Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gusenicar sa sasijom od T-72 i cetiri spregnuta topa 30 mm u vojsci srbije?  (Pročitano 10488 puta)
20. Dec 2009, 02:38:33
Clan u razvoju


Sve je u zivotu prolazno moj druze...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 44
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.16
mob
Nokia 6233
Naslov je namerno malo provokativan ali sa namerom Smile.Trenutno u nasoj vojsci ne postoji takvo oruzje ali sta da nije tako?U neposrednoj borbi protiv gerilske vojske M-84 kao primer,ispoljio je i neke slabosti i pored solidne oklopne zastite dok oklopnjaci su ranjivi na dejstva rucnih bacaca i prenosnih protiv-oklopnih sredstava.Ovako vozilo bi bilo namenjeno za efikasno neutralisanje neprijateljeve zive sile.Rusi su prvi krenuli u ovom pravcu i napravili su vozilo na sasiji tenka T-72 kome je odstranjena kupola i top a postavljena dva automatska topa i dva para protiv-oklopnih raketa na krajevima.Oni ovo vozilo zovu BMP-T Terminator ili tenk asistent.Siguran sam da neki znaju o cemu govorim.E sad,zanima me,da li moze neko ko je upoznat sa tehnickim detaljima - sasijom tenka,da li je moguce postaviti i povezati vise automatskih topova u jedan sistem upravljanja vatrom i slicno da da svoje misljenje.Naravno i svi drugi koji hoce da raspravljaju o ovoj temi.Interesuje me i da li bi nasi strucnjaci sami ili u kooperaciji mogli od nasih T-72 konstruisati takvo nesto? Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

PF-BMPT-2-C-N.jpg
(37.9 KB, 740x489)
bmpt.jpg
(80.52 KB, 700x525)
« Poslednja izmena: 20. Dec 2009, 06:41:11 od davor1976 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
za PP borbu nije potrebno imati 4 spregnuta topa (i 2 je previshe , s obzirom na gustinu vatre i slabu pokretljivost cilja ) . amerikanci su relativno uspeshno koristili jednocevne topobe bushmaster od 25 i 30 mm protiv pobunjenika u iraku i avganistanu ,a i chuvena praga je bila strah i trepet u ratovima 90-ih  Smile .

ako se rachuna na neku PVO primenu ,onda se stvar dodatno komplikuje i sumnjam da smo mi trenutno u stanju da to uradimo .

------------------

inache , po meni je glupo takve konverzije raditi na tenkovima koji su josh uvek borbeno upotrebljivi  . i T-55 bi sasvim dobro posluzio u takvoj ulozi ,ali "genijalci"  Smile iz MO su ih posekli .....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.16
mob
Nokia N70
Ovo vozilo super izgleda.Nekako uliva straho-postovanje.
I ja msm da su 4 topa previse Smile
Mada...Zavisi ko napaada!

Zna li neko broj,stanje,i tipove tenkova koje VS poseduje.Koliko sam ja upucen,dobar deo njih je isecen,i pretopljen.Naravno uz blagoslov dragog nam predsednika Tadica!
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Sve je u zivotu prolazno moj druze...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 44
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 6233
Pozdrav Sasa.Ne mislim drugar da je 4 topa od 30 mm previse,vec dva imaju znatnu vatrenu moc,mozes li zamisliti efekat dejstva protiv zile sile sa jos dva takva topa istovremeno?Ako si slusao mozda koliko su Prage pravile stetu onda je ovo jos bolje.Zavisi samo da li se to moze konstruisati.Topovi takvi vec postoje,ne bi se nesto posebno mozgalo u vezi toga,ne znam samo da li se mogu kako sam rekao spojiti dva para.Idealno bi bilo da koristi prvenstveno parcadna - rasprskavajuca zrna... Smile
Sto se tice tenkova,koliko sam saznao svi T-55 su iseceni,dok osamdest cetvorke su sve u operativnoj upotrebi (212) komada.Imamo jos nekih pedesetak T-72 u rezervi
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 856
OS
Linux
Browser
Mozilla Gecko)
Iseceni su i pretopljeni T-34 i T55, trenutno imamo T-72 i M-84 i M-84A i jedan M-84AS (nekadasnji M-84-2000 ili M-84ab1 - dok je bio planiran kao Kuvajtska modernizacija). Tacan broj ne znam.

