Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 04:33:54
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hrčak  (Pročitano 11381 puta)
17. Avg 2007, 12:36:51
Moderator
Krajnje beznadezan


od juče mi se život promenio za 360 stepeni

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 10121
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Samsung 

UOPŠTENO O HRCKU

Najcešce se kao kucni ljubimac drži zlatni hrcak. Srodan je miševima, dakle pripada porodici glodara. Dugacak je oko 20 cm i ima veoma kratak repic. Noge mu nisu pokrivene krznom. Na prednjim nožicama ima po cetiri, a na zadnjim po pet prstiju. Na obrazima ima specijalne "kesice" koje mu služe kao "magacin" za hranu i u njima može da sakupi toliko zrnevlja koliko iznosi polovina njegove telesne težine.

Zlatni hrcak ne voli društvo. Kada su jako mali, treba da budu uz svoju mamu, otprilike 8 nedelja, a nakon tog vremena, treba ih razdvojiti, jer ako ih ima više u istom kavezu, skloni su tucama, pa neko može i da nastrada. Dakle, važi pravilo: "jedan hrcak, jedan kavez". Medutim, ima nekih vrsta, kao što je patuljasti hrcak, koje "podnose" društvo drugih.

Ovaj kucni ljubimac je jednostavan za držanje. Jeftin je, dobrocudan, lako se pripitomljava pa se o njemu mogu brinuti i mala deca. Životni vek mu je u proseku dve i po godine, ali nije retko da doživi i 4 godine.

KAKO GA SMESTITI?

Pre svega, moraš da mu nabaviš udobnu kucu koja odgovara njegovim potrebama. U prodavnicama kucnih ljubimaca mogu se kupiti specijalni kavezi, sa svim stvarcicama koje ce novom clanu vaše porodice biti neophodne da bi se prijatno osecao. Na dno kaveza stavi debeli sloj piljevine, a u jedan cošak mu ostavi krpice, slamu i slicno, da bi mogao da napravi gnezdo. Kavez postavi na neko mirno mesto koje nije izloženo suncevoj svetlosti, a zašticeno je od promaje. Obrati pažnju na to da u prostoriji u kojoj ce boraviti tvoj mali prijatelj temperatura vazduha mouvek bude ista.

ŠTA JEDE?

Kad budeš kupovao kavez, kaži mami ili tati da ne zaborave na hranilicu u koju ceš stavljati zrnevlje za svog ljubimca. U "pet-šopovima" postoje specijalne mešavine zrnevlja za hrcke. Ukoliko mu svakoga dana budeš davao socno lišce zelene salate, maslacka ili spanaca, onda mu voda nije potrebna, pošto on "izvuce" vodu iz tih biljaka. Medutim, ako mu se ne daje zeleno lišce, onda mu se u kavez mora staviti i pojilica sa svežom vodom.

Pored zrnevlja i lišca, dobro mu je s vremena na vreme dati kolutove sveže šargarepe, jabuke ili kelerabe, a da bi mogao da troši svoje zube, nije loše da mu se u kavez stavi i parce sipine kosti ili komad tvrdog drveta.

KAKO GA NEGOVATI?

On ce se sam brinuti o svojoj cistoci, tako da nije potrebno da ga cetkaš. Izuzetak je samo jedna vrsta dugodlakih hrcaka koji se ponekad moraju išcetkati da bi im se odstranila piljevina iz krzna. To je najbolje uraditi mekanom cetkicom za zube. Takode ga ne treba ni kupati, jer bi se na taj nacin odstranila prirodna masnoca iz njegovog krzna i postao bi podložan mnogim kožnim oboljenjima. S vremena na vreme, stavi mu u kavez plitku posudu sa cistim, suvim peskom. On ce se u njemu valjati, kao što radi u prirodi, i na taj nacin ce odstraniti višak masnoce iz svog krzna.

CIŠCENJE KAVEZA

Dva puta nedeljno, izvadi hrcka iz kaveza, baci staru piljevinu i eventualne ostatke hrane, operi dno kaveza, a zatim stavi u njega svežu piljevinu, ali mu ostavi bar deo starih "krpica" iz gnezda, jer on to tako voli. Dok cistiš kavez, proveri i hrckovo zdravstveno stanje. Ako primetiš da su "kuglice" koje ostavlja za sobom mekane, moguce je da ima proliv. Ako ih ne pronadeš, možda pati od zatvora. U oba slucaja moraš se posavetovati sa veterinarom.

