Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 23:09:58
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Genetski test za trudnoću  (Pročitano 1260 puta)
23. Nov 2006, 12:24:56
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
 Besplatno utvrđivanje mogućeg poremećaja kod starijih trudnica
Genetski test za trudnoću

U Institutu za majku i dete počeće da se primenjuje novi program za utvrđivanje genetskih poremećaja u trudnoći. Određivanjem biohemijskih markera u krvi i ultrazvučnim pregledom ploda, trudnicama će se u jednom danu, i to besplatno, određivati individualni rizik za javljanje Daunovog sindroma i ostalih anomalija ploda.

- Svaka trudnica ima određeni rizik da rodi dete sa Daunovim sindromom. Rizik se drastično povećava sa godinama života. U našoj zemlji je stav da se svim ženama preko 35 godina savetuje da urade amniocintezu, baš zbog povećane mogućnosti rađanja deteta sa nekom anomalijom. Amniocinteza je invazivni postupak kada se uzima plodova voda, ali ona je rizična jer postoji mogućnost da dođe do spontanog podbačaja - objašnjava dr Rajko Nikolić, ginekolog akušer u Institutu za majku i dete.

Inače, hromozomski poremećaji su značajan uzrok smrtnosti odojčadi i hendikepa dece. Procenjuje se da u Srbiji živi nešto više od 2.000 dece sa genetskim poremećajima. Od tog broja, oko 1.300 dece je sa Daunovim sindromom, a svake godine ih se rodi još stotinak. Deca sa ovim sindromom imaju mentalne nedostatke i anomalije drugih organa. Životni vek im je znatno niži, tek svako drugo dete doživi petu godinu.

- Nemoguće je, ali i nepotrebno svaku trudnicu podvrgnuti amniocintezi kako bi saznali da li postoji mogućnost da rodi dete sa Daunovim sindromom. Zbog toga će se u našoj zemlji od sada raditi prenatalni skrininzi trudnica - ističe dr Nikolić.

Metoda se sastoji iz dva dela. Jedan je ultrazvučni pregled. Plod se detaljno pregleda, meri se debljina vratnog nabora ploda u periodu 11 do 14 nedelje trudnoće.

- Pored toga vrši se i analiza krvi majke na specifične hormone trudnoće. Uzimajući u obzir vrednosti ultrazvučne dijagnostike i analize hormona, dostiže se detekcija Daunovog sindroma čak u 85 do 90 odsto slučajeva. Ukoliko se proceni da postoji rizik za nekom anomalijom, trudnica se tek onda upućivati na amniocintezu - kaže dr Nikolić.

Evropska agencija za rekonstrukciju, u okviru projekta „Unapređenje zdravstvenih usluga u Srbiji“, nabavila je najsavremeniji biohemijski analizator za nekoliko zdravstvenih ustanova, kojim se obavljaju ove analize. Na taj način omogućeno je besplatno testiranje za 5.000 trudnica. Kupljeno je i 10 ultrazvučnih aparata za pojedine zdravstvene ustanove.

Međutim, kako bi rad na otkrivanju genetskih anomalija bio kvalitetan, dvadesetak naših lekara godinu dana je edukovano. Oni su sada dobili licencu za rano otkrivanje genetskih poremećaja ploda od Fondacije za fetalnu medicinu iz Londona.

Sonja Todorović

    Prva iskustva

    Od marta do novembra ove godine u Institutu za majku i dete ultrazvučno je pregledano 244 trudnica i to prema standardima Fondacije za fetalnu medicinu. Od svih pregledanih pacijentkinja, 72 žene su imale 35 ili više godina života. Kod tri trudnice je otkriven rizik za Daunov sindrom i one su upućene na amniocintezu. Kod jedne od tih pacijentkinja potvrđen je Daunov sindrom.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung 
pa vec se neko vreme rade ti skrining testovi, ali u privatnim labaratorijama  Smile
svaki doktor ih preporucuje svojim pacijentkinjama, i zene lepo odu kod privatnika i urade potrebne analize... 
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 23:09:58
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.