Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 08:14:48
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gotikom protiv rezanja žila  (Pročitano 1822 puta)
19. Apr 2006, 17:24:32
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.2
Gotikom protiv rezanja žila

Tinejdžeri koji se sami ozljeđuju najvjerojatnije će postati poklonici gotike. No, u novopronašloj zajednici istomišljenika mogli bi lakše dobiti ključnu podršku i prihvaćanje.

Oko polovice tinejdžera gotičara namjerno se samoozlijedilo ili pokušalo samoubojstvo. No, pridruživanje suvremenoj subkulturi, koja se razvija oko goth-rock scene 1980-ih, zapravo može zaštiti ranjivu djecu, kažu znanstvenici.

Studija Sveučilišta u Glasgowu pratila je 1258 mladih koji su intervjuirani u 11., 13., 15. i 19. godini. Utvrđeno je da se od ukupnog broja onih koji se smatraju gotičarima, njih 53% samoozljeđivalo te da ih je 47% pokušalo samoubojstvo.

Prosječno se u Velikoj Britaniji samoozljeđuje 7% do 14% mladih. Samoozljeđivanje je takvo ponašanje koje uključuje rezanje i spaljivanje. A 6% od ukupne populacije mladih priznaje pokušaj samoubojstva. Neke prethodne studije upozorile su na porast takvog ponašanja.

Istraživači su ustanovili da većina počinje sa samoozljeđivanjem između 12. i 13. godine, što je, u prosjeku, nekoliko godina ranije nego što su postali gotičari.

"Uobičajeno objašnjenje bilo bi da kopiraju subkulturne ikone ili vršnjake (kad se samoozljeđuju), no naša studija otkrila je da se više mladih samoozljeđuje prije nego su postali gotičari. To bi moglo značiti da mladi koji se sami ozljeđuju imaju tendenciju privlačnosti prema gotičkoj subkulturi", kaže Robert Young, koji je vodio studiju.

Brzi fiks
"Vrlo je moguće da, postajući dijelom gotičke subkulture, mladi dobivaju vrijednu društvenu i emocionalnu potporu svojih vršnjaka", kaže Young i upozorava: da je studija temeljena na malom broju ispitanika i da je treba više puta ponoviti kako bi se potvrdili rezultati.

"Samo je 25 ispitanika tvrdilo da su 'dušom i tijelom' gotičati", rekao je Young.

"Samoozljeđivanje", kaže on, "ponašanje je kojem ljudi pribjegavaju kao mehanizmu koji im pomaže da se nose s negativnim osjećajima".

"To se može shvatiti kao svojevrsni brzi fiks. Neke fiziološke studije kompatibilne su s teorijom da se u mozgu oslobađaju endorfini, kemijski spojevi koji stvaraju osjećaj sreće, nakon epizoda samoozljeđivanja", rekao je New Scientistu.

Samo se 2% adolescenata uključenih u studiju identificira s goth-kulturom, ali ih je 8% izjavilo da su se u nekom trenutku života identificirali s njom. No to je izrazito nenasilna i prihvatljiva subkultura, u kojoj tinejdžeri mogu naći prihvaćanje i podršku.

Slaže se i Michael van Beinum, psihijatar za djecu i mlade, koji je bio savjetnik studije: "Za neke mlade s mentalnim problemima, gotička subkultura može biti privlačna jer im omogućava da pronađu zajednicu u kojoj se njihovi problemi lakše prihvaćaju."

Goth-kultura 1980-ih narasla je oko post-punk pokreta i već je sredinom 90-ih doživjela revival. Središnje mjesto u gotičkom 'vjerovanju' je tzv. crna estetika – uzimanje ikona koje društvo smatra zlim, kao što su razne prikaze lubanja, i prikazivanje toga kao prekrasnog.

Izvor: Iskon

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

0094007.17.jpg
(17.77 KB, 310x231)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 08:14:48
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.