KOŽNE INFEKCIJE

Može da se desi da tvoj hrcak "zakaci" i neku kožnu bolest. Ako primetiš da gubi dlaku, da se preterano ceše, da mu se koža peruta ili je preosetljiva na dodir, najverovatnije je u pitanju neka alergija, gljivicno oboljenje ili su ga napali kožni paraziti. U svakom slucaju, moraš ga odneti kod veterinara.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

hrčak.jpg
(3.67 KB, 130x130)
« Poslednja izmena: 17. Avg 2007, 12:52:30 od djole242 »
IP sačuvana
social share
Ne radim brzo, al' zato radim nekvalitetno                         
Život nas uči su ljudi mnogo manje rđavi nego što se misli, ali i da su mnogo gluplji nego što je moguće i uobraziti.
Pravopis srpskog jezika
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


od juče mi se život promenio za 360 stepeni

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 10121
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Samsung 
Zlatni hrčak u različitim bojama

Hrčak je jedna od najomiljenijih kaveznih životinja sisavaca. U Siriji su uhvaćeni prvi primjerci, a pošto su bili zlatne boje nazvan je zlatnim ili sirijskim hrčkom, Mesocricetus auratus. Danas se zna da postoje mnoge boje krzna. Tijelo mu je zdepasto, s kratkim nogama i malim repom. Koža između obraza i vrata sa svake strane lica može se proširiti u obliku vrećice. To mu omogućuje da prikupljenu hranu skuplja u te vrećice i tako je "transportira" do nastambe.

Životni je vijek hrčka 2-3 godine. Temperatura tijela mu je 37,4 Celzijeva stupnja, a broj otkucaja srca 275-425 u minuti.

Hrčak je izuzetno aktivan, osobito noću. Buku gotovo uopće ne stvara, osim kad se bori. Ako je u opasnosti, glasa se cviležom. Neki hrčci imaju crvene oči, a drugi tamne. Ima ih dugodlakih, koji su osobito popularni kao kućni ljubimci, a poznati su kao "Teddy Bear" hrčak.

Hrčke je preporučljivo držati na žičanu podu, izuzev ženki s mladima, kojima više odgovara tvrda podloga s piljevinom. Kavez mora biti dobro zatvoren, jer su hrčci umjetnici u bježanju (mogu naći put kroz najmanju rupu). Ako vam slučajno pobjegnu, prvo ih potražite u kanti za smeće ili iza radijatora, jer su to mjesta na kojima najčešće rade gnijezda. Tamo se zavuku danju i miruju, a aktivnost započinju noću. Kad odrastu, bolje ih je držati odvojene.

Plastični, metalni ili stakleni kavezi najbolje se čiste i dobri su za održavanje higijene. Hrčak je savjesna, izbirljiva i gadljiva životinja. Pomno bira dio u kavezu u kojem će odlagat hranu, obavljati veliku i malu nuždu te se gnijezditi. Na dno kaveza možete mu staviti piljevinu ili papirnate rupčiće od kojih sam pravi gnijezdo. Danju su vrlo pospani jer se noću umore. Probudite li ih naglo, mogu vas ugristi ili se izvrnu na leđa i pokažu zube cvileći. Vrlo se brzo naviknu na vas te poslije i te kako vole da ih češkate. Iz kaveza se uzimaju za kožu iza vrata poput mačke.

Najpogodnija je hranidba gotovom hranom. Hrčke nipošto ne smijete hraniti zečjim paletama jer nemaju dovoljno kvalitetnih bjelančevina, vrlo važnih u prehrani hrčka. Jabuka i salata preporučuju se u prehrani skotnih ženki radi sprečavanja kanibalizma jer će pojesti i svoju mladunčad. U novije se vrijeme smatra da sirovo kravlje mlijeko u prehrani poboljšava rast i razvitak.

Graviditet im traje 16 dana. Mladih u leglu obično ima 5-10, a gdjekad čak - 17! Teže oko 2 grama i imaju vrlo oštre sjekutiće. Od sise se odbijaju u dobi od tri tjedna. Moraju biti u tihu i mirnu okruženju.

Od bolesti svakako treba spomenuti "bolest mokrog repa"; oboljeli su hrčci letargični, nemaju apetita, a često imaju proljev. Glavni je klinički znak mokar stražnji kraj životinje, osobito oko anusa i repa. Smrt nastupa odmah nakon pojave prvih kliničkih znakova ili u tijeku samo nekoliko dana, pošto se pojave i teža oštećenja kože i dubljeg tkiva oko anusa. Terapija je zasad vezana uz primjenu precizno određenih doza nekih antibiotika. Hrčci mogu oboljeti i od šuge, crijevnih parazita, nekih tumora... Osobita se opasnost krije u liječenju koje provodi samostalno vlasnik jer i vrlo male doze nekih lijekova u hrčka mogu uzrokovati otrovanje i smrt.

Tomislav BRAJKO, dipl. vet.
IP sačuvana
social share
Ne radim brzo, al' zato radim nekvalitetno                         
Život nas uči su ljudi mnogo manje rđavi nego što se misli, ali i da su mnogo gluplji nego što je moguće i uobraziti.
Pravopis srpskog jezika
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


od juče mi se život promenio za 360 stepeni

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 10121
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Samsung 
SMJEŠTAJ I DRŽANJE HRČKA



Mladog hrčka možemo nabaviti u svako doba godine. Pri kupnji je važno paziti da je životinjica umiljata, živahna, sjajne i prilegle dlake te vedrih očiju. Kad se ne mislimo baviti uzgojem, najpametnije je kupiti već gotov kavez. Kaveza ima različitih izvedbi, ali su najčešći od metalnih šipki s plastičnim dnom. Ne smije biti manji od 35x25x20 cm. Povoljnije je kad su vratašca s gornje strane i kad se dobro zatvaraju, jer je hrčak vrlo spretan i rado pobjegne. Novonabavljenog hrčka treba ostaviti dva dana na miru da se u svom novom kavezu udomaći.

