Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Заборављени антифашизам: Дан ослобођења престонице  (Pročitano 1172 puta)
20. Okt 2011, 15:34:07
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16344
Zastava Sirte
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
mob
Nokia 
Дан када је на Теразијама пободена застава слободе

У престоници ће данас бити обележена 67. годишњица ослобођења Београда од нацистичких трупа

„Дан победе, дан слободе, дан славе...”, записао је др Александар Белић, тадашњи председник Српске краљевске академије наука, у тексту објављеном у „Политици” у част 20. октобра 1944, дана када су нацистичке трупе изгубиле битку за Београд. Престоница ће данас 67. пут обележити овај датум који је у некадашњој Југославији био један од највећих празника.


Карикатура Пјера Крижанића објављена 20. октобра 1945

Борбе за главни град почеле суу зору 14. октобра 1944. када су припадници Народноослободилачке војске и Црвене армије стигле на јужне ободе престонице и почеле напад. Учествовало је око 40.000 совјетских бораца под командом генерала Владимира Ивановича Жданова, док су партизанске јединице под вођством Пека Дапчевића, Мијалка Тодоровића Плавог и Саве Дрљевића бројале око 60.000 људи. Чекало их је 30.000 добро утврђених Немаца.

– Пробијали смо се од Бањице према Дедињу, па потом до Аутокоманде и Славије. С обзиром на то да је немачка одбрана била прејака у данашњој Улици краља Милана, били смо принуђени да се окренемо према Главној пошти. Потом смо продужили преко Косовске улице, а жесток отпор сачекао нас је код Палате „Албанија”. Ту и код Народног позоришта била су највећа жаришта – сведочи Зденко Дупланчић који је као петнаестогодишњи борац за тешким митраљезом учествовао у окршајима, у саставу Прве пролетерске дивизије, у склопу Прве пролетерске бригаде.

Улични рат на потезу од Теразија до Калемегдана био је толико тежак да је вођен цела три дана. Ватренијих окршаја било је и око тадашње Главњаче, простора на којем се данас налази Студентски трг.

– Тамо где нисмо технички могли да се супротставимо Немцима, где су нас гађали тешком артиљеријом, помагали су нам црвеноармејци са оклопним транспортерима и „каћушама”. Борбе су се одужиле и због тога што смо Русима још у Јајинцима, пре почетка офанзиве, скренули пажњу да не разарају град и да се избегну цивилне жртве. На простору испред Народног позоришта погинула су 24 њихова војника, па смо их ту сахранили и подигли им споменик поред спомен-обележја кнезу Михаилу. Ово знамење је касније порушено, а њихови посмртни остаци пренесени су на Гробље ослободилаца Београда – каже Дупланчић, члан СУБНОР-а и председник Секције бораца Прве пролетерске бригаде.


Совјетски тенкови који су први ушли у ослобођени Београд (Архива Политике)

Најдужи отпор Хитлерове јединице пружале су на Чукарици и у околини Шећеране, пре него што су се повукле преко Савског моста. „Народна застава слободе и демократије”, како је назива Александар Белић, насред Теразија свечано је пободена 20. октобра 1944.

– Битка за свет којој је подјармљивање Словена имало да послужи као хучна увертира завршила се страшним поразом фашизма – закључује овај филолог у тексту у „Политици” поводом прве годишњице ослобођења престонице.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Опасност из шахтова

Посебан проблем представљала је чињеница да су нацисти по улицама постављали ровове, бункере, насипе и друга утврђења. Често се дешавало да се сакрију у подземним пролазима и канализацији, па би ослободиоце нападали с леђа из шахтова и скровишта. Помагало је цивилно становништво које је откривало тајне локације на којима би могли да се крију окупатори.

----------------------------------------------------

Од Скупштине града до Руског дома

Председник Србије Борис Тадић положио је венац на Гробљу ослободилаца Београда у Другом светском рату

У Скупштини града данас у 15 сати поводом 67. годишњице ослобођења Београда биће одржана свечана седница којој ће присуствовати и чланови Субнора. На Гробљу ослободилаца Београда у 13 сати венце ће положити представници Министарства рада и социјалне политике, Министарства одбране, града Београда, Субнора, као и амбасаде Руске Федерације, Украјине, Белорусије и Азербејџана. Пошта ће бити одата и код Споменика страдалим совјетским ветеранима на Авали.

Победа над нацистима у бици за главни град биће обележена и у Руском дому, где ће изложбу „Октобар 2011” отворити амбасадор Руске Федерације Александар Конузин.

----------------------------------------

На данашњи дан

- 1740. Умро римско-немачки цар Карло Шести

- 1827. У поморској бици за Грчку, код Наварина руски, француски и британски бродови уништили турску и египатску флоту

- 1854. Рођен француски песник, симболиста Артур Рембо

- 1935. Кинески револуционари Маоа Цедунга стигли у провинцију Шенсе и окончали „Дуги марш”

- 1936. У здање Скупштине Југославије у Београду стигли први посланици

- 1949. Југославија изабрана за несталног члана Савета безбедности УН

- 1971. Канцелар Западне Немачке Вили Брант добио је Нобелову награду за мир

- 1992. Умро српски политичар и публициста Коча Поповић

- 1998. Скупштина Србије донела је Закон о јавном информисању

- 2003. Хашки трибунал објавио оптужницу против генерала бивше Војске Југославије Небојше Павковића

Н. Белић
објављено: 20.10.2011.

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Dan-kada-je-na-Terazijama-pobodena-zastava-slobode.sr.html



Народни херој Југославије!!!
« Poslednja izmena: 20. Okt 2011, 15:49:51 od Nksamsj »
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
MSIE8.0
И так, говорит Москва...

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

*
Govorit Moskva, Be... (743.08 KB)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.12 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.