Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 07:03:56
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Granada: miris Orijenta na evropskom tlu  (Pročitano 1406 puta)
19. Mar 2009, 00:20:19
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
Andaluzija je jedan od arhitektonski i istorijski najlepših i najinteresantnijih delova Evrope, a Granada je grad lepote i kontrasta. "Ko nije video Granadu, nije video ništa", kaže izreka. Andaluzija, najjužnija i najneevropskija pokrajina Španije, u nama izaziva niz asocijacija: korida, flamenko, gitare, mavarske građevine, maslinjaci. Za ljude sa severa Evrope Andaluzija je gotovo isključivo Kosta del Sol (Costa del Sol), što u prevodu Sunčana obala, s gomilama preplanulih (ili, nažalost, češće izgorelih) turista iz Britanije, Skandinavije, Nemačke, pabovima i noćnom zabavom. Po običaju, sve priče koje se o nekom mestu ispredaju uglavnom su delimično tačne. Andaluzija je sve to, ali i mnogo više.

Nije Andaluzija privlačna samo zbog svog južnjaštva. Na samo stotinak kilometara od hotela u Marbelji nalaze se predivni stari gradovi koji su nezaobilazan deo svetske kulturne baštine: Granada, Kordova, Malaga, Sevilja, i većina turista koji dođu na letovanje na andalusku obalu obavezno ih posete. Zato hajdemo i mi u Granadu. Posle propasti Rimskog carstva i ranih srednjovekovnih država Germana (Vizigota, Alana, Sveva, Vandala) rasutih svuda po Iberijskom poluostrvu, na Evopski kontinent stižu prvi islmaski osvajači, Arapi ili Saraceni, kako su ih tada zvali. Na teritoriji nekadašnje države Vandala on osnivaju svoj kalifat Al-Andaluz s prestonicama u Kordovi i Granadi.

Širi se uticaj ove, za srednjovekovne evropske pojmove, vrlo napredne civilizacije. Grade se palate, putevi, šire se znanja iz medicine, filozofije. Ali, svaka slava ima i svoj kraj, pa tako i mavarska, to jest arapska. Hrišćanski kraljevi Španije i Portugala jačaju i otkidaju deo po deo mavarske teritorije. Do kraja XV veka samo je jedna muslimanska pega na telu hrišćanske Iberije - kalifat Al-Andaluz. Ovaj grad je bio poslednji mavarski grad koji su Španci osvojili i kao takav čuva najviše mavarskih karakteristika, u etničkom sastavu stanovništva, kuhinji, običajima, muzici, arhitekturi.

Ono što se prvo uoči pri dolasku u Granadu upravo je mavarsko arhitektonsko čudo, dvorac Alhambra, izrastao na brdu iznad grada, okružen šumom i parkovima, špansko-mavarski ekvivalent atinskom Akropolju. Građen je od crvenog ili, bolje reći, rumenog kamena, od koga su sačinjene i stene i andaluska obala, kao i pesak na plažama. Alhambra stoji vekovima u podnožju Sijera Nevade (Snežne planine), koja je dovoljno visoka da se na njoj sneg zadrži većim delom godine. Impresivan je prizor koji se ukazuje prilikom penjanja prema Alhambri s ovom moćnom planinom u pozadini, ali ga ipak starijim posetiocima ne preporučujemo - isuviše je naporan i strm put do vrha. Stoga su agilni španski turistički radnici obezbedili velik broj kombi autobusa koji dojure do vrha za nekoliko minuta. Ali, ako budete koristili taksi, nećete moći da uživate u laganom koračanju pored radnjica načičkanih u uskim ulicama koje vode do vrha, gde možete kupiti mnogobrojne suvenire: majice s natpisima "Granada" ili "Alhambra" ispisanim slovima koja imitiraju arapsko pismo, istovetne tanjire s ornametima, razglednice, keramiku svakojakih oblika i boja, kafiće u kojima možete popiti dobar espreso s pogledom na Alhambru...

