bila 83 centa po minuti.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Dođoh, videh, prođoh

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 13
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
mob
Samsung d600
cekajte, glede tog MaxTV, ja sam gledao tu t komovu ponudu i video da tu nema programa specijalizovanih za sport. Mogu li ti programi da se nekako hakuju, i ako mogu, kako?
IP sačuvana
social share
And the one who had died shall dead remain Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 7
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
hahahaha nema tu nikakvih malverzacija...  plati i gledaj ..

da u hrv se stanje jako popravilo ja koristim homebox sam da nemoram preko ht nekako sam se dosta naplaćo pa mi se sad to čini super uglavnom internet (Umts= 42kBs --384kbs) i telefoniranje me izađe 150kn to je
nekih 25 €
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 11:59:55
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.