Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 21:06:39
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Голи оток  (Pročitano 13662 puta)
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Nacionalizam ima razne podele. Nacionalizam je uvek bilo kontraverzno pitanje! No ipak mi se svidja izjava Bore Corbe da je nacionalizam kada volis svoj narod, a pri tom postujes tudji, a nacizam je kada volis svoj narod, a mrzis sve ostale! Nacionalizam ima isti kroj samo razlicite boje. Cini mi se da je ovaj balkanski nacionalizam obojen u crno! I opet ponavljam, smatram da generalno upitno je da je nacionalizam dobar ili los. Ali nekome kao Francuska, Britanija i Amerika dobro koristi, ali Balkancima taj kroj i jos obojen u crno nikako ne pase. Stoga je cini mi se pogodnije neko drugo odelo kao sto je socijalisticko - federativno! No jedan komunisticki lider (da li sam Marks ili Trocki) je izjavio da socijalizam (komunizam) lako uspeva u anarhicnim zemljama. A sad ja tebe pitam da li je tacno da je svojevremeno Marks rekao da su Balkanci niza rasa ljudi? Ako je to stvarno rekao jos u svoje vreme onda cu mozda i poceti da ga postujem! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
U svemu što sam do sad pročitao od Marksa, nigde nisam naišao na takav stav o Balkancima. Bio bih vrlo neprijatno iznenadjen da sam to pročitao. Ali, Marks tako nešto nije ni mogao izjaviti jer bi to bilo sasvim suprotno njegovom učenju o internacionalizmu. Za njega je bila bitna radnička klasa, njena borba za pravednije društvo i položaj običnog čoveka u toj borbi, bez obzira na naciju i državu. Marks se nije bavio nacionalnim pitanjima. To je počelo od Lenjina i Staljina. Preporučujem ti da pročitaš ovu knjigu:"Evrokomunizam i partijski pluralizam-izgradnja socijalizma bez rušenja kapitalizma", autor je dr. Snežana Petrović, izdanje iz 1997, izdavačka kuća "Nomos"-Beograd. Mislim da ćete tema knjige zanimati.
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Interesantan je naslov, bas cu pogledati o cemu se radi. Nisam znao da postoje takve ideje, izgradnje socijalizma bez rusenja kapitalizma. Ja nisam nikada protiv radnicke klase. Kao nekome ko je kapitalisticki opredeljen ja sam uvek za to da ako postoji iskoristavanje radnika, da se to spreci. Nisam zato da postoji jednakost. Jer svako dobija prema zasluzli, kvalifikaciji i odgovornosti posla koje radi.
« Poslednja izmena: 27. Apr 2005, 20:54:13 od costa »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
ok, treba da postoji stimulacija, treba da postoji radna disciplina i odgovornost prema poslu, treba da postoji pozitivna selekcija... Ali, moj stav je da nije ok, nije pravedno, a nije ni logično da vlasnici kapitala, vlasnoci firmi i preduzeća u konačnoj raspodeli efektivne dobiti prigrabe najviše. Po kom osnovu??? To što neko ima isuviše novca pa recimo finansijiski može da pokrije vlasništvo nad čak nekoliko preduzeća, to ne znači da on i efektivno doprinosi radu preduzeća. On sedi u upravnom, ili nadzornom odboru(ili suvlasnici), a u procesu rada učestvuju:menadžeri i radnici(zaposleni), zar ne??? E sad, ti si ranije izneo stav da menadžeri treba da dobiju više od zaposlenih.. Ja nisam za tu koncepciju jer ni bez jednih ni bez drugih posao ne bi funkcionisao, realno.
Ni jedna proizvodna delatnost ne može da uspe bez obične "radne snage"(radnika,zaposlenih). Smatram da oni ipak u procesu proizvodnje podnose najveći fizički teret da bi se stvorio zamišljeni finalni proizvod. OK, menadžer osmisli i kontroliše, ali da nije radnika teško da bi uspelo. Zato sam za jednak tretman radnika(zaposlenih) i menadžera, jer su i jedni i drugi neophodni da bi proces funcionisao. Npr. ti i ja po vokaciji visokog obrazovanja spadamo u tzv. "intelektualnu klasu", ali to ne znači da imamo pravo da podcenjujemo one koji nisu visoko obrazovani, nemamo pravo da ih eksploatišemo. Znam da se nećeš složiti sa mojom stavovima, ali nije loše da diskutujemo. A ako ne nađeš knjigu, ne brini imam ja.
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
Au, duboka tema... Moje misljenje je da menadzeri zasluzuju vise ako doprinose vise, jer u normalnom svetu za bilo kog menadzera moras da imas vise skole od obicnog fizikalca, naravno je da ces da dobijes i vise novca jer ako jedan covek ulozi 4 godine (i vise) zivota i novac na fakultet i zato ima znanje koje "obicni" radnici nemaju, zasluzio je vecu platu zbog odgovornosti koju prima na svoja ledja. Ako su obojica samo zaposleni, onda nema reci o eksploataciji radnika od strane menadzera. Vlasnik je naravno druga prica. Mada, ne zaboravimo da je vlasnik u kapitalistickom drustvu najcesce osoba koja je stekla kapital kroz krvav rad.

Ako zelite da bolje prodiskutujemo, hocete da pomerimo u drugi topic?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Povescemo diskusiju na novom forumu! Napravicu temu 'kapitalizam vs. socijalizam - Jednaka ili selektivna raspodela' na politickom i geopolitickom formu
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
Steta da se vise komunista nije poubijalo medju sobom, na Golom "Otoku" ili negde drugde -- svejedno.

Onda bi "fifty-fifty" sa Jalte odavno bilo zavrseno, i Jugoslavija bi usla u EFTA pre nego sto je Grcka usla u EU, o Spaniji i Portugalu da i ne govorim.

Mozda bi onda Britanija ostala u EFTA umesto da predje u EU, odnosno mozda bi danas EFTA bila osnova evropskog ujedinjenja.

Ah well ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Dzaba i da su se svi poubijali, Jugoslavija jeste imala neke kvalitete zbog kojih bi mogla biti primljena u Evropsko drustvo, ali sa vladajucom i jedinom KPJ nije mogla nista. To je bio uslov svih uslova. Mogla je mozda i ranije uci pre 1990 da se demokratizovala.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
E stvarno svasta s tobom, costice.

Pa da su se SVI poubijali, onda ne bi bilo nikakve KPJ, jer su upravo oni bili clanovi istog zlocinackog udruzenja, a bez njih -- ni njega ne bi bilo.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Hej pa nisu svi komunisti isli na Goli otok, ako je neko kao komunista isao na Goli otok onda je su to bili staljinisti ili oni koji su se udaljili od KPJ. Malo je takvih KPJ-eovaca deportovano na otok.
« Poslednja izmena: 01. Maj 2005, 19:22:10 od costa »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 21:06:39
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.