Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 14:36:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
1 ... 27 28 30
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gorivo poskupljuje  (Pročitano 42807 puta)
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 8.0
NIS PRINUĐEN NA
POSKUPLJENJE BENZINA I DIZELA




BEOGRAD - Odluka Vlade Srbije o izjednačavanju akciza na naftne derivate dovešće do poskupljenja motornog benzina i dizela, saopštila je danas Naftna industrija Srbije (NIS).

"Mi shvatamo neophodnost da Srbija ispunjava uslove Sporazuma o pridruživanju Evropskoj uniji, ali je očigledno da zbog istorijskih razloga, rafinerije NIS do kraja 2012. godine neće moći tehnološki ravnopravno da konkurišu već modernizovanim rafinerijama zemalja EU", navodi se u saopštenju NIS-a.
 
Dodaje se da NIS očekuje da akcionari te kompanije, država Srbija i ruski Gaspromnjeft, obezbede uslove za realizaciju programa evromodernizacije Rafinerije Pančevo, kako bi sva njena proizvodnja goriva bila kvaliteta evro-5, kao i da privremeno na tržištu ostanu jeftinije domaće vrste derivata, pored goriva evro kvaliteta.
 
Zbog izjednačavanja akciza na naftne derivate može se očekivati da će posle usvajanja Predloga izmena zakona o akcizamna, koje je danas Vlada usvojila, benzin poskupeti 4,5 dinara po litru, a dizel dva dinara, jer se akcize, uvećane za odgovorajući iznos poreza na dodatu vrednost (PDV), direktno ugrađuju u maloprodajnu cenu goriva.
 
Vlada Srbije usvojila je danas Predlog izmena zakona o akcizama kojim se izjednačavaju akcize na domaća i uvozna goriva. Prema tom predlogu zakona, za sve vrste motornih benzina važiće jedinstvena akciza od 49,5 dinara za litar, a za dizel goriva 37 dinara za litar. Time će akcize na olovne motorne benzine biti povećane za 4,5 dinara po litru, a na dizel goriva D2 za dva dinara po litru.
 
Akciza na evro bezolovne motorne benzine (BMB) 98 i evro premijum BMB 95 ostaće na 49,5 dinara po litru, a na evro dizel 37 dinara po litru. Srbija je 1. januara uvela nove akcize na gorivo kod kojih su više akcize na naftne derivate evro kvaliteta, koji se ne proizvode u NIS-u koji je najveći snabdevač pumpi u Srbiji. Evropska komisija zatražila je u februaru od Srbije da uskladi akcize pošto je ocenjeno da novim akcizama na naftne derivate krši Prelazni trgovinski sporazum Srbije sa EU.

Izvor: kurir-info.rs
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1739
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
Po ovoj ceni se isplati samo ako se kupuje da se zapali Vlada  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 29182
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8559
Zastava Beograd
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
mob
Samsung i8510 innov8
Tuga...Da imam para kupio bih elektricni auto. Smile
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
mob
HTC Tattoo
Tuga...Da imam para kupio bih elektricni auto. Smile
Da imam para bolelo bi me uvo kolika je cena goriva.

IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 61226
Zastava Beograd, Srbija
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1


Preuzeto sa : Pressonline.rs 

Baš ga preteraše - Od oko 130 dinara, koliko košta litar benzina, država uzme čak 60. Naftaši tvrde da bi smanjenje akciza povećalo prodaju, pa državna kasa ne bi bila na gubitku

Akcize na gorivo u Srbiji su među najvećim u Evropi, a poslanici danas u Skupštini razmatraju njihovo dalje povećanje. Stručnjaci, međutim, procenjuju da bi država komotno mogla i da smanji akcize jer bi se tako povećala potrošnja goriva i u državnoj kasi bi se našlo isto novca.

Istraživanje Pressa pokazalo je da Srbija ima najveće akcize i poreze na gorivo na Balkanu. Zahvatanja su veća nego u Rumuniji, Bugarskoj, Makedoniji, Sloveniji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, pa i Španiji, Austriji...

