Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 10:18:18
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Haim Vajcman  (Pročitano 1443 puta)
14. Avg 2007, 18:35:16
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Apple iPhone 6s
Haim Vajcman

Haim Vajcman (27. novembar 1874—9. novembar 1952) je istaknuti jevrejski političar i državnik, koji je bio prvi predsednik Izraela od 1949. do 1952. Bio je predsednik Svetske cionističke organizacije. Osnovao je Vajcmanov institut u Rehovotu.

Rani život

Rođen je u malom mestu Motol blizu Pinska u Ruskom carstvu (sada je to u Belorusiji). Diplomirao je hemiju 1899. na univerzitetu u Frajburgu u Švajcarskoj. Predavao je hemiju na univerzitetu u Ženevi od 1901. do 1903. Kasnije je predavao na univerzitetu u Mančesteru. Postao je britanski državljanin 1910. U Prvom svetskom ratu bio je od 1916. do 1919. direktor laboratorija britanskog admiraliteta. Postao je čuven u Mančesteru, jer je otkrio kako se pomoću bakterijske fermentacije može proizvesti velika količina poželjne supstance. Danas se on smatra ocem industrijske fermentacije. Koristio je bakteriju Klostridium acetubutulikum da bi proizveo aceton. Aceton se koristio za proizvodnju eksploziva veoma važnih u Prvom svetskom ratu. Vajcman je predao prava proizvodnje acetona jednoj korporaciji u zamenu za stalnu isplatu određene količine novca.

Politički vođa cionista

Zajedno sa lordom Balfurom radio je 1917. na Balfurovoj deklaraciji, koja je naglašavala da se britanska vlada zalaže za uspostavu Palestine kao nacionalne države Jevreja. Zajedno sa budućim kraljem Fejsalom I od Iraka potpisao je 3. januara 1919. Fejsal-Vajcmanov sporazum i uspostavio je odnose Arapa i Jevreja na Bliskom Istoku. Fejsal je tada prihvatio Balfurovu deklaraciju pod uslovom da se ispune britanska obećanja data tokom rata o nezavisnosti Arapa.

Posle 1920. dva puta je bio predsednik Svetske cionističke organizacije (1920—1931) i (1935—1946). Zajedno sa Albertom Ajnšajnom krenuo je 1921. u sakupljanje novca za osnivanje Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu. Osim toga posvetio se i osnivanju naučnog instituta za fundamentalna istraživanja u gradu Rehovotu. Vajcman je nauku smatrao važnom kao sredstvo obezbeđenja mira i prosperiteta za to područje. Njegovim naporima i novcem Izraela Sifa osnovan je 1934. Daniel Sif istraživački institut. Vajcman je aktivno učestvovao u radu instituta baveći se organskom hemijom. Taj institut je 1949. preimenovan u Vajcmanov naučni institut u čast Vajcmana.

Kao predsednik Svetske cionističke organizacije obratio se 1936. Pilovoj komisiji, čiji zadatak je bio da razmotre Britanski mandat u Palestini. Bio je uveren da komisija predstavlja novu nadu za cionistički pokret. Za vreme Drugog svetskog rata bio je počasni savetnik britanskog ministra snabdevanja. Tada je istraživao veštačku gumu i visokooktanski benzin. Saveznici su bili odsečeni od izvora kaučuka zbog japanske okupacije oblasti, koje su ga proizvodile. Tbog toga je bilo veoma važno proizvesti veštačku gumu. Sreo se sa američkim predsednikom Trumanom i od njega je nastojao da dobije podršku za osnivanje države Izrael. Postao je 1949. prvi predsednik Izraela. Njegov nećal Ezer Vajcman je takođe kasnije postao predsednik Izraela.

Literatura
Chaim Weizmann (1949). Trial and Error: The Autobiography of Chaim Weizmann. Jewish Publication Society of America.

Citirani radovi
Israel Ministry of Foreign Affairs. Zionist Leaders- Chaim Weizmann. 11 October 1999, accessed 13 June 2007.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 10:18:18
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.108 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.