Sto se tice varijante sa cetiri topa Jugoimport je napravio koncept na papiru (ima cak i montazu u Fotosopu (Photoshop-u) kako bi to trebalo da izgleda, na sasiji tenka (verovatno T-72 sa novom kupolom, cetiri Zastavina topa i 4 PVO rakete-verovatno neka varijanta Strele), koji bi koristio visenamensku spravu za navodjenje (koja je vec razvijena kao TOMS - ima i termalni senzor).

Postoji vise koncepata Jugoimporta, cak jedna i sa Lazarom i tom kupolom, ali postavicu jednu (podrazumeva se da konacni proizvod sa konceptom ne mora imati bas neke preterane veze po pitanju spoljasnjeg izgleda).

Prakticno sve komponente proizvodimo sto samostalno razvijene, sto po licenci. Mada je po meni 4 topa nekako i previse a za PP borbu se definitivno slazem sa bf_109_g_6 da je toliki broj suvisan.

Sigurno bi se moglo koristiti i protiv pesadije ali realno gledano ne vidim svrhu da se namenski pravi za te potrebe. Bolje je nabaviti ili napraviti solidno oklopljeno borbeno vozilo koje se takodje moze naoruzati topovima sa spregnutim mitraljezom (kupola kao na Lazaru, 30mm i mitraljez 7,62) a biti daleko jeftinije nego svuda gurati tenkove.
Ta vozila sigurno imaju i bolji oklop nego T-34 koji smo isekli i koji datira jos iz II svetsklog rata a koji bi protiv modernih PO raketa bili smrtna klopka za posadu. Meni su iskreno ljudski zivoti skuplji od njega, a nabavka 200 tockasa (koja se zbog besparice stalno odlaze) bi stvarno dobro dosla, bilo Patria bilo BTR-90 i mogle bi ovako naoruzane da popune upravo tu prazninu. a zlu ne trebalo Prage nisu isecene i povukle bi se iz rezerve za te potrebe.

@davor1976

Ipak je 4 cevi previse protiv pesadije, ipak sve te cevi gadjaju u istu tacku i od zida naprave froncle, dodatne dve cevi samo trose duplo vise municije nego sto je potrebno i u stvari time ogranicavaju upotrebnu vrednost koncepta.
Sto se tice T-72, cuo sam da su njos u upotrebi u Gardijskoj, ali je ovo mozda stara informacija.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Y.JPG
(32.4 KB, 513x360)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Sve je u zivotu prolazno moj druze...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 44
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 6233
za PP borbu nije potrebno imati 4 spregnuta topa (i 2 je previshe , s obzirom na gustinu vatre i slabu pokretljivost cilja ) . amerikanci su relativno uspeshno koristili jednocevne topobe bushmaster od 25 i 30 mm protiv pobunjenika u iraku i avganistanu ,a i chuvena praga je bila strah i trepet u ratovima 90-ih  Smile .

 ako se rachuna na neku PVO primenu ,onda se stvar dodatno komplikuje i sumnjam da smo mi trenutno u stanju da to uradimo .

