Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Nov 2024, 23:37:52
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Genetska karta grožđa  (Pročitano 752 puta)
21. Sep 2007, 22:52:01
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Apple iPhone 6s
Genetska karta grožđa
Naučnici prvi put pročitali „nasledni otisak” (genom) jednog voća otvarajući vrata menjanju svojstava pića jednostavnim baratanjem genima. Da li će i to ubuduće pisati na nalepnicama boca

I lekovito piće

Jednog dana kada budete naručivali omiljeno vino, na nalepnici boce ćete, možda, najpre pročitati listu svih gena od kojih je sačinjeno. Da li će, zaista, nasledna karta više mamiti vinopije od karte porekla?
Francuski i italijanski genetičari su, okončavši čitanje „naslednog otiska” (genetski kod) zrna čuvene sorte „pino noar”, učvrstili nesumnjivi ugled postojbine Gala kao svetskog kraljevstva pića isceđenog iz grožđa. Sa otprilike pola milijarde DNK slova ispisana su osnovna svojstva, a najpre lozinke za terpen i tanin, za koje će vam svaki ljubitelj reći da presudno utiču na ukus (i miris).

Zašto je odabran baš „pino noar”? Zbog urođenog genetskog ustrojstva koje olakšava razvrstavanje (i čitanje) „naslednih jedinica”.

I miris i ukus

Poduhvat koji je predvodio Patrik Vinker pod okriljem „Ženoskopa”, nacionalnog središta za razvrstavanje gena u Evriju, iznedrio je spisak od više od 30.000 gena (genom), čijim će baratanjem naučnici ubuduće odgajati sorte željenog ukusa ili otporne na svakojake štetočine. To je prvi genom voća, a četvrti jedne cvetnice, na osnovu čega će se saznati koja je suštinska evoluciona promena razdvojila cvetajuće biljke na dve velike današnje grupe.

Vinsko grožđe (Vitis vinifera) ispoljava znatna genetska odstupanja. Zato su istraživači izabrali „pino noar” iz Burgundije i Šampanje koji se pokolenjima sadi, urodivši lozom (stručno nazvana PN 40024) s najmanje naslednih razlika. Izdvojenu DNK su iseckali na milione delića, razvrstali gene, ponovo ih spojili u naslednu lozinku i, na kraju, odgonetnuli ceo genom. U tom poslu su koristili naročiti računarski program, a svoje nalaze objavili u cenjenom naučnom časopisu „Priroda”.

U konačnom odsečku ima podosta gena terpena i tanina u poređenju s drugim biljkama čija je „nasledna zbirka” proučena, ističe jedan od učesnika u istraživanju Žan Vejsenbah. Čak 70–80 gena terpena što će, nema sumnje, poslužiti da se veštački utisnu nove odlike kojima se ugađa čovekovim nepcima. Već sada je izvesno da će se ciljanim spajanjem dobijati drugačiji ukusi i mirisi.

Ali, preobražavanje pomoću gena nije sasvim jednostavno, jer u to su umešani uslovi u kojima se vinova loza gaji i okolnosti u kojima se vino cedi. A povrh svega, ima još naslednih odstupanja nepoznatih naučnicima. Od vina do vina se, verovatno, broj gena razlikuje; više ili manje oni se mogu ispoljiti u dotično vreme, čak se mogu pojaviti sezonske nesaglasnosti.

Zato je za vinogradare kudikamo od veće koristi da se izbore sa štetočinama, što će iskoreniti upotrebu hemikalija u zaštiti čokota. Pojedine sorte grožđa su ugrožene plesnima s kojima se može izaći na kraj podsticanjem odbrambenih gena otpornih na zarazu.

Litar crnog na dan

Pre oko 250 miliona godina desio se krupan evolucioni događaj: cvetajući biljke su se podelile u dve velike grupe – dikotiledone (sa dva klicina listića), kao što su drveće, voće i povrće, i na monokotiledone, koje uključuju travolike poput pšenice i pirinča, a i cveće kao što je orhideja. Genom (niska svih gena) grožđa mogao bi nagovestiti zbog čega se to dogodilo.

U svemu tome, svakako, valja biti oprezan, ali upoređivanje genoma grožđa s genomom pirinča obelodanjuje da su dikotiledone pretrpele utrostručenje zbirke gena, a da monokotiledone nisu. Obrazac je saglasan sa ustrojstvom genoma dve dikotiledone koje su već pročitane – topole i cvetnice iz porodice slačica ili kupusa (latinski naziv Arabidopsis).

Ali, i evolucioni genetičari i vinogradari će duboko razmisliti da li da promenom gena menjaju ukus i miris i da li se tako može preobraziti viševekovno umeće. Jedno je stvoriti raznovrsno obilje, a drugo dobiti bolje vino.

Iz ovog traganja proisteklo je još jedno korisno saznanje: u biljci je nađen izvor resveratrola, antioksidansa u crvenim vinima, koji pojačava odbranu od virusa i usporava starenje. Nedavni rezultati ispitivanja na Univerzitetu Birmingem (SAD) potvrdili su da je crno vino delotvorno u sprečavanju nekih bolesti krvnih sudova i raka prostate. Miševima su u hrani dodavali resveratrol kojeg ima u pokožici crnog grožđa, pa i „pino noara”, što je za 87 odsto smanjilo napredovanje opakog oboljenja.
Da bi postigli isti učinak, ljudi bi morali da popiju litar crnog na dan! Sreća je što ovog molekula ima znatno više u dudinjama i pistaćima.
Stefan Vukašin

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
E ovo vredi!!
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Nov 2024, 23:37:52
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.067 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.