Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 20:37:20
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: gastritis  (Pročitano 9253 puta)
04. Mar 2006, 23:13:59
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Molim vas da napisete sve ali bas sve sto znate sto moze da ublazi bolove i neprijatnosti koje nastaju zbog  gastritisa i refluksnog ezofagitisa. Od nacina ishrane ( a da se ne gubi na kilazi ) do dobrog lekara specijaliste.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 101
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Evo ti altrnativni recepti koji so pomazu .RAzlikuje se gastritis sa i bez iseline (pove'anog lucenja i osecanja).
Sa povecanom kiselinom
Uzeti po 20 gr bokvice i gork deteline,odati 10 gr. nane,zalfije (nadzemni kamilice i nevena (cvetovi),maslacka i koren idjirota.Pripremiti caj od ove mesavine i piti po pola solje 3 x dnevno.
Sve biljke imas u prodavnicama zdrave hrane.
Ako imas gastritis bez povecane kiseline javi.
IP sačuvana
social share
Ne narusavajte svoje zdravlje,dovoljno vam ga drugi narusavaju.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Imam sa povecanom kiselinom ...ali sa sve sitnih ostecenja sluzokoze tako da gorke  supstance moram da zaboravim ....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Uzroci, djelovanje i faktori rizika

Gastritis može biti uzrokovan infekcijom, iritacijom, autoimunim poremećajima ili povratom žuči u želudac (žučni refluks). Infekcije mogu biti bakterijske ili virusne. Iritacija može biti prouzročena lijekovima (kao što je acetilsalicilna kiselina ili drugi antiupalni lijekovi), alkoholom, kroničnim povraćanjem, pretjeranim izlučivanjem želučane kiseline (zbog stresa), jelom ili pijenjem korozivnih tvari (kao što su otrovi). Gastritis se može pojaviti iznenada i prođe u kratkom vremenskom periodu (akutni gastritis) ili traje duže vrijeme (kronični gastritis). Neki oblici gastritisa su:
erozivni gastritis
stresni gastritis
kronični (Helicobacter pylori gastritis)
autoimuni gastritis

Uzroci, djelovanje i faktori rizika

Uzroci akutnog gastritisa su alkohol, probavljanje korozivnih tvari (erozivni) ili jaki fiziološki stres.

Akutni gastritis je često povezan sa ozbiljnom akutnom bolešću (zatajenje bubrega, jetre, opekline, sepsa) ili povredom (prijelomi). Faktori rizika su uzimanje nesteroidnih antiupalnih lijekova (npr. acetilsalicilna kiselina), uzimanje veće količine alkoholnih pića ili jaki fiziološki stres kao što je velika operacija, ozljeda itd.

Kronični gastritis može biti uzrokovan dugotrajnom iritacijom zbog upotrebe nesteroidnih antiupalnih lijekova (NSAID), infekcije s bakterijom Helicobacter pylori, pernicioznom anemijom, autoimunim poremećajem, degeneracijom stjenke želuca zbog starosti ili dugotrajnom iritacijom sluznice zbog povrata žuči u želudac.

Postoji snažna povezanost između bakterije H. pylori i nekih bolesti probavnog sustava (ulkus, gastritis). Uzročna veza između H. pylori i površinskog kroničnog gastritisa je dokazana. Naime gotovo svi bolesnici pozitivni na H. pylori pokazuju gastritis u područja antruma (ulaznog dijela). Izlječenje infekcije s H. pylori dovodi do izlječenja gastritisa.
Gotovo svi pacijenti sa vrijedom dvanaesterca imaju H. pylori gastritis. Zbog toga infekcija tom bakterijom može biti preduvjet za pojavu gotovo svih vrijedova dvanaesnika (više od 90%) u odsutnosti drugih vidljivih faktora kao što je korištenje nesteroidnih protuupalnih lijekova. Ipak, važno je uočiti da se kod većine osoba koje su zaražene sa H. pylori ne javljaju istodobno vrijedovi na dvanaesniku i želucu. Ove činjenice upućuju na to da domaćinske osobine igraju ulogu u patogenezi bolesti vrijeda želuca ili dvanaesterca.
Najjači dokaz za patogenu ulogu H. pylori u razvoju vrijeda želuca je zabilježeno smanjenje učestalosti ponavljanja bolesti (relaps) izlječenjem infekcije. Mnogi ljudi s kroničnim gastritisom nemaju izražene simptome.

