Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 00:05:26
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Grnčarija (Hobi)  (Pročitano 41968 puta)
19. Maj 2019, 14:05:50
Poznata licnost


Genije

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 3556
Zastava Podgorica
Pozdrav ljudi, kupih ranije neku glinu i juče napokon bijah slobodan poslije dužeg vremena te odlučih da iskoristim to vrijeme da napravim neku posudicu. Tačnije da se oprobam u tome. Odgledao sam svega par snimaka na YT i prvo što sam shvatio je da trebam malo umasirati tu glinu, koliko sam shvatio da se oslobodim eventualnih mjehurića vazduha u njoj. Poslije toga djevojka sa snimka odmah oklagijom (šipka nekakva od pleksiglasa ili stakla kod nje) ravna smjesu i kaže da ne treba biti deblja od 5mm. Ja krenuh isto kao ona da radi, doduše valjkao sam sa staklenom čašom jer ništa drugo ravno nisam imao u domu (oklagiju nemam kako mi do sada i nije trebala pa zaboravio da je kupim, evo godinu dana  Smile ), ali već nakon blagog stanjenja smjese, oko 1.5cm debljine, glina počinje da puca, cijepa se po ivicama. Pokušavam da je podignem sa podloge (radni kuhinjski sto) ali prc, glina se zalijepila za podlogu. O jadu se zabavih da je odlijepim, te pomislih kako je možda nisam dovoljno mijesio, odgledah još jedan video, te probah ponovo nakon što sam svo vrijeme mijesio, i opet se zalijepilo sve. Poslije sam dodavao vode, tek toliko koliko mi ostane na prstima nakon što ih umočim, ali džabe. Sve se lijepi iznova i iznova. Probao sam i da je razvučem u metalni pleh. Na kraju sam uzeo posudicu koja mi je bila kalup, oblijepio je sa prijanjajućom folijom, stavio gomilicu gline preko nje i počeo prstima da je pritiskam preko posude dok se nije raširila svuda. E sad ja sam kupio nekakvu "Glina Pur" od preduzeća Pur Pur Technology iz Beograda. Na pakovanju piše:
Citat
"Lako se oblikuje, sušenjem ne puca. Žarenjem na temperaturi iznad 1000° dobija karakteristike porcelana."
I to je manje više sve što piše na pakovanju, nema nikakve hemijske karakteristike ili tako nešto. Ima web sajt i kada odem tamo imaju "profesionalne" gline koje se mogu peći u šporetu na 100° 15 minuta, a ova što je ja imam što se peče na 1000° je školska glina.
Uglavnom kako ne poznajem osobine gline i ne znam može li joj šta biti od manjih temperatura, ostavio sam je preko noći da se osuši kraj prozora i posuda se stvrdnula ali je blago pukla na dvije strane, centimetar sa jedne strane i isto tako sa druge. Ja ne bih bio ja kada ne bih svojeglavo probao i u šporet da je ubacim, te sam stavio na pola sata na 100° i pukotine su se proširile (Inače mi nije išla potraga za mogućnostima na našim jezicima, uglavnom ili neko prodaje posude ili wikipedija o tome šta je grnčarija, ili profesionalci-poluprofesionalci koji okreću glinu na onim stolićima). Mogu li se te pukotine krpiti sad sa istom takvom svježom glinom? Inače nisam mislio jest iz toga nego za sitniš neki da ostane, samo ne bih da više puca. Mislio sam je i ofarbati akrilnim bojama kao cura sa jednog od snimaka. Brzo ću dodati i fotku kako sada izgleda samo da je napravim i prebacim.
Čekam odgovor,
Čujemo se!
Aleksandar

