Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 22:00:46
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Vas izbor himne:

Glasanje završeno: 24. Sep 2003, 19:20:56

Ukupno glasova: 10
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Himna  (Pročitano 7073 puta)
Jet set burekdzija


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6095
mob
Apple iPhone
Hm, mene kad bi neko pitao bila bi to 9. Betovenova simfonija !!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 108
Србија (и Црна Гора) није краљевина, а бога стварно не треба спомињати у химни, тако да је мој избор од понуђених Востани Сербије. Текст доличи фирми а и мелодија је лепа.
IP sačuvana
social share
Живот је болест која се преноси сексом!

Човек је најинтелигентније биће које може да направи свака будала!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 1138
Zastava VAljevo
mob
Nokia 5100
HEJ SLOVENI !!!
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 273
Za one koji ne znaju - originalan tekst Vostani, Serbije!
Moja napomena: ova pesma je moj favorit, tekst je dobar, a melodija jos bolja, naravno ona koju je komponovao Davorin Jenko (ima vise verzija).

ВОСТАНИ, СЕРБИЈЕ!.
Доситеј Обрадовић

Пјесна на инсурекцију* Сербијанов

Сербији и храбрим јеја витезовом и чадом и богопомагајему их војеводи господину Георгију Петровићу посвећена

Востани, Сербије! Востани, царице!
   И дај чадом твојим видет твоје лице!
Обрати сердца их и очеса на се,
   И дај њима чути слатке твоје гласе.

      Востани, Сербије!
            Давно си заспала,
      У мраку лежала;
            Сада се пробуди,
      И Сербље возбуди!

Ти воздигни твоју царску главу горе
   Да те опет позна и земља и море,
Покажи Европи твоје красно лице,
   Светло и весело, како вид Данице.

      Востани, Сербије!

            (1804)

*лат.: insugare – буна, побуна, устанак, дизање народа на оружје
IP sačuvana
social share
Sve, sve, ali ZLATO!!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Glasao sam za Hej Sloveni jer mi je to strava tekst i još bolja muzika. Ave Serbie ima dobar tekst ali nisam čuo melodiju tako da bi mi 2. izbor bio Vostani Serbije.

Bože pravde ne dolazi ni pod razno. Jedino što mi se sviđa oko te pesme je činjenica da nikome ne smeta što je autor nesrbin, znači idemo na bolje! A tekst pesme je očajan. Ateista sam pa me Bog i ne zanima. Samo Bog Pravde zar to nije Justicija boginja ili božica? Melodija je odvratna a negde sam pročitao da je za nju poslužila neka austrijska pesma!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Citat: Aurelije
Glasao sam za Hej Sloveni jer mi je to strava tekst i još bolja muzika. Ave Serbie ima dobar tekst ali nisam čuo melodiju tako da bi mi 2. izbor bio Vostani Serbije.

Bože pravde ne dolazi ni pod razno. Jedino što mi se sviđa oko te pesme je činjenica da nikome ne smeta što je autor nesrbin, znači idemo na bolje! A tekst pesme je očajan. Ateista sam pa me Bog i ne zanima. Samo Bog Pravde zar to nije Justicija boginja ili božica? Melodija je odvratna a negde sam pročitao da je za nju poslužila neka austrijska pesma!



Ne bih se petljao u izbor  himne, samo sam htio iskomentirati Aurelijev post, nadam se da mi neće zamjeriti. Koliko sam ja čuo, Aurelije je u pravu za Bože pravde i njenu povezanost s nekom austrijskom melodijom.

Što se pak Hej Sloveni/Slaveni tiče i to je jedna "strana" pjesma. Originalno potječe iz Slovačke, Gaj ju je prepjevao kao Hej Iliri, a ista melodoija je u današnjoj poljskoj himni Jeszcze Polska nie zginieła(Još Poljska nije propala). Ne znam kako vi, ali ne bih želio himnu koja nije usko nacionalna. Znači pjeva o vjernosti domovini i o ljepoti iste.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Himnu Hej Sloveni je napisao Slovak za neki panslavistički skup u Pragu koji je održan 1860 i neke. Pevala je Hej Slovaci, kasnije je prepravljana i stavljena je muzika. Za osnvu muzike je uzeta poljska pesma Još Poljska nije propala, koja je kasnije postala himnom Poljske.

