Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 15:12:35
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: hipotireoza  (Pročitano 4907 puta)
13. Jun 2006, 04:44:13
Jet set burekdzija


7th son of a 7th son

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 6046
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
HTC one s
 Hipotireoza - uzroci, znakovi i simptomi, liječenje

Stanje nedovoljnog stvaranja hormona štitnjače zove se hipotireoza. Najčešći uzrok hipotireoze je kronična autoimuna upala štitnjače (Hashimotov tiroiditis), te u odgovarajućim zemljopisnim područjima nedostatna količina joda u prehrani. Ostali uzroci obuhvaćaju liječenje hipertireoze kirurškim putem ili radioaktivnim jodom. U rodilištima se radi skrining novorođenčadi na kongenitalnu hipotireozu, kako bi se pravovremeno spriječio razvoj teške mentalne retardacije i zastoj u razvoju i rastu.

Uzrok
Hipotireoza je stanje nedovoljnog lučenja hormona štitnjače. Najčešći uzrok primarne hipotireoze je nedostatak joda u prehrani (endemska gušavost), dok je u neendemskim područjima većina hipotireoza uzrokovana kroničnim autoimunim upalnim procesom (Hashimotov tiroiditis). U Hashimotovom tiroiditisu imunološki sustav prepoznaje vlastite strukture (tiroidna peroksidaza, a rjeđe tireoglobulin) kao tuđe i na njih reagira stvaranjem protutijela. Ostali uzroci hipotireoze su kirurško uklanjanje štitnjače (subtotalna ili totalna tireoidektomija), liječenje hipertireoze radioaktivnim jodom (unutarnje zračenje), vanjsko zračenje štitnjače (npr. zbog tumora), defekt u proizvodnji hormona štitnjače (poremećaj organifikacije jodida), zamjena tkiva štitnjače tumorskim tkivom (limfom), uporaba lijekova poput litija ili interferona. Uzroci sekundarne odnosno tercijarne hipotireoze su bolesti hipofize (manje od 5% svih hipotireoza) odnosno hipotalamusa.

Klinička slika
Simptomi kod osoba s hipotireozom razvijaju se postupno i često su nespecifični. Budući su sve stanice u tijelu zahvaćene nedostatkom hormona štitnjače, prisutni su simptomi i znakovi koji potječu iz različitih organa i organskih sustava:
•koža je suha i perutava, sklona upalnim poremećajima (akne, impetigo, ekcemi, erizipel i sl.), te svrbežu (naročito zimi);
•zadržavanje tekućine u tkivima: žućkasti miksedem kože, podbuhlo lice, otok kapaka, uvećan jezik, glas postaje dublji, češće grlobolje, poremećaj sluha, oticanje potkoljenica (pretibijalni edemi);
•kosa je tanka, kosa opada i prorjeđuje se, pojava ćelavosti;
•kroničan umor i iscrpljenost je jedan od najčešćih simptoma (oboljele osobe često se žale da su iscrpljene, iako dovoljno i dobro spavaju, te ne postoji neki očiti razlog zbog kojeg bi se trebale tako osjećati), osjećaj iscrpljenosti dodatno stvara napetost i razdražljivost.
•psihomotorna usporenost, nesposobnost koncentracije i zaboravljivost; mogući različiti poremećaji raspoloženja, od razdražljivosti, poremećaja spavanja (pretjerana pospanost i spavanje), depresije, pa do pravih psihotičnih simptoma (deluzije, halucinacije, paranoja) zbog kojih osoba s hipotireozom može zabunom završiti čak i na psihijatriji.
•usporen metabolizam koji se očituje smanjenom potrošnjom kisika u tkivima i smanjenom aktivnošću oksidacijskih enzima; niža bazalna tjelesna temperatura i nepodnošenje hladnoće; smanjeno znojenje; usporen rad srca (bradikardija); povećana razine kolesterola, LDL i triglecirida u krvi; tjelesna težina povećana ili bez promjena; apetit smanjen ili normalan; stalnom umoru pridonosi i često prisutna anemija unatoč dostatnoj količini željeza i vitamina (normokromna, normocitna anemija).
•pojava gušavosti;
•povišen krvni tlak;
•opstipacija;
•poremećaji menstrualnog ciklusa, najčešće u obliku nepravilnih, obilnih krvarenja (menoragija);
•neplodnost;
•mišićna slabost, grčevi, bolovi u mišićima i zglobovima, ponekad nestabilnost hoda (ataksija);
•usporeno cijeljenje, pa tako manjim porezotinama i ranicama koje inače gotovo ne bi ni primjetili, treba više vremena da zacijele.