Međutim, kako se bližite vrhu, cene su sve neskromnije, a pri samom vrhu dostižu nivo koji se ne preporučuje. Ako kupujete, kupujte u samom podnožju. Alhambra predstavlja vrlo kompleksan skup palata, kraljevskih rezidencija, dvorišta, drvoreda palmi, zasada limunovih i narandžinih stabala, koji su međusobno povezani na takav način da u vama bude čudni mir, sve u skladu s islamskim doživljajem spokojstva i lepote koja sjedinjuje ovozemaljsko i obogotvoreno, religiozno. Ona je najviši domet arapske umetnosti u Evropi, i kao takva je nezaobilazna destinacija čak i za one koji nisu planirali ništa više od sunčanja i ispijanja sangrije. Posle ponovnog zauzimanja Španije od strane Fernanda Katolika i Izabele Katolkinje, najslavnijeg vladara u španskoj istoriji, ovaj biser kulture i arhitekture bio je zanemarivan vekovima i služio je uglavnom kao kamp za Cigane.

Međutim, u vreme neoromantičarske ere i pomame za starim i vrednim, američki pisac i diplomata Vašington Irving (Washington Irving) je posle kratke i inspirativne posete ostavio čovečanstvu u amanet slavne "Priče iz Alhambre", čija je popularnost u tadašnjim intelektualnim krugovima bila enormna. To je nateralo španske vlasti da 1828. izvrše rekonstrukciju Alhambre. Iako je mnogo toga nepovratno izgubljeno, onome što je ostalo vraćen je stari sjaj, ali se ipak javlja izvesna žal u svakome od nas pri samoj pomisli na to kako je veličanstveno Alhambra tada izgledala. Alhambru poseti blizu dva miliona ljudi svake godine, tako da je prilično teško uživati u miru u njenim lepotama, kako su to zamislili kalifi i kako je to njima obilato polazilo za rukom. Iako je krcata u svako doba dana i godine, vredi kupiti kartu, koja je oko 5 evra danju (10 noću) i krenuti u obilazak. Pošto je broj turista koji se mogu naći unutar palate u svakom trenutku ograničen, posetioci se puštaju u nju po grupama.


Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
...

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

1.jpg
(59.16 KB, 412x550)
2.jpg
(75.53 KB, 549x391)
3.jpg
(49.84 KB, 400x600)
4.jpg
(25.24 KB, 480x360)
5.jpg
(59.53 KB, 550x393)
7.jpg
(54.11 KB, 500x329)
6.jpg
(69.19 KB, 410x535)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
Prva ulica (Alhambra je bila i mesto za stanovanje, grad u gradu) donedavno je bila Kraljevska ulica (Calle Real), u kojoj se nalazi hrišćanski dodatak Alhambri, nedovršena palata Karlosa V i Lorkina kuća, u kojoj je živeo i stvarao. Jednog jutra frankisti su Federika Garsiju Lorku izveli iz kuće, nagog pustili u polje pored Granade i streljali s leđa, pa se najslavnijem stanovniku Granade ni grob ne zna. Kraljevskom ulicom šetamo se pored nekoliko kapija i vrtova s bazenima i mavarskim lukovima koji odišu mirom. Kažu da su Mavari smatrali da je žubor vode koja utiče i ističe iz raznih bazena, fontana i vodoskoka jedna vrsta muzike za sebe; mislili su da ona podstiče spokojstvo, bolje razumevanje sveta oko sebe i života, kao i razmišljanje. U pravu su - idealan lek za stres, kog u to vreme izgleda nije ni bilo.

Većinu arapskih palata podigla je dinastija Nasrida između 1335. i 1410. godine, u poslednje i zlatno doba, na zalasku moći Mavara u Evropi. Obogatili su ih gipsanim ornamentima svud po zidovima. Ornamenti nisu samo puke šare; to su stihovi iz Kurana, pisani krasnopisom, isprepletani posvuda, čak i po plafonima, i premazani zlatnom bojom. Naravno, najčešći slogan je, kako objašnjavaju vodiči: "Alah je veliki, Muhamed je njegov prorok", što nije iznenađenje. Ovo je razumljivo, jer posle nekoliko decenija liberalizma, islam prestaje da dopušta prikazivanje ljudskih likova. Međutim, životinje su podobne, posebno lav - simbol snage i moći. Dvanaest stilizovanih lavova u krugu koji pridržavaju jednu fontanu s bazenom nesumnjivo su glavni ukras Dvorišta lavova (Patio de los Leones). Ovo dvorište je jedno od dva najznamenitija mesta Alhambre, a okružuje ga impresivna kolonada od 124 mermerna stuba u mavarskom stilu. Priča se da je namera arhitekte bila da ovi stubovi svojom prelepom i prebogatom orijentalnom dekoracijom podsete na palme iz oaza afričke pradomovine.

