Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 15:28:35
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gerilski ratovi  (Pročitano 1234 puta)
16. Feb 2008, 00:52:00
Svakodnevni prolaznik


Knowledge is a deadly friend,when noone sets rules

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 333
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ne znam da li je bila tema,ali nije medju ovim na prvoj strani.
Hajde da diskutujemo o nacinu ratovanja koje omogucuje malim da pobede velike,sto je poprilicno fascinantno.
Partizani,Vietnam,Avganistan sada i za vreme sukoba sa Rusima, Kuba, Irak, pa na kraju krajeva i kod nas je bilo par komada (sto Ustanci,hajduci,uskoci i sl. do proslih ratova u Hrvatskoj,Bosni i na Kosovu koji su se takodje delom vodili gerilski).
IP sačuvana
social share
Sebe vidim kao demona koji je dosao da promeni svoju okolinu,koristeci se sredstvima koje je savremeni covek odbacio.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
Pa zadnjih par decenija taj nacin ratovanja je bio manje uspesan zbog velikog napretka tehnologije. Sam ce Gevara je otkriven zahvljaujuci tehnologiji. Naime izvidjacki avion je otkrio tragove amonijaka u vazduhu i strucnjaci su zakljucili da je tu negde i klozet. I tako u sred nepregledne dzungle nasli coveka i ubili ga. Jedan od oficira CIA-a koji je ucestvovao u tome ima cisto nase prezime [mislim srpsko].

Napredak tehnologije ce naravno itekako uznapredovati taj nacin ratovanja i uneti citavu renesansu. Zahvaljujuci kako napretku samih tehnologija, hemije, komunikacija vrlo brzo ce rat biti prebacen i na teritorije napadaca. Dok neko iz B-2 bombarduje protivnika hiljadama kilometara daleko, taj isti salje horde letecih robota ubica da krstare nad njegovom zemljom i upadaju mu u fabrike, sruse hidrocentrale...

Ima jedna knjiga objavljen a davne u SAD "Insurigency and how to fight it". Na zalost nikad je nisam nabavio ali verujem da tu ima mnogo toga sto bi bilo pametno za procitati.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Knowledge is a deadly friend,when noone sets rules

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 333
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
pa ne znam kako to manje uspesni...aj uhvatili che gevaru posle 3 ili koje revolucije koje je podigao. Mislim i vreme mu je bilo da ga roknu vec jednom Smile. Ali od tad je tehnologija jos uznapredovala,a pogledaj Irak i avganistan, svakog dana im neka bomba bukne, podmetnu neku minu, obore helikopter...
A Avganci i Iracani uopste nemaju sredstva za ratovanje. Bore se sa necim malo sto su uspeli da sacuvaju pre nego sto su im ameri okupirali drzavu i zaplenili sve. Jos da postoji neka strana podrska,bar u naoruzanju kao sto su imali avganistanci za vreme sukoba sa Rusima ili Vjetnamci u sukobu sa Amerima, jos veci haos bi bio. Ovak nemaju nista,a vec 8 godina ubijaju moral,pa i ljude, vojsci protiv koje ratuju,koja je mnogo savremenija,ima sredstva, mislim ima na raspolaganju sve sto pozeli. E sad za ove robote...to bi morali da budu bas bogati gerilci. Obicno gerila ratuje sa najeftinijim puskama koje mogu da nadju (sto bi bio kalasnjikov i sl.).
Trenutno zbog tog napredovanja tehnologije su malo u govnima,ali opet im relativno ide. I sto je fora sa gerilskim ratovima, da gerilcima nije bitna brza pobeda,njima je bitna pobeda. Borice se ako treba i 150 godina, i u jednom trenutku ce iscrpeti neprijatenja i on ce otici.
Kao drugu stvar koju sam hteo da kazem je da je gerilsko ratovanje svojstveno na terenu drzave koja se oslobadja od necijeg uticaja, ili neke vojske. Gerilci moraju da znaju teren na kome se bore kao svoju dlan. moraju da imaju podrsku stanovnistva. Tako da mi je malo nerazumivo ovo prenosenje rata na drzavu napadaca,posto od te podrske nema skoro nista,a i teren je nepoznat. A vreme kiborga jos nije doslo, a iako se brzo razvija vestacka inteligencija i dalje smo daleko od nekog robota koji bi mogao da ratuje dovoljno dobro. Tj iako postoje u vestackoj inteligenciji i ekspertskim sistemima metode cak i za ucenje masina,jos je to nedovljno blizu mozga,a verovatno ce biti i narednih nekoliko desetina godina. Ali vestacka inteligencija je druga tema...ako je nema mozda je uskoro i otvorim Smile
« Poslednja izmena: 16. Feb 2008, 12:16:41 od dreadknight »
IP sačuvana
social share
Sebe vidim kao demona koji je dosao da promeni svoju okolinu,koristeci se sredstvima koje je savremeni covek odbacio.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1074
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Ali glavni problem kod gerilskog ratovanja je koliko je jedan narod spreman da podnese brojcano zrtava. Po meni sve su to Pirove pobede.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 15:28:35
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.