Dijagnostika
Sumnja na hipotireozu postavlja se na temelju postojećih znakova i simptoma, a u postavljanju dijagnoze važno je otkriti na kojoj razini se nalazi osnovni poremećaj. Stoga je temeljni test određivanje TSH u serumu. U primarnoj hipotireozi razina TSH je povećana, dok je kod sekundarne hipotireoze obično smanjena, iako može biti i normalna (što je neprimjereno niskim koncentracijama hormona štitne žlijezde).
Dodatni testovi koji se koriste:
•određivanje slobodnog T4 (fT4) u serumu,
•određivanje autoantitijela štitnjače, autoantitijela protiv tiroidne peroksidaze (TPO) odnosno protiv tireoglobulina (Tg),
•scintigrafija i/ili ultrazvuk štitnjače.

Liječenje
Liječenje hipotireoza sastoji se u nadoknadi hormona koji nedostaje uzimanjem hormona u obliku tableta. U tu svrhu daju se sintetski hormoni, kao što je levotiroksin, čija doza se mora postupno individualno prilagoditi. Cilj je postići i održavati TSH unutar normalnog raspona vrijednosti. Jednom kada se to postigne, osobu treba redovito kontrolirati, svakih šest mjeseci, a potom jednom godišnje.
Apsorpcija levotiroksina ovisi o mogućnosti apsorpcije u probavnom sustavu i o dobi osobe. Budući levotiroksin ima uzak terapijski raspon, male razlike u apsorpciji mogu rezultirati subkliničkom ili kliničkom hipotireozom ili hipertireozom. Idealno je uzeti lijek nakon ustajanja, najmanje 30 minuta prije jela, kako hrana ne bi poremetila aposrpciju hormona. Na njegovu postignutu koncentraciju u krvi mogu utjecati i određeni lijekovi, poput kolestiramina, željezo-sulfata, sukralfata, kalcija, nekih antacida koji sadrže aluminijev hidroksid, te antikonvulzivnih lijekova . Višak tiroidnih hormona može uzrokovati smanjenje gustoće kosti kod žena u postmenopauzi, te neželjene učinke na srcu.

Subklinička hipotireoza je asimptomatsko stanje karakterizirano povišenom razinom TSH u krvi, dok su vrijednosti T4 i T3 unutar normalnog raspona. To je relativno često stanje, sa prevalencijom između 1% i 10% odrasle populacije, te povećanom učestalošću kod žena, osoba u starijoj životnoj dobi, te kod osoba sa povećanim unosom joda kroz prehranu. O tome treba li liječiti svako stanje subkliničke hipotireoze, još uvijek nema usaglašenih stavova, te se svakom slučaju pristupa individualno, uzimajući u obzir i druge okolnosti ( postojanje guše, pozitivna TPO autoantijela i slično).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 12613
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.53
dobar tekst, ali cini mi se sa previse strucne terminologije
po malo nerazumljiv obicnom narodu - naslov prvenstveno

bez obzira -  Smile

p.s. mozes da postavis i za hipertireoidizam? mislim da se to malo cesce javlja, pa....
Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


7th son of a 7th son

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 6046
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
HTC one s
@iva177
nadam se da je ovo to sto si trazila

hipertireoza - što je, kako se prepoznaje i dijagnosticira

Hipertireoza je stanje prekomjernog stvaranja hormona štitnjače, koje je realtivno često u žena između 20. i 50.godine života, a u posljednje vrijeme se sve češće javlja i kod muškaraca. Najčešće je posljedica autoimunog procesa, tijekom kojeg tijelo ne prepoznaje štitnjaču kao svoju strukturu, pa proizvodi protutijela protiv nje, s posljedicom njene prekomjerne stimulacije. Hipertireozu mogu uzrokovati i jedan ili više hiperaktivnih čvorova u štitnjači, a rjeđe određeni tumori.