Najfotografisanije mesto Alhambre je Dvorište mirti (Patio de Comares) s bazenom iz koga voda konstantno utiče na jednom, a ističe na drugom kraju. Lukovi vode do raznih vrata, raznih ulaza i izlaza u pojedine sale, sobe, prostorije za molitvu, bivše džamije, pravi lavirint za vrtoglavicu. U svakom trenutku se iznad glava može videti neka od rumenih kula koje iz daljine podsećaju na to mistično doba, kada su arhitekti stvarali lepotu, a žubor vode bio je muzika. U produžetku Alhambre nalaze se zidine starog utvrđenog grada Alkasabe (u prevodu "tvrđave"), u kome su do kraja XV veka živeli obični stanovnici grada, njih 40.000. Ako pokažete malo dobre volje i uložite malo napora, eto vas na strani Alkasabe s koje se pruža predivan pogled na krajolik. Udahnite punim plućima, udahnite Granadu očima. Biće vam jasno zašto je Lorka pisao baš onakve stihove, baš na tom mestu. Sve se uklapa. Sa suprotne strane Alhambre, s predivnim pogledom na nju (možda i najlepšim), nalaze se Rajski vrtovi, kako su ih Arapi nazvali.

Tu nema palata, sala, džamija, ali je to definitivno mesto najvećeg opuštanja, gde je veština gradnje vrtova i vodoskoka dostigla vrhunac. Ako tu ne shvatite suštinu islamskog poimanja mira i tišine, nigde nećete. Patio de la Acequia je nezaobilazan. Sve je to bio jedan, manje-više jedinstven kompleks, ali šta je izvan toga? Da li Granada živ grad, ili je to grad prošlosti? Živ, i te kako. Spuštajući se niz obronke brega na kome Alhambra, Heneralife i Alkasaba čine jednu celinu, nabasavate pa najživopisniji kvart Granade - Albajsin (Albayzín), koji najjasnije objašnjava transformaciju islamske u hrišćansku Granadu. Nekadašnje stanovništvo, Arapi i Jevreji, ustupilo je mesto katoličkim Špancima. Ali, nemojte se zavaravati, mnogi od njih su isti oni Mavari i Jevreji, samo pokatoličeni. Vijugave, uzane ulicice, kućice obojene u belo s krovovima od terakote karakterišu ovo naselje preko puta Alhambre, na samoj obali reke Uaro. Možda još jedna dopuna s ovog mesta: neki tvrde da je pogled s keja na Alhambru najlepši, posebno u zalazak sunca. Proverite.

Granada, koja u prevodu sa španskog znači "nar" (koji se nalazi i pa grbu grada, zajedno s Fernandom i Izabelom) je grad lepote i kontrasta. Spuštajući se iz Albajsina prolazite kroz živu istoriju svakog grada Starog sveta - arhitekturu. Renesansa, barok, neoklasicizam, sve je to bok uz bok. Tu, dok se spuštate na Novi trg (Plaza Nueva), koji već predstavlja duboko hrišćansku Španiju, punu elana da "preboji" islamske i jevrejske tragove Andaluzije. Nedaleko odatle na jednom malom trgu u centru grada nalazi se spomenik Kristoforu Kolumbu i kraljici Izabeli Katolkinji. Kolumbo kleči pred kraljicom koju je šarmirao, a ona sposobnom Đenovljaninu daje svoj blagoslov da ode novim putem do Indije. Indije nije bilo, ali posle ovog blagoslova, asimilirani Kristobal Kolon otplovljava u besmrtnost; čak tri teritorije biće nazvane po njemu, da ne govorimo o istoriji, zauvek promenjenoj posle toga. Renesansnih i baroknih spomenika u Granadi ima mnogo. Katedrala i Kraljevska kapija (Sarilia Reall) svakako zaslužuju i pažnju i posetu. Ipak, sve te znamenitosti ostaju nekako u senci arapskih graditelja. Ko nije video Granadu, nije video ništa.


Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
...

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

1.jpg
(29.17 KB, 350x357)
2.jpg
(26.8 KB, 468x337)
3.jpg
(20.58 KB, 500x329)
4.jpg
(89.43 KB, 411x530)
5.jpg
(50.02 KB, 380x500)
6.jpg
(87.7 KB, 550x415)
7.jpg
(102.07 KB, 700x500)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 07:03:56
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.285 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.