U pravu si,ne bi bilo najpametnije da operativne tenkove t-72 konvertiramo,ja sam mislio ako komanda otpise te tenkove(ko ce znati nase generale) napravimo od njih tako nesto.T-55 bi bio idealan za ovo,pa cak i dva kad malo bolje razmislim 30mm topa bi trebalo da pociste tackaste cilljeve na prvoj liniji.Ali jedino da nabavimo sasije jer su nasi iseceni,ma nece biti nista od toga.To bi bilo efikasno vozilo za neposrednu podrsku pesadiji

------------------

inache , po meni je glupo takve konverzije raditi na tenkovima koji su josh uvek borbeno upotrebljivi  . i T-55 bi sasvim dobro posluzio u takvoj ulozi ,ali "genijalci"  Smile iz MO su ih posekli .....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Sve je u zivotu prolazno moj druze...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 44
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 6233
Pisao sam vec jedan post koji je povezan sa ovom temom jer se takodje radi o protiv pesadijskoj borbi.Slazem se ipak bi ako je dva topa od 30 mm ili cak jedan dovoljan onda pravi potez da kupimo 200 borbenih vozila BTR-90.
Jos bolje bi bilo kad bi najmanje bilo najmanje polovina BTR-90M.Ovo vozilo ima kupolu i naoruzanje sa BVP-3.pored 30mm topa ima i top 100 mm sve povezano digitalnim balistickim racunarom za preciznu vatru.Poseduje i modernu PO raketu Arkan dometa 5500 m.Radijus dejstva jedne visoko parcadne granate sa tog topa je 7 metara.Sa ovim oruzjem moze da unistava ljudstvo i protivnicke oklopnjake na 7000 metara,u svetu trenutno ne postoji slicno nesto sa tolokom vatrenom moci Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Sve je u zivotu prolazno moj druze...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 44
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 6233
Evo i slika.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Copy of btr90m.jpg
(121.13 KB, 1091x674)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 856
OS
Linux
Browser
Mozilla Gecko)
Cujem da FAP pregovara o licencnoj proizvodnji nekog borbenog vozila ali ne znam kojeg i sa kojim proizvodjacem, to jos drze kao tajnu, ali sigurno da su transporteri bolje i jeftinije resenje za dejstvo protiv zive sile sa takvim naoruzanjem nego tenkovi, a sa novim dodatnim oklopima, sigurno imaju i boju zastitu nego li i T-55 tako da za njima i ne treba vise zaliti, bilo sta je bilo (Patria je u Avganistanu uspesno izdrzavala udare RPG-7).
A na kraju krajeva moze se dobiti licenca za njihovu proizvodnju ovde, kao sto to imaju Hrvati sa Pattriom, mozemo i mi, a mozemo da to trazimo i od Rusa, i tako ubijemo dve muve jednim udarcem.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
to da ovi oklopni transporteri imaju bolju zashtitu nego T-55 je prosto smeshno  Smile njihov oklop se meri u desetinama mm , a T-55 od 100 do preko 200 mm  Smile . da ne pominjem chinjenicu da time shto se smanji tezina vozila skidanjem teshke kupole sa topom , moguce je na ostatak trupa dodati josh oklopa .

 od kupovine novih oklopnih transportera nema nishta , a shto se tiche "seche zastarelih tenkova" to je kriminalni chin za koji ce neko morati da plati ,kad-tad .

elem , da se vratimo na temu . poshto se meta ne krece 1000 ,vec 10 km/h , nije potrebna velika gustina paljbe . dovoljna je 1 eventualno 2 cevi . bitnije je da takvo vozilo ima dobro reshen spremnik za municiju - da je bude dosta (jer ce mozda morati satima da pruza podrshku) i da se ona automatski puni . takodje treba reshiti i problem hladjenja jer kontinualni rafal ume da zagreje cev.

PVO rakete su po meni visak koji bi se teshko upotrebljavao na takvoj skalameriji. umesto toga bih radije video PO rakete kao shto su rusi nadodali . opet kad bi bilo shanse da se neshto tako proizvede ja ne bih zamerao ni da jedino oruzje bude top ,ali poshto se radi samo o mashtanju ,mozemo da zamislimo par bumbara sa svake strane  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.418 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.