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

IP sačuvana
social share
Jedite govna. Nemoguće je da se milioni muva varaju.
Prva noć na vješalima je najgora
* * * * * * *
Ulazi Perica u kuću...
• Gde si, deda... šta to srmdi, je li deda... deda... deda... deeeedaaaaa, deeedaaaa bre...
Pogledaj profil WWW Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Ovako, da krenemo od pocetka... Ne mogu da nadjem sastav, ali gotovo sam sigurna da glina pur iliti skolska glina, vec mesavina plasticne mase i gline, tako da je ona vise za vajanje i manje predmete, moze i iz ploce.
Sto se tice mesanja gline, onoje potrebno kod prave gline, posto kada se izbaci iz ekstrudera, dolazi do stvaranja meruhirca vazduha i mesanjem (glavne su dve tehnike kada se pravi kao glava bika ili ona japanska spurale) i poenta je sabijanje gline i (posto se mesi na gipsanim blokovima), izbacivanje viska vlaznosti.
Ovo je vazno iz dva razloga:
1. ako se vrti, vaja ili razvlace ploce, a potom pece, prilikom pecenja moze doci do eksplozije u peci usled mehurica vazduha, tako da em strada tvoj rad, em vrlo cesto ode citava pec dodjavola.
2. ako se vrti, zbog prisustva vazduha ne moze da se ucentrira, a centriranje je vazno kako bi stranice bile iste debljine i generalno, da ne bi padale ili rad bio iskrivljen.

Glina pur koja se ne pece, ne mora da se mesi... a posto si mesio, izbacio si nesto vlaznosti, zbog cega ti popucala.
Takodje, najbolje je imati obicnu drvenu oglagiju, a kao podloga za razvlacenje se koristi obicna platnena krpica, koja mora da bude suva i koja sluzi da upije visak vlage... takodje, dok razvlacis, podizi i okreci glinu kako se ne bi dodatno zalepila za krpicu.
Posto se glina relativno brzo susi, imaj pri sebi nakvasen sundjer i pumpicu sa vodom, pa kada krene da puca ili naprskaj glinu i zagladi sundjerom ako je manja pukotina, ili naprskaj glnu, ostavi par sekundi i premesi kako bi omeksala.
Za lepljenje razlicitih delova gline, koristi se sliker, koji je prakticno ostatak na tocku kada se vrti, posto stalno dodajes vodu na ruke kada se vrti kako bi se odrzala vlaznost i elasticnost gline i smanjilo trenje koje nastaje...a sliker moze da se napravi i tako sto se malo gline razmuti sa vodom dok se ne dobije nesto sto podseca na puding... ako je previse retko, dodaj jos gline ili ostavi par sat/dan da izvetri.
Da se glina ne bi lepila za kalup, kalupi se prave od gipsa... kupis gips, napravis po uputstvu, izlijes u posudu koja te zanima i dobijes negativ na koji lepis plocu... Svrha gipsa je da izvuce visak vlage, pa kada dodje do leather stage, a to je faza kada predmet od gline na dodir ne mozes da ulegnes, a i dalje je vlazna, skida se sa kalupa, jer ako se susi na kalupu, zbog gubitka tecnosti ce se jos dodatno skupiti i nece moci da se skine. Zato se na kalupu ostavlja par milimetra od ivice kako bi, kada procenis da je dovoljno suva, mogao polako da odvajas i skines... Za obicnu glinu, ne glina pur,leather stage se postize za sat-da zavisno od vlaznosti vazduha i temperature...

Pukotine se ne mogu krpiti svezom glinom,,,pa ponovo peci... Da imas pristup studiju, mogao bi da pokrpis glazurom, ali to je uvek kocka, jer nekada ni glazura ne pokrpi rupe ili otpale delove, tako da se uglavnom reciklira... Mozda da popunis gipsom, ali u svakim slucaju, nece biti funkcionalna i propustace vodu bez glazure...

Inace, ta temp od 1000 stepeni je za biskvit, odnosno prvo pecenje. Posle njega je glina jos uvek porozna i propusta vodu... Posle toga se ide na drugo pecenje sa glazurom na visim temperaturama.

Mozda sam nesto preskocila, ali pitaj...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 00:05:26
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: Grn arija Hobi

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.