Što je hipertiroza?
Hipertireoza je stanje pojačane funkcije štitnjače kao posljedica prekomjernog stvaranja hormona štitnjače (T4,T3). Za razliku od hipertireoze, koja označava pojačano stvaranje hormona u samoj štitnjači, postoje stanja kada je razina hormona štitnjače povećana i zbog drugih razloga, kao npr. pojačano oslobađanje već ranije stvorenih hormona uslijed upalnih bolesti štitnjače. Takva stanja uzrokuju tireotoksikozu («trovanje hormonima štitnjače»). Hipertireoza se može razviti u svakoj životnoj dobi, iako najčešće u žena između 20. i 50. godina. U muškaraca je 3-4 puta rjeđa, premda je i kod njih ovaj poremećaj sve češći.
Najčešći uzrok hipertireoze (70-80% oboljelih) je autoimuna bolest štitnjače (Morbus Graves Basedow), a rjeđe toksična nodularna ili multinodularna guša (lat. nodulus – čvor), kada (iz još nepoznatih razloga) jedan ili više čvorova u štitnjači postaju prekomjerno aktivni i izlučuju višak hormona. Hipertireoza može nastati i kada tumor hipofize (adenom) povećano stvara TSH, koji potiče stvaranje hormona štitnjače (sekundarna hipertireoza). Prekomjernu proizvodnju ovih hormona mogu uzrokovati i trofoblastni tumori, koriokarcinom ili hidatiformna mola.

Simptomi i znakovi hipertireoze
Hipertireoza je rijetko asimptomatska bolest (najčešće kod lakših oblika bolesti). Gotovo u pravilu povećana razina cirkulirajućih tiroidnih hormona odražava se na cijelom tijelu kao posljedica ubrzanja cjelokupnog metabolizma, uzrokujući niz znakova i simptoma. Bolesnici se žale na:
•nervozu, nemir i emocionalnu nestabilnost, nemogućnost spavanja, tresavice;
•pretjerano znojenje i slabo podnošenje vrućine;
•ubrzan rad i lupanje srca, a moguća je i pojava nepravilnosti rada srca (aritmije);
•krvni tlak obično umjereno povišen;
•stolice su učestale, te oboljele osobe, unatoč dobrom ili čak povećanom teku, gube na tjelesnoj težini;
•koža je topla, vlažna i meka, a ponekad se javlja crvenilo dlanova i depigmentacija ograničenih područja kože (vitiligo);
•kosa je tanka, svilenkasta, prorijeđena i često opada, a nokti su krhki, lako pucaju i odvajaju se od ležišta;
•otežano penjanje uz stepenice uslijed slabosti i gubitka snage u mišićima natkoljenice i nadlaktice;
•česte nepravilnosti menstrualnog ciklusa -žene imaju manji broj mjesečnica ( oligomenorea) ili one u potpunosti izostaju ( amenorea)
•kod Basedowljeve bolesti je vrlo čest (iako ne i uvijek prisutan ) nalaz egzoftalmusa na očima: karakterističan pogled s razmaknutim kapcima, rijetko treptanje, zaostajanje kapaka pri pogledu prema gore, a oči često suze. Smanjena oštrina vida može upućivati na oštećenje očnog živca.

egzoftalmus i difuzno povećana štitnjača

Fiziklanim pregledom štitnjače obično se nalazi da je ona difuzno povećana, elastična i dobro prokrvljena (kod Basedowljeve bolesti), a kod nodularnih guša mogu se napipati jedan ili više čvorova tvrđe konzistencije koji su obično pomični pri gutanju.

Tireotoksična kriza je životno ugrožavajuće stanje praćeno pogoršanjem simptoma uz dehidraciju, jako povišenu tjelesnu temperaturu, ubrzan rad srca, apatiju ili delirij. Kriza najčešće nastupa nakon stresa od operacije, teže interkurentne bolesti ili u slučaju neliječene ili neprepoznate bolesti. Ukoliko se ne liječi, može završiti i smrtnim ishodom.

