Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Savet veterinara: Alergije kućnih ljubimaca  (Pročitano 989 puta)
17. Jun 2005, 03:55:22
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Savet veterinara
Alergije kućnih ljubimaca

Već smo govorili o alergiji kućnih ljubimaca. Pošto vlasnici često ne mogu da prepoznaju taj problem, rešili smo da mu posvetimo još jedan tekst.

Inhalaciona alergija

Ovo je najčešći tip alergije. Atopija ili alergija na inhalacione alergene predstavlja preosetljivost na alergene koji se nalaze u vazduhu i koje pas udiše, a posledica se odražava na koži. Kućni ljubimci mogu biti alergični na iste alergene kao i ljudi. Mnogi od njih pojavljuju se sezonski (polen, trava), dok su drugi prisutni tokom cele godine (prašina, grinje).

Životinja može biti osetljiva na jedan ili veći broj alergena, u kom slučaju se češe tokom većeg dela godine.

Kod ljudi se javljaju respiratorni problemi, dok kućni ljubimci u većini slučajeva reaguju jakim svrabom.

Vaš ljubimac se neprestano, skoro fanatično češe, liže prednje šape i premešta s mesta na mesto.

Alergijska reakcija ovog tipa ispoljava se najčešće na ušnoj školjci i kod pasa sa ovim problemom može se javiti i upala ušnog kanala. Ono što vlasnici mogu da primete na samom početku, jeste da je ušna školjka uvek crvena i da je pas neprestano češe. U ovom slučaju koža ušne školjke je promenjena, ona je crvena, zadebljala, temperirana i sa naglašenim borama.

Ukoliko primetite nešto slično, neophodno je konsultovati veterinara o daljem tretmanu vašeg ljubimca.
Terapija se sprovodi sistemski (parenteralno ili peroralno) ili primenom hipoalergijskih šampona.

Osetljivost na hranu

Životinje se uglavnom ne rađaju se ovim tipom alergije, već se ona razvija kasnije tokom života. Najčešće se razvija kao odgovor na proteinsku komponentu hrane koja ima životinjsko poreklo ili na neki deo hrane koji ima zaštitnu ulogu (ovo se odnosi na gotovu hranu).

Kod pasa govedina ili proizvodi od mleka mogu da prouzrokuju probleme alergijske prirode, za razliku od hrane koja sadrži piletinu ili jagnjetinu. Smatra se da alergije na sastojke iz hrane zauzimaju samo 10 odsto od svih ostalih oblika alergija koje prozrokuju dermatitise različiog karaktera. Iako je ovaj tip alergije redak, veoma je teško izvršiti diferencijaciju alergena na koji pas reaguje. Jedan od načina je primena eliminacione dijete. Nevolja je u tome što traje dugo (8 do 12 nedelja), a može se desiti da se i ne ustanovi na koju komponentu je kućni ljubimac alergičan. U ovom slučaju terapija se svodi na opšte simptomske principe.

Kao i kod prethodnih tipova, i kod ove alergije životinja reaguje češanjem, digestivnim ili respiratornim poremećajem.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.