Važno je znati da se odrasli zlatni hrčci ne podnose. Zato je za svaku životinju potreban poseban kavez. Jedino ženka dok doji, boravi zajedno s mladima. Mladi hrčci, koliko god su društveni dok su posve mali, kasnije se razviju u tipične samce. Na dno kaveza stavimo piljevine, pijeska ili nešto slame, a kako hrčak preko dana voli spavati, u kavez mu stavimo i malu, najčešće plastičnu kućicu. Za tu nam kućicu može poslužiti i polovina kokosovog oraha pričvršćena na drvenu pločicu.



U kućicu, koja mu zamjenjuje gnijezdo u prirodi, hrčci često navuku i zalihe hrane, dok ženka tu redovito okoti mlade. Unutrašnjost te svoje "spavaće sobe" uredi hrčak sam. U kavez mu zato stavimo malo sijena ili drvenih strugotina. Hranu mu stavljamo u keramičke zdjelice, dok je vodu najbolje staviti u tlačne pojilice, koje se mogu nabaviti u specijaliziranim trgovinama. U većini kaveza koje kupimo postoji kotač ili bubanj na kojemu se hrčci do mile volje mogu istrčati. Naime, zlatni hrčci su životinje koje se mnogo kreću i treba im omogućiti da se svakodnevno dovoljno izmore.

Mnogi mali sisavci koje držimo u stanu smetaju nam zbog svog, često ne baš ugodnog, mirisa. Zlatni hrčci, ako ispunimo samo neke uvjete, uopće nemaju neugodan miris. Kavez se mora svakih 3 do 5 dana čistiti, stara se stelja zamijeniti novom i oprati hranilica i pojilica. U nuždi, s čišćenjem možemo sačekati i tjedan dana, ali tada više nije isključeno da se iz kaveza neće početi širiti neugodniji miris. Kavez se mora svakih 5 do 6 tjedana temeljito očistiti i dezinficirati. Nakon dezinfekcije potrebno ga je dobro isprati vodom.


Smail Husadžić
IP sačuvana
social share
Ne radim brzo, al' zato radim nekvalitetno                         
Život nas uči su ljudi mnogo manje rđavi nego što se misli, ali i da su mnogo gluplji nego što je moguće i uobraziti.
Pravopis srpskog jezika
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Memento Mori

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7891
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
pre sam zeleo da ga imam skroz mi izgleda simpaticno ali kad god sam pitao cala da li mogu da ga imam on bi mo odgovorio ma bezi bre gde taj pacov  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


od juče mi se život promenio za 360 stepeni

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 10121
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Samsung 
Ja sam vrlo blizu nabavljanja jednog, oskrbio se materijalom, pa rek'o ojd da podelim sa ostalima.
« Poslednja izmena: 20. Avg 2007, 17:38:46 od djole242 »
IP sačuvana
social share
Ne radim brzo, al' zato radim nekvalitetno                         
Život nas uči su ljudi mnogo manje rđavi nego što se misli, ali i da su mnogo gluplji nego što je moguće i uobraziti.
Pravopis srpskog jezika
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


The truth is out there...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
I ja sam bio zagrajan pa sam malo gledao i citao i zakljucio da je bolje uzeti morsko prase  Smile
IP sačuvana
social share
“Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works.”
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 112
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
mob
Samsung neam pojma
ma kineski hrčci su najjači, mali dlakavi pištavci
IP sačuvana
social share
When you're dreaming, anything can happen, there are no rules. People can fly, but u better not try. Sometimes there's a moment, when you're waking,
when you become aware of the real world around you, but you're still dreaming.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


od juče mi se život promenio za 360 stepeni

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 10121
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung 
Moj hrčak se bacio u hibernaciju, sav se ukočio usporio ritam srca i ne mrda

ne da me prepao nego  Smile ...
« Poslednja izmena: 25. Nov 2007, 21:36:36 od djole242 »
IP sačuvana
social share
Ne radim brzo, al' zato radim nekvalitetno                         
Život nas uči su ljudi mnogo manje rđavi nego što se misli, ali i da su mnogo gluplji nego što je moguće i uobraziti.
Pravopis srpskog jezika
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1128
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
ja imam jednoh (ili jednu Smiley) vec pola godine, sacuvaj boze koji je indijanac Smile:D najjaci su!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Milim vas da mi neko objasni šta se dešava sa mojim hrčkom. Oko anusa i zadnjeg dela pojavilo se neko vrećasto zadebljanje i čini mi se da se širi i da raste.  Hrčak normalno jede i pije vodu, aktivan je.  Molim Vas da me neko posavetuje :( :( :(
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 04:33:54
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.11 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.