Postavljanje dijagnoze
Sumnja na hipertireozu postavlja se na temelju kliničke slike, a dodatnim pretragama ona se potvrđuje i otkriva njen uzrok.
Osnovna laboratorijska pretraga je mjerenje razine hormona štitnjače i TSH u krvi. Vrijednosti hormona štitnjače su obično povećane (iako ponekad tek neznatno), dok TSH može biti nizak pa čak i nemjerljiv (Gravesova bolest) ili povišen (adenom hipofize).
U dijagnostici Gravesove bolesti važan nalaz je povećani titar autoprotutijela koji (imitirajući TSH) izazivaju prekomjernu stimulaciju štitnjače.
Dodatne važne pretrage su ultrazvuk i scintigrafija (radioizotopna pretraga s radioaktivnim jodom). Ultrazvučna pretraga pokazuje nehomogenu eho-strukturu, dok scintigram najčešće prikazuje područja bljeđe i nehomogenije distribucije aktivnosti. Ovisno o načinu nakupljanja radioaktivnosti, može se otkriti jesu li za pojačan rad štitnjače odgovorni čvorovi ili pak cijela štitnjača pojačano luči hormone. U slučaju da se štitnjača ne prikaže na scintigramu, može se raditi o subakutnoj upali štitnjače ili medikamentoznom bloku.
Adenom hipofize dokazuje se snimanjem glave (CT, NMR), a trofoblastni tumori mjerenjem humanog korionskog gonadotropina (HCG) u krvi ili mokraći, ultrazvukom i patohistološkom analizom tkiva.

Oblici liječenja hipertireoze ovise o obliku poremećaja, starosti pacijenta, prisutnosti gušavosti, povećanja štitnjače ili nekih drugih stanja te o trudnoći. Cilj liječenja je uspostavljanje hormonalne ravnoteže u organizmu te snižavanje razine hormona štitnjače u krvi. To se može postići na nekoliko načina: korištenjem antitireoidnih lijekova koji koče stvaranje hormona štitnjače, liječenjem radioaktivnim jodom ili pak kirurškim zahvatom.

U slučaju Basedowljeve bolesti liječenje se u pravilu započinje s antitireoidnim lijekovima. Antitireoidni lijekovi, poput propiltiouracila i metimazola, smanjuju proizvodnju novih hormona. Simptomi hipertireoze gube se najčešće nakon šest do osam tjedana.. Usprkos tomu, lijekove treba nastaviti uzimati najmanje oko godinu dana, a u nekim slučajevima i mnogo duže, te nastaviti s redovnim kontrolama. U oko 30-40 posto slučajeva nakon liječenja antitireoidnim lijekovima, bolest se ponovo pojavljuje.

Liječenje radioaktivnim jodom predstavlja najčešći način liječenja hipertireoze uzrokovane nodoznom toksičnom strumom. Terapija se provodi uzimanjem radioaktivnog joda u obliku tekućine ili tableta, koji zatim oštećuje stanice štitnjače i njihovu sposobnost lučenja hormona.
Radioaktivni jod se primjenjuje također i u terapiji Basedowljeve bolesti, ukoliko se ona ne uspije izliječiti s lijekovima u periodu od dvije godine.
Kao posljedica ovog liječenja u značajnom broju slučajeva (oko 50%) javlja se hipotireoza, stanje obrnuto hipertireozi, kada je razina hormona štitnjače u krvi niža od normalne. To se događa zato što radioaktivni jod često uništi veći dio funkcije štitne žlijezde.

Ukoliko liječenje radioaktivnim jodom ili antitireoidnim lijekovima ne može dovesti do poboljšanja, pristupa se kirurškom zahvatu, odnosno kirurškom odstranjivanju jednog dijela ili cijele štitne žlijezde. Ovakvom načinu liječenja također se pristupa ukoliko je štitna žlijezda narasla do veličine kojom pritišće vratne vene ili pak dovodi do teškoća u disanju i gutanju.

Nakon liječenja radioaktivnim jodom ili kirurškog odstranjivanja štitnjače, kod većine ljudi gotovo sigurno će doći do hipotireoze, te do potrebe za doživotnim liječenjem hormonskim nadomjestcima, odnosno sintetskim hormonima štitnjače. Zbog toga je kod njih važno periodički kontrolirati vrijednosti hormona štitnjače i TSH.
« Poslednja izmena: 13. Jun 2006, 14:29:26 od Apolon84 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 12613
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.53
da, hvala  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


7th son of a 7th son

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 6046
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
HTC one s
no problem  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 15:12:35
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.