Ipak, Skupština Srbije počeće danas raspravu o Predlogu izmena Zakona o akcizama na naftne derivate, a po njegovom usvajanju očekuje se da benzin u Srbiji poskupi za 4,5 dinara, a dizel za dva dinara po litru.
Kasa bi bila puna

Prethodno je 19. maja vlada usvojila predlog izmena zakona kojim se ukidaju različite akcize na različite vrste goriva koje su uvedene od početka ove godine i uvode jedinstvene akcize za benzin i dizel goriva. Prema predlogu, za sve vrste motornih benzina ubuduće će važiti jedinstvena akciza od 49,5 dinara za litar, a za dizel goriva 37 dinara za litar.

Poznavaoci tržišta, međutim, tvrde da bi država trebalo da smanji akcize na gorivo i izjednači ih sa onima u regionu. To bi, smatraju, dovelo do veće potrošnje goriva u Srbiji, pa bi se i državna kasa punila isto kao do sada, ali bi vozači kupovali jeftinije gorivo.

- Smanjenje cena svakako bi znatno povećalo prodaju. Naročito u sezoni godišnjih odmora. Jer oni koji, recimo, idu u Grčku ili Crnu Goru ne bi planirali da sa pola rezervoara odu do Makedonije ili BiH, pa da tamo natoče gorivo. Niti bi građani iz pograničnih delova zemlje prelazili granicu da toče benzin - objašnjava Ljubinko Savić, savetnik za naftu i gas u Privrednoj komori Srbije.

Predsednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih stanica Milan Rakić smatra da su nameti na gorivo u Srbiji previsoki u odnosu na cenu goriva na berzi.

- Berzanska cena goriva je oko 60 evrocenti, a otprilike toliko uzima i država na poreze i akcize. Znači, na litar goriva država naplati još litar. Čak i kada bi proizvođačka cena goriva bila samo dinar, građani bi ga na pumpi plaćali oko 60 dinara zbog državnih nameta - navodi Rakić.
Povraćaj PDV-a

Borisav Tatić iz Udruženja benzinskih stanica Srbije slaže se da su akcize previsoke. Takođe, predlaže da država uvede vraćanje PDV-a strancima koji kupuju gorivo u Srbiji.

- Veliki broj stranaca koji prolazi kroz našu zemlju uopšte ne kupuje gorivo ovde. Zato bi trebalo da vraćamo PDV svim vozilima iz inostranstva koja natoče gorivo kod nas. To se radi u Hrvatskoj, Mađarskoj, Rumuniji... Tako bi se potrošnja znatno povećala, a država bi naplatila bar akcizu - kaže Tatić.

Ekonomista Milan Kovačević kaže da bi akcize na gorivo mogle da se se smanje, a da se povećaju na neke druge proizvode.

- Mi imamo akcize na duvan, piće i gorivo. Slažem se da bi bilo bolje povećati akcize na cigarete, na primer, a smanjiti na gorivo. Ipak, ne možete preterati sa povećavanjem akciza na jednom proizvodu. U suštini, mi imamo preteranu potrošnju države i nema političke volje da se to smanji. Zato vlast povećava dažbine da bi to nadoknadila - kaže Kovačević.

Šta sve ulazi u cenu goriva

u Srbiji u dinarima

Proizvođačka cena    56,30

Akciza     49,50

Marža    5,00

Fond za vanredne situacije   0,63

Naknada za upis hemikalija   0,20

PDV    20,70

UKUPNO    132,33
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 11.0.696.77
Fond za vanredne situacije   0,63

Naknada za upis hemikalija   0,20

Smile
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
mob
HTC Tattoo
Tretiraju nas kao životinje,kao da smo niži stepen inteligencije,majku im jebem alavu.

Da je bar gorivo vrhunsko,da su nam putevi vrhunski,pa da čovek i nešto proguta,gorivo mulj a putevi oranice. Smile Smile Smile

IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zvezda je zivot, ostalo su sitnice!

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6629
Zastava Kruševac
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia N900,N97mini,N95
a plate dovoljne da kupis hleb  Smile
IP sačuvana
social share
Mercedes 190D 2.0 75ks 1990 god.
Mitsubishi Eclipse 2.0 147hp 1996 god.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8559
Zastava Beograd
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
mob
Samsung i8510 innov8
Protest u nedelju ispred skupstine. Smile Vreme je da presecemo  Smile

Bas se izivljavaju, putevi nikad gori, krateri, vozio juce ceo dan po BG-u ne mogu rupu da izbegnem! Na sve strane su. Smile
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 27 28 30
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 14:36:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.