Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Glavaš ubijao osječke Srbe  (Pročitano 961 puta)
16. Jul 2005, 09:14:15
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Glavaš ubijao osječke Srbe
Tela ubijenih većinom su bačena u Dravu, ali deo je završio i na periferiji Osijeka, u Bajeru

RIJEKA - Branimir Glavaš naredio je 1991. i 1992. likvidaciju više desetina nevinih osječkih srpskih civila, tvrdeći da ruše hrvatsku državu, preneo je juče riječki Novi list pozivajući se na izjavu direktnog svedoka događaja koji je želeo da ostane anoniman.
   
      

Pili kiselinu iz akumulatora

Prema pisanju splitskog Feral tribjuna, Glavaš je s još nekoliko stražara bio u neposrednoj blizini garaža u koje su dovođeni civili. Stražarima je rečeno da se radi o četnicima, opasnim i naoružanim ljudima koji su radili na rušenju suvereniteta Hrvatske, kao i da na svaki pokušaj bekstva otvore vatru, prenosi Tanjug. Srbi su ispitivani na isti način: ispitivači su u garažu ulazili s navučenim kapama preko glave i bejzbol palicama posle čega bi se čuli tupi udarci. Premlaćene i polumrtve zatvorenike terali su da piju kiselinu iz akumulatora, ukrcavali su ih u hladnjaču novosadskih registarskih oznaka i odvozili ih prema Dravi gde su streljani i bacani u reku. Jednom prilikom je iz hladnjače ispao polumrtav čovek, što je izazvalo Glavašev bes, tvrdi svedok i dodaje da se Glavaš smirio tek narednog dana kad je čuo da je civil nađen mrtav na osječkom groblju. Pošto je mučeni srpski civil Đorđe Petrović pokušao da izađe iz garaže, a stražari ga bez ikakve opomene izrešetali, Glavaš je naredio da se odmah likvidira i Vučković. Zarobljenici su mučeni i u jednoj privatnoj kući, ali i kamionu osiječkog preduzeća "Mobilija", koji je bio smešten u bivšoj kasarni JNA. Zaključani u kamionu boravili su tamo najmanje po sedam dana, tamo su i jeli i obavljali nuždu.
      
      
      
   

Glavaš je donedavno bio jedan od najviših funkcionera vladajuće HDZ, a danas je poznat kao "odmetnik" iz stranke posle sukoba sa predsednikom Ivom Sanaderom. Početkom devedesetih bio je sekretar za narodnu odbranu Osijeka.

Anonimni izvor Novog lista novinarima je potvrdio da je 1991. i 1992. bio pripadnik tzv. BOB-a, jedinice poznate kao "Branimirova osječka bojna" koja je izvršavala Glavaševa naređenja.

Pošto je prošle nedelje o tim događajima govorio i glavnom državnom tužiocu Mladenu Bajiću, iznoseći mu i dokaze, svedok je listu rekao da postoje još neki svedoci tih događaja i da su neki od njih spremni i da daju izjavu nadležnim organima.

Svedok tvrdi da zna za brutalna mučenja i ubistava, da je neka od njih i lično video, a pritom iznosi i pojedinosti torture i ubistva dvojice civila, Đorđa Petkovića i Čedomira Vučkovića, u garaži današnje zgrade Osječko-baranjske županije u Osijeku.

Na pitanje koliko je ubistava Glavaš naredio, svedok je odgovorio da, po skromnijoj proceni, taj broj prelazi nekoliko desetina osoba.
"Ne znam kakav to mentalni sklop mora da bude, pa da Glavaš mirno spava posle svega što je učinio. Voleo bih da se suočim s Glavašem i nadam se da će se to uskoro i dogoditi. Pokazaću mu i pisane dokaze", rekao je svedok, dodajući da ga danas grize savest zbog toga što je u tome učestvovao i da mu je iskreno žao zbog toga što se dogodilo.

"Izvršavao sam naređenja, poštovao hijerarhiju. Odbrana Osijeka tada je već počela. Svestan sam što sam počinio, mada znam da su mi rečene potpuno pogrešne informacije. Spreman sam da se izvinim pojedinačno svakome ko je nekoga izgubio", izjavio je svedok.
On je ispričao i da je Glavaš tačno znao da u smrt šalje nevine civile koji, iako su Srbi, nisu imali nikakve veze s napadom na Hrvatsku. "Tela ubijenih većinom su bačena u Dravu, ali deo ih je završio na periferiji Osijeka, u Bajeru", objasnio je svedok.
Sam Branimir Glavaš ove optužbe demantuje i iznosi svoju verziju istine prema kojoj je za sva ubistva i likvidacije bio odgovoran tadašnji zapovednik regionalnog štaba odbrane Slavonije, a današnji predsednik Sabora Vladimir Šeks, koga optužuje da ceo slučaj pokušava da iskoristi za konačni stranački obračun s njim.

Međutim, neimenovani svedok lista tu tvrdnju negira. Novi list na kraju teksta navodi i da je tužilac Bajić potvrdio da je primio kompletnu izjavu svedoka.
Beta
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Paprikas :>

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 2585
Zastava Beograd
Videcemo sta ce biti od toga...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.