Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Građani Srbije imaju pozitivan stav o dijaspori  (Pročitano 1234 puta)
31. Okt 2005, 13:27:15
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Građani Srbije imaju pozitivan stav o dijaspori

BEOGRAD - Građani Srbije imaju "ubedljivo pozitivan stav i mišljenje o Srbima u dijaspori" koji suštinski nije promenjen u odnosu na istraživanje sprovedeno 2003. godine, pokazalo je najnovije istraživanje agencije "Medijum Galup". Istraživanje, sačinjeno na osnovu istraživanja sprovedenog u saradnji sa Fondacijom "Zadužbina Studenica", sprovedeno je na uzorku od 1.000 ispitanika, od 20. do 26. septembra 2005. godine.

Odnosi dijaspore i Srbije su se u poslednja dva veka dramatično menjali - od veoma bliske saradnje u periodu obnove i uzdizanja srpske države, preko komunističke isključivosti i nastojanja da se prekinu sve veze, pa sve do pokušaja da se u postmiloševićevskom periodu te veze obnove, navodi se u analizi Galupa dostavljenoj medijima. Zato su, prema Galupu, posle svih iskušenja, možda, najzanimljiviji bili odgovori građana Srbije na pitanje kako gledaju na dijasporu.

Za ponuđene odgovore na pitanje šta je to srpska dijaspora, dve trećine ispitanika je odgovorilo da dijasporu čine ljudi koji u većini slučajeva vole svoj narod, ali su zemlju morali da napuste iz nekog opravdanog razloga. U Srbima u dijaspori, 62 odsto građana Srbije vidi ljude koji bi mogli da pomognu kada bi im se dali pravi uslovi. Njih 18 odsto se delimično ili potpuno složilo sa ponuđenim odgovorom da dijasporu čine ljudi među kojima je znatan broj zlonamernih, pa možda čak i naših neprijatelja, dok se za takav ponuđeni odgovor opredelilo 3,6 odsto anketiranih.

Odgovor da dijasporu čine ljudi među kojima je znatan broj zlonamernih, pa možda čak i naših neprijatelja, 55 odsto anketiranih je označilo neprihvatljivim.



Izvor: Glas Javnosti \ Beta
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Ja cu da citiram jednu popularnu pesmu:
"Ko to kaze, ko to laze...."

Elem, ja pravim razliku izmedju gastarbajtera, koje ne volim i medju kojima su i oni  koji 5000 kilometara od matice uralaju: "Srbija do Tokija!" , busaju se u cosave grudi i ostre nozeve, i ljude koji su u poslednjih 10-15 godina odlazili iz zemlje u dalek svet, prihvatajuci poslove koji su par stepenica ispod njihovog stvarnog obrazovanja..e, tih ljudi mi je stvarno zao...

Naravno, to je samo moj utisak.. ostavljam mogucnost da gresim Wink
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak
Pol
Poruke 1
Meni je zao sto tako razmisljas jer si onda ocigledno imala lose iskustvo sa ljudima iz dijaspore, mozda bi se prijatno iznenadila kad bi znala da nisu svi nasi ljudi u inostranstvu sa dva padeza i dva zuba koji vole Srbiju i koji bi uvek pomogli toj istoj majci Srbiji kako materijalno tako i moralno a pri tome su i visoko obrazovani  i rade poslove u svojoj profesiji. Nije sve samo crno ili belo ima i sivo, uvek Smiley
Btw, sta mislis kako nasi ljudi u dijaspori gledaju na ljude iz matice? Mozda upravo oni sazaljevaju njih, to sto su obrazovani a rade za 100-200 € mesecno, jedva "krpe kraj sa krajem", cekaju da im umru roditelji da bi mogli da imaju svoju gajbu, sanjaju kako putuju po svetu bez pasosa i viza i tako dalje da ne nabrajam sad... Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Kao "polu-gastarbajter" Smile mislim da imam pravo na komentar.

Upoznao sam mnogo nasih dok sam ziveo u Parizu (Srba u Parizu i okolini ima izmedju 150 i 200 hiljada) a nekoliko i ovde u NY. U svakom slucaju, situacija je ista kao i kod nas - mali broj obrazovanih (koji obicno izbegavaju druzenja na srpski nacin - crkva/kafana/Sinanov koncert) i mnogo manje obrazovanih ljudi koji po izgledu/shvatanjima uopste ne odudaraju od prosecnog Srbijanca. Dakle, isto kao kod nas. Jedina razlika je u primanjima. Gastarbajteri imaju izrazito bolji odnos prema radu i novcu od ljudi koji zive u Srbiji. Plata im je visa ali velika vecina zivi sasvim obicnim zivotom, jedva boljim nego u Srbiji. Ono malo sto ustede, salju u Srbiju familiji ili trose kada dodju kuci na odmor. Rade kao crnci i zato postuju svaki cent koji zarade, za razliku od Srba u Srbiji koji i dalje imaju "lako cemo" stav i pomalo komunisticki nacin razmisljanja o platama.

U toku su sa svim sto se desava kod nas. Slusa se ista "muzika", jede se rostilj, gibanica... Ima nekih koji zaborave jezik, ima nekih koji ga znaju bolje od nas ovde.

Jedan jako mali procenat ljudi zaista nije briga za desavanja kod nas, ali takvih mnogo ima i u Srbiji. Dijaspora, to su nasi bliski i dalji rodjaci, ja ih tako posmatram.

Sto kaze Anea, ima likova koji se pale na Srpstvo i te fore (cetnici, nozevi, Mladic i slicno) ali zasto su oni gori od tih istih ljudi u Srbiji? Smiley

Na kraju krajeva, meni je omiljena srpska kafana upravo u Parizu... Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.065 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.