Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Dec 2024, 15:18:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gurke  (Pročitano 2546 puta)
03. Nov 2006, 22:39:48
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


OK...idemo dalje...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11512
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0


Gurke su narod iz Nepala , koji su svoje ime uzeli po svetom hindu ratniku iz 8. veka Guru Goraknat. Gurke su poznate po svojoj istoriji hrabrosti i disciplinovanosti u britanskoj armiji i u indijskoj armiji. Britanci su regrutovali Gurke u svoju kolonijalnu vojsku zbog toga što su bili hrabri, profesionalni i disciplinovani ratnici. Danas čine elitne delove britanske i indijske vojske.

Istorija

Gurke vode poreklo od Radžputa iz severne Indije, koji su došli u Nepal sa zapada. Radžputski princa Bapu Ravala je bio učenik svetog hindu ratnika iz 8. veka Guru Goraknata. Bapu Raval je osnovao kuću Mevar, a on je bio prvi Gurka i predak kraljevske porodice Nepala, kao i Rana dinastije u Nepalu. Legenda kaže da je Bapa Raval bio dečak kad je naišao na svetog ratnika u džunglama Radžastana. Brinuo se za svetog ratnika, koji je bio u dubokoj meditaciji. Kada se Guru Gorkanat probudio zahvalan je bio Bapa Ravalu i dao mu je kukri nož, čuveni zakrivljeni nož današnjih Gurki. Legenda kaže da se otada Bapa Ravalovi ljudi nazivaju Gurke. Guru Gorkanat je zamolio Ravala i njegove ljude da oslobode tada hinduski i budistički Afganistan od muslimanske invazije. Bapa Raval je sa Gurkama oslobodio Afganistan, koji se tada nazivao Gandhar. Gurke su tako zaustavile muslimanski prodor u 8. veku. Pod vođstvom maharadže Narajana Šadeva, Gurke su 1768. zauzele Nepal, a hinduizam je postao državna religija.

U Gurka ratu (1814. -1816. ) Gurke su vodile rat protiv Britanske istočnoindijske kompanije. Britanci su bili impresionirani Gurkama kao vojnicima. Nakon pobede nad Gurkama i pretvaranja Nepala u britanski protektorat dobili su pravo da unajmljuju Gurke kao plaćenike u regimentama Gurki unutar istočnoindijske kompanije. Maharadža Džung Bahadur Rana je morao to odobriti. Gurke poreklom iz Radžputa su odbile da budu obični vojnici i zbog toga dobijaju status oficira u britanskim jedinicama u Indiji. Indo-tibetansko-mongoloidne Gurke su bili obični vojnici. Jedan od Gurki general Narendra Bir Sing postao je zamenik lorda Montbatena, zadnjeg vicekralja Indije.


Tradicionalni kukri nož od Gurki


Maharadža Džung Bahadur Rana

Kada je Indija postala nezavisna Gurke su se i dalje zapošljavale u britanskoj i indijskoj vojsci. Sadašnje Gurke se po međunarodnom pravu ne tretiraju kao plaćenici, nego kao pravi vojnici britanske vojske. Nalaze se u posebnim jedinicama Gurki, ali služe pod istim pravilima kao i ostali britanski vojnici. Slično je i za Gurke u indijskoj vojsci.


U vojski Istočnoindijske kompanije i u britanskoj vojsci u Indiji

Gurke su bili vojska tokom mnogo ratova koje je Britanska istočnoindijska kompanija vodila u Indiji. Borili su se u Pindarejskom ratu 1817, u ratovima sa Sikima 1846. i 1847. , protiv indijskih ustanika 1857. Do Prvog svetskog rata borili su se u Burmi, Afaganistanu, Malti, Kipru, Malaji, Kini tokom bokserskog ustanka 1900. i na Tibetu. U Prvom svetskom ratu se borilo 100.000 Gurki. Borili su se u Francuskoj, Mezopotamiji, Persiji, Suecu, Palestini, Galipolju i Solunu. Jedan odred je bio pod komndom Lorensa od Arabije. Posle se bore u Afaganistanu 1919. U Drugom svetskom ratu kralj Nepala je dozvolio Britancima da regrutuju dodatnih 20 bataljona na već postojećih 20. Borili su se u Siriji, severnoj Africi, Italiji, Grčkoj i protiv Japanaca u Singapuru i Burmi. Hrabro su se borili i zaustavili japansko napredovanje u bici za Imfal.


Gurka vojnici 1896. Vojnik u sredini nosi tamno zelenu uniformu koju su nosile sve Gurke

Posle nezavisnosti Indije


Gurke marširaju u Japanu u maju 1946. kao deo savezničkih okupacionih snaga

Šest regimenti Gurki prelazi u indijsku armiju, a 4 u britansku. Većina Gurki je odabrala da služi indijskoj vojsci. Loš deo toga ugovora o podeli Indije je bio da Gurke koje pređu u britansku vojsku budu podjednako plaćene kao one u indijskoj vojsci. Zbog toga su plate Gurki u britanskoj vojsci jako malene u poređenju sa standardnim britanskim vojničkim platama. Gurke zbog toga dobijaju razne dodatke na platu, a i mirovine su im veće od Gurki koji služe u indijskoj vojsci. Singapurska policija koristi Gurke kao dobro trenirane i disciplinovane jedinice garde. U trenucima kriza Gurke su pokazale hrabrost, odmerenost i profesionalizam. Status Gurki u Velikoj Britaniji bio je predmet kontraverzi, jer se znalo da primaju male plate. Osim toga dešavalo se da nakon odsluženja vojnog roka ne dobijaju pravo boravka u Britaniji.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Dec 2024, 15:18:05
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.