Osobe pod povećanim rizikom za nastanak gastritisa su one koje boluju od perniciozne anemije, poremećaja krvi ili limfnog sustava, osobe starije od 60 godina i osobe koje uzimaju nesteroidne protuupalne lijekove.

Simptomi

bol u gornjem djelu abdomena
štucanje i podrigivanje
neprobavljivost
gubitak apetita
mučnina
povraćanje
povraćanje krvi ili sadržaja sličnog crnoj kavi
tamna stolica
Znakovi i testovi
EGD (ezofageogastroduodenoskopija) i biopsija (uzimanje komadića tkiva) pokazuju gastritis (vrši se endoskopom koji se sastoji od tanke, osvijetljene cijevi koja na svome kraju ima malu kameru; pacijent je blago sediran, a liječnik pažljivo uvodi endoskop kroz njegova usta i grlo sve do želuca i dvanaesterca. Na taj način moguće je promatrati sluznicu jednjaka, želuca i dvanaesterca.
rendgenska pretraga jednjaka, želuca i duodenuma -ispijanjem barijeve kaše dobija se jasna slika ciljanih organa i ulkusa.
krvna slika pokazuje anemiju (ako postoji krvarenje)
pozitivna krv u stolici (moguće)

Liječenje

Liječenje ovisi o uzroku gastritisa. Lijekovi koji neutraliziraju želučanu kiselinu (antacidi) ili drugi lijekovi koji smanjuju lučenje želučane kiseline obično će eliminirati simptome i poboljšati tijek bolesti.. Lijekovi koji mogu uzrokovati gastritis trebaju se prestati uzimati. Dobro je da se bolničkim pacijentima koji su pod stresom i koji ne jedu daju lijekovi za smanjenje proizvodnje želučane kiseline ili lijekovi koji neutraliziraju želučanu kiselinu.

Antibiotska terapija se koristi u liječenju gastritisa uzrokovanog bakterijom Helicobacter pylori. Na tržištu se nalaze dvije grupe preparata za smanjivane želučane kiselosti: H2-antagonisti (ranitidin, cimetidin, famotidin) i inhibitori protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol). Liječenje je kombinirano: antibioticima, blokatorima lučenja kiseline i protektivima želučane sluznice. Trenutno je najpouzdanija tzv. trostruka terapija s dva antibiotika protiv H. pylori u kombinaciji s lijekom koji blokira lučenje kiseline ili s protektivom(npr. azitromicin + amoksicilin + omeprazol). Njome se ublažuju simptomi, ubija njegov uzročnik i sprečava recidiv. Provjera učinka lijekova na H. pylori vrši se endoskopskom pretragom ili pretragom daha 4 tjedna nakon terapije. Antacidi (Gastal) služe za uklanjanje simptoma oboljenja i kao pomoćna terapija. Međutim trostruka terapija najpouzdaniji je način liječenja gastritisa uzrokovanog s H.pylori.

Gastritis uzrokovan pernicioznom anemijom se liječi vitaminom B12.

Očekivanja (prognoza)
Većina gastritisa dobro prolazi na uzimanje lijekova.

Komplikacije

Komplikaciju predstavlja ozbiljan gubitak krvi i povećan rizik od raka želuca.

Kada posjetiti svog liječnika?
Otiđite liječniku ako simptomi potraju dulje od 2 do 3 dana. Nazovite liječnika (hitnu službu) ako povraćate krv ili imate krvavu stolicu.

Prevencija

Kontrola faktora rizika može igrati prevencijsku ulogu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 64
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Ericsson 3620
Evo ja sam imao slican problem. Kao posledica jednog stomačnog virusa dobio sam gastritis i to ispostavilo se onaj hronični,(sva moguća snimanja sam radio, i to na rentgenu želudac, gastroskopiju, snimanje debelog creva tzv irigografija. sve krvne analize, stolice, mokraće i dijagnoza je bila hiatus hernia, gljivica kandida spp i gastritis chr. tegobe su iste kao one gore navedene, jedini lek za GERB, gastritis, je novi lek na našem tržištu toje NEXIUM ima ga u svakoj apoteci i kosta negde oko 1000 dinara, ima ga u pakovanju od