Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 10:49:17
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hram neba  (Pročitano 1354 puta)
25. Nov 2007, 11:17:38
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Apple iPhone 6s
Hram neba

Peking, glavni grad najmnogoljudnije zemlje na svetu, zaista ima šta da pokaže. S jedne strane vidimo napredak, nove zgrade i užurbani svet koji juri u neprestanoj trci s vremenom, a s druge imamo istoriju i tradiciju, sve ono što je ovu fascinantnu zemlju obeležilo kroz vekove. Jedan od najlepših spomenika ljudskoj potrebi da dostigne božanske visine i da postane jedno s prirodom i bogom nalazi se upravo u Pekingu. Reč je o monumentalnom hramu koji je danas poznat pod imenom Hram neba.

Ovaj verski objekat podignut bogovima neba najveći je kompleks posvećen žrtvovanju na teritoriji današnje Kine. Prvobitno je ovaj hram (izgrađen 1420. godine u južnom delu Pekinga) bio Hram neba i zemlje. Arhitektonski je podeljen na dve celine odvojene zidom - Unutrašnji hram (Neitan) i Spoljni hram (Waitan). Sagradio ga je car Yong Le (dinastija Ming). Car je dolazio u hram da bi se poklonio nebu i molio za dobru žetvu i kišu, a zatim bi prinosio poklone precima i bogovima Sunca, Meseca i zvezda. Južni deo hrama je četvorougaon, a severni deo je polukružnog oblika, što odslikava drevno kinesko verovanje da je Zemlja četvrtasta, a nebo okruglo. Sve građevine ovog religioznog kompleksa prekrivene su tamnoplavim glaziranim crepom, koji simbolizuje nebo i nebesku harmoniju. Najvažnije dve građevine unutrašnjeg hrama, Huanqiutan (žrtvenik kružnog brdašca) i Qigutan (žrtvenik molilaca za dobru žetvu), povezuje staza od opeke, simbolično nazvana Shendao (sveti put), kao aluzija na put koji vodi do carskog dvorca.

U kineskoj mitologiji neparni brojevi su smatrani za nebeske brojeve, a broj devet je smatran najjačim od svih brojeva, pa je zbog toga žrtvenik kružnog brdašca konstruisan od kamenih prstenova koji su deljivi sa devet. Na sredini najviše terase nalazi se okrugla kamena ploča poznatija kao Tianxinshi (Kamen središta neba); zanimljiva je po tome što se, ako se popnete na kamen, vaš glas pojačava dok govorite. Carski nebeski svodovi smešteni su severno od žrtvenika i okruženi zidom od poliranih opeka, koji je poznat i kao Zid eha. On je jedno od čuda hrama; specifičan je po tome što se vaš šapat izgovoren u blizini zida prenosi celom njegovom dužinom.

Severni deo hrama čini Dvorana molilaca za dobru žetvu, čija tavanica je oslikana motivima devet zmajeva. Četiri centralna stuba dvorane predstavljaju četiri godišnja doba i zovu se Stubovi zmajevog bunara, a okruženi su sa dva prstena od po 12 stubova. Unutrašnji prsten simbolizuje 12 meseci, a spoljašnji prsten 12 delova dana i noći. Iza Dvorane molilaca za dobru žetvu nalazi se Dvorana carskog zenita, u kojoj se čuvaju pločice bogova.

Jedna od najvažnijih palata u okviru Hrama neba je Palata uzdržljivosti, gde se car pripremao za ceremoniju prinošenja žrtava bogu neba. Zvonik vrhunske harmonije (Taihe) nalazi se severoistočno od ove dvorane; za vreme ceremonije zvono je svojim zvukom javljalo da je car izašao iz Palate uzdržljivosti i da se kreće ka žrtveniku. Zvuk tog zvona pratio je cara i u njegovom dolasku do žrtvenika, kao i u povratku u palatu.

Svojom arhitekturom i lepotom ovaj religijski kompleks predstavlja remek-delo ljudske potrebe da dosegne božanske visine i postigne harmoniju s prirodom koja ga okružuje. Lepota njegovih građevina je deo ne samo kineske tradicije i kulture već i svetske baštine, zbog čega je ovaj hram i uvršten na Uneskovu listu svetske kulturne baštine. U svakom slučaju, ovo je mesto koje je nezaobilazno tokom posete Pekingu i koje, pored turističkog doživljaja, nudi i nešto više. Nudi mir i unutrašnji spokoj, ono što nam je u ovim vremenima lude trke i stalnog osećaja da nam nešto izmiče zaista preko potrebno.

Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 10:49:17
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.