Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 08:02:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 18
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gubljenje Indentiteta  (Pročitano 23754 puta)
21. Jan 2010, 21:07:31
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Kao prvo, zbog toga sto JA pisem ovu temu i oko cega se ova tema bavi ce verovatno izazvati emocije od strane pojedinih forumasa jer ja nisam u Srbiji a pisem o ovome.  Neko bude kako bude, ali neke stvari moraju biti recene.

Bas dok pisem ovu temu setio sam se citata iz jedne od nasih pesama, starih pesama, koje su upozoravale na ono sto se trenutno dogadja ne samo u Srbiji ali i celom svetu.  Nije me briga toliko za svet, ali me briga za zemlju odakle poticem, bez obzira sto moj zivot nije bio ni u kojem pogledu miran i opusten.

Deo pesme govori:

Danas nam kazu, deci ovog veka,
Da smo nedostojni istorije nase,
Da nas zahvatila zapadnjacka reka,
I da nam se duse opasnosti plase.

Vreme se menja, to je istina.  Sa vremenom dolaze trendovi a sa trendovima promene.  Da li su te promene dobre ili lose, e o tome mozemo vec da diskutujemo.  Gledajuci istorijski Srbiju, zemlju koja je prosla kroz tolike ratove i promene, zapitam se koliko je ostalo toga sto mozemo nazvati stvarno folklorno ili narodno.  Narodna muzika danas nije u stvari narodna, muzika u celini nije narodna jer mozda je Srbi izvode ali pripada nekome drugom.  Strahujem da smo upali u kolutac Zapada a i ne samo Zapada nego i Evrope i da polako gubimo ono sto jesmo i sto smo bili.  Lepo je poznavati druge kulture, zato imamo Orthodox Celtse, zato imamo Eyesburn koji pozajmljuje stranacke ritmove, Repere koji furaju crnacke to jest americke fazone.  Sve je to u redu, ali na kraju dana, sta je ostalo da je NASE.  Neki ce reci-Crkva.  Ok, i da kazemo da je Crkva ta koja je ostala, opet to ne reflektuje Staro Slovenske obicaje i kulturu.  500 godina pod Turcima je ucinilo svoje, i nasa kultura se gotovo spojila sa Istokom, ali to je bilo zbog sile i zbog same atmosfere.  Danas to nije vise tako, danas se tada promena uzima slobodno, jer to je sada IN to je sada COOL. Ne koristimo vise nase reci vec ih modifikujemo.  Nije vise bina nego stage, nije izgled nego look, nije rodoljub nego patriota i tako dalje.  E sad neko ce reci da je to zenofobija.  Da li jeste ili nije videcemo, ali sto vidim, vidim da Srbi polake blede i nestaju, postajuci blede kopije drugih kultura, gubeci svoj identitet zarad necega sto uopste na kraju krajeva nije vazno.  Sta vi mislite o tome?  Gresim li u mojoj konstataciji da sa amerikanizacijom pod uticajem medija polako postajemo neko drugi, a ne ono sto bi trebali da budemo?  A sta bi trebali da budemo? Samo svoji.
Ali ti si u Americi, sta tebe boli kur''? 
Nostalgija i zivot cini svoje, na kraju se svi vratimo tamo odakle smo poceli, zato ja jos i dalje komuniciram na ovom forumu da ne bih zaboravio svoj jezik i svoje pismo kao sto su hiljade drugih uradili pre mene.  Da je situacija bila drugacija ja bih jos bio tamo, ali neke stvari nazalost nisu u nasim rukama.
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 41879
Zastava Рума, Србија
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
Е вала јес у праву си, нисам од тебе очекивао овакву тему Smile


Па једноставно је, 2 ствари су заслужне за све ово што нам се догађа: комунизам и глобализација, тачно су се надовезале једна на другу. Комунизам је тотално рассрбио овај народ, али тотално, а управо тад је кренула масовна американизација и глобализација пре свега музиком и холивудом и то се наравно овде одлично примило. После кад је све пукло и кад је требало бити Србин настала фрка, накотили се неки пацифисти комунисти југословени четници кватинационалисти и сви су за себе говорили да су уствари они прави Срби и то иде све до данас. И даље смо обезглављени и зато ни не знамо шта је наше, зато имамо народну музику која уопште није народна, зато купимо све са запада а не радимо на развоју било чега што је наше итд итд..