Ova himna se brzo proširila po slovenskom svetu. Razna panslavistička udruženja, oslobodilački i kulturni pokreti je uzimaju za svoju.

U 1. sv. ratu je izazvala velike gubitke nedužnih Čeha i Slovaka. Naime oni su bili u sastavu Austrougarske vojske na frontu sa Rusima. Da bi nekako Rusima poručili da se naspram njih nalaze slovenske snage koje neće napadati, pa prema tome ni Rusi ne treba njih da napadaju pevali su Hej Sloveni iz sveg glasa. Ali avaj došlo je do zabune. Rusi i Poljaci se nikad nisu mirisali. Poljaci su sa Švabama stalno ratovali sa Rusima po Ukrajini i Belorusiji. Poljaci su čak i Moskvu osvajali, a Rusi su vazda želeli da zauzmu Poljsku. Bili su čuveni poljski husari (konjica) i oni su pevali Još Poljska nije propala (to kada su ih Rusi razguzili pa otuda po Nemačkoji i naročito Francuskoj toliko prezimena na ski). Rusi su za Hej Sloveni mislili da je Još Poljska nije propala, pa su mislili da se naspram njih nalaze krvožedne poljske trupe, te ne da ih nisu štedeli već su se svom silinom na njih obrušili. I tako ni krivi ni dužni izginuše Česi i Slovaci...

Kada su Češke i Slovačke trupe napadale Srbiju takođe su u isti znak pevale Hej Sloveni. Stoga su posle bitke (daj Cerske il Kolubarske) izginuli vojnici Srbije i izginuli Česi i Slovaci sahranjeni u istu kriptu. To su ubedljivo bili najbolji vojnici. nissu činili sranja kao pojedini Austrijanci i Hrvati što su poharali čitavu Mačvu, i činili zlodela o kojima je pisao švajcarski forenzičar Arčibald Rajs.

Posle 1. sv. rata Hej Sloveni postaje himna Sokolova. To je bilo jugoslovensko rodoljubivo i sportsko društvo sa dozom panslavizma. Tu su bili svi narodi Jugoslavije uključeni. Npr. Leon Štukelj je bio sokol, a u toku 2. sv. rata je bio u Jugoslovenskoj vojsci u otadžbini, pa mu je teretski Draža bio naredženi, mada je sigurno da se on kao sokol sigurno nije bio četnik, nije slagao sa Dražinim nacional-šovinizmom i klanjima i saradnjom sa okupatorima. Veći deo sokola je otišao u partizane i nastavio borbu, mada nisu bili za komunizam. Uglavnom i Karađorđevći su podržavali Sokolsko društvo, davali su pare za izgradnju njihovih domova (centralni sokolski dom sada se zove Stari DIF i u njemu je osnovana Crvena Zvezda), time i posredno podržavali himnu Hej Sloveni.

Zanimljivo je da se komunistima nije nešto previše sviđala himna Hej Sloveni. Tako da je ona bila privremena, ali na nekoliko konkursa nije nađena bolja, pa je tek, čini mi se, 1977. Hej Sloveni proglašena zvaničnom himnom SFRJ.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Nije nadjena bolja iz prostog razloga sto je nemoguce naci zajednicku himnu za tako razlicite narode.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Juče je bila emisija Za i protiv na 1. programu sa temom o simbolima SCG. Čuli su se mnogi zanimljivi podaci.

Kao što sam i rekao u prethodnoj poruci Hej Sloveni je dugo bila privremena himna, ali sam se i sam zaprepastio kada sam u emisiji čuo do kada. Do novembra 1988! Tek tada je zvanično proglašena himnom i štampana je ploča sa himnom na sva 3 zvanična jezika.

To je manje od 3 godine pre raspada zemlje. Već tada su u kazalištima Hrvatske poskidali sve predstave srpskih i srbijanskih pisaca pripremajući narod na rat (a tek ove godine je vraćena 1. predstava "Balkanski špijun").

Na pitanje treba li Hej Sloveni ostaviti kao himnu 6800 ljudi je odgovorilo sa da a 4200 ne. Sve vreme je bilo više potvrdnih odgovora.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 22:00:46
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.129 sec za 20 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.