Срби су народ који има врло јак национални идентитет, који се рефлектује пре свега масивном историјом и гомилом специфичних  и јединствених обичаја, али ето то се све изгубило и потпало се под утицај глобализације који се масовно проширио по целом свету, поготово тамо где национални идентитет није толико изражен. Некоме је тај идентитет битан, а некоме је битнији стандард, и резултат свега тога је ова наша свакодневница.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zodijak Aquarius
Pol
Poruke 4146
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
Kao prvo, zbog toga sto JA pisem ovu temu i oko cega se ova tema bavi ce verovatno izazvati emocije od strane pojedinih forumasa jer ja nisam u Srbiji a pisem o ovome.

Buuu!  Smile


Citat
Bas dok pisem ovu temu setio sam se citata iz jedne od nasih pesama, starih pesama, koje su upozoravale na ono sto se trenutno dogadja ne samo u Srbiji ali i celom svetu.  Nije me briga toliko za svet, ali me briga za zemlju odakle poticem, bez obzira sto moj zivot nije bio ni u kojem pogledu miran i opusten.

Deo pesme govori:

Danas nam kazu, deci ovog veka,
Da smo nedostojni istorije nase,
Da nas zahvatila zapadnjacka reka,
I da nam se duse opasnosti plase.

Ovo je 357 modernizovao, i jako je dobro ispalo, jeza me uhvati kad chujem taj refren.





Citat
Gresim li u mojoj konstataciji da sa amerikanizacijom pod uticajem medija polako postajemo neko drugi, a ne ono sto bi trebali da budemo?  A sta bi trebali da budemo? Samo svoji.
Ali ti si u Americi, sta tebe boli kur''?  

Ne greshish uopshte. To je sasvim logichna konstatacija. Ali opet za socijalni napredak i penjanje na svetsku ljestvicu potrebna je (a mozdha i ne?) zhrtva, u vidu gubljenja identiteta. Samo ja mislim da mi nismo toliko strashni po tom pitanju kao nashi susedi. Secham se kad sam jednom sluchajno prebacio na hrvatski big brother i video lika kako kazhe ovo: "pa fakat chuj, za kaj furash na negativu, bash si bedak." Nema sumnje da chemo se i mi prikljuchit tom sistemu, samo je pitanje vremena. Mislim da je nash identitet postao hibrid, nashih starih uverenja i moderne globalizacije - naravno josh se vidi ko smo, ali jedino ako se dublje zadje u nashu srzh. Ono shto mene zanima je shta je to zapravo "orginalno srpsko" - tradicije koje su uspostavljene prije 100, 300, 500 godina? Mislim da je to prvo pitanje koje treba odgovoriti.
« Poslednja izmena: 21. Jan 2010, 21:28:55 od Dzuksi »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
Rizikujem da zvučim grubo, ali... već sam dobila za to packe od rodoljuba... to nije ništa čudno.

Sve ima svoje rođenje, razvoj, trajanje i kraj. Pa tako i čitave civilizacije, a kamoli narodi.
Da li je naša kultura i nacija uopšte na izdisaju, nisam dovoljno kompetentna da ocenjujem.
@RavenDark
Ali, sudeći i po tonu tvog posta (koji je, nekako, setan, nostalgičan), ni ti baš nisi optimističan po tom pitanju, zar ne?

Palo je Rimsko carstvo, pale su Maje, Inke... Kad padne i Srbija i sve srpsko sa tim (ne kažem da će to biti pad, već mi se pre čini kao lagano, skoro neprimetno odumiranje), jedina razlika će biti što mi živimo u ovom vremenu i što smo emotivno vezani za zemlju, pa ćemo to doživljavati tragično... ali će se Zemlja i dalje vrteti oko svoje ose, uredno, pravilno, kao i do sad. Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 29778
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 
Ne brini se, niko skoro nema vise svoj identitet..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 41879
Zastava Рума, Србија
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
И то Бамбину и мене враћа на ону тему о наталитету и биолошком одумирању Србије и да ли се то може спречити Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Hvala na lepom odgovoru.
Ovo sam nasao na jednom sajtu, sto bas kaze i potkrepljuje tvoj prvi deo odgovora.

Komunisti su unishtili moju zemlju , radikali je osramotili a demokrate joj unishtavaju tradiciju , zato neverujem niti komunistima niti radikalima niti demokratama vec samo Srbima , jer Srbi nisu niti komunisti niti radikali ni demokrate , vec Srbi i nishta drugo , a svoju bracu i sestre nazivaju Srbima , jer su jedno , jedan narod , jedan duh i jedna krv , a tako ce biti dok god je Srba i Srbije .

Срби су народ који има врло јак национални идентитет, који се рефлектује пре свега масивном историјом и гомилом специфичних  и јединствених обичаја, али ето то се све изгубило и потпало се под утицај глобализације који се масовно проширио по целом свету, поготово тамо где национални идентитет није толико изражен. Некоме је тај идентитет битан, а некоме је битнији стандард, и резултат свега тога је ова наша свакодневница.
To je ono sto gubimo svakodnevno, taj nas nacionalni identitet.  Meni je na primer bila dosadna nasa istorija, dok nisam dosao u USA, tek sam onda shvatio koliko je to sve vazno i puno znanja i dubine.
Mislim imamo Gucu, koliko Srba svira na Guci?
Nema vise nasih kola, sem za neku svecanost mozda.
Frulasi, gajdasi, folkorna predanja, gde je to, nema ga vise?
Jos po neko selo da cuva neki delic.

Rizikujem da zvučim grubo, ali... već sam dobila za to packe od rodoljuba... to nije ništa čudno.

Sve ima svoje rođenje, razvoj, trajanje i kraj. Pa tako i čitave civilizacije, a kamoli narodi.
Da li je naša kultura i nacija uopšte na izdisaju, nisam dovoljno kompetentna da ocenjujem.
@RavenDark
Ali, sudeći i po tonu tvog posta (koji je, nekako, setan, nostalgičan), ni ti baš nisi optimističan po tom pitanju, zar ne?

Palo je Rimsko carstvo, pale su Maje, Inke... Kad padne i Srbija i sve srpsko sa tim (ne kažem da će to biti pad, već mi se pre čini kao lagano, skoro neprimetno odumiranje), jedina razlika će biti što mi živimo u ovom vremenu i što smo emotivno vezani za zemlju, pa ćemo to doživljavati tragično... ali će se Zemlja i dalje vrteti oko svoje ose, uredno, pravilno, kao i do sad. Smile
Nisam optimistican uopste, jer vidim sta se dogadja.  To da cemo biti samleveni u pesku vremena to je tacno, pitanje za nas je da li cemo ostati ono sto jesmo. Rim je pao, njihova kultura jos postoji jos ucimo latinski u skolama.  Francuska, Nemacka, su bile pobedjene, ali su odrzale svoj identitet jos uvek.
Ne brini se, niko skoro nema vise svoj identitet..
Osma ti imas svoj identitet, ti znas ko si i sta volis i sta ne volis isto kao i Bambina i Emtpy Clip i Dzukac
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 29778
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 
Pa sve manje i manje znam sta zapravo zaista volim ja zbog sebe, a sta volim i sta jesam zbog okoline, roditelja, sveta...

Ali ne gledaj sad individualno...Na globalnom nivou, koliko zemalja jos ima svoj identitet? Prosto, nismo jedini koji se gube...

« Poslednja izmena: 21. Jan 2010, 21:35:38 od osma_putnica »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Safari 4.0.249.64
mob
Apple iPhone SE 2020
Jao, Na Gazimestanu znam napamet i posle 15 godina, ali znam i kakav je melanhonik bio RAkic...
Taj ne da je video crno, nego samo crno...
Vise cak i mog dragog ubogog Disa...

Da se vratim na temu...

Kada sednes u skamiju na pravnom fakuletu, jedan od prvih izraza koje cujes na predavanjima iz rimskog prava ili nacionalne istorije je "melting pot"...
Prica o tome kako je Sredozemlje "melting pot" raznih uticaja... od istocnjackih ideja do najrazornijeg varvarizma...
Mi smo deo Sredozemlja...

Sto se tice amerikanizacije, ja se tu nesto ne potresam...
Zaista... to je samo razgolicenje nekih stvari koje su se krile...
Od nasilja do pop kulture...

Mi smo imali srecu da smo upravo zahvaljujuci tim komunistima bili smo Istok na Zapadu i Zapad na Istoku, pa je taj kulturni sok lakse pao...
Ekonomski nije, posto smo ipak neradnici i po tome blizi vise Istoku (SSSR) nego Zapadu...

A i ti pricas o ljudima iz gradova...
Ljudi na selu se nisu promenili u poslednjih 100 godina, ako izuzmemo gastarbajter...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava Cyber Space
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
mob
Samsung Galaxy SII
Ne gresis. Lagano gubimo identitet. Promovisu se pogresne vrednosti.
I nisu toliko bitne modfikovane reci koliko stanje duha.

Ne znam koliko je ova tema psiholoska, a koliko filozofska...

Da bismo drustvo izveli iz "raspadnutog stanja" trebaju nam jaki ljudi i angazovanje i crkve i vlasti i i...

@ Raven, ovaj post ti uopste ne odgovara potpisu koji nosis.

PS da pomenem ono stop najvise mrzim: prodavnice/butici/stagod koji imaju naziv na engleskom, preduzeca koja se stide ovog imena i one su kompanije i razni drugi kompleksi.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 18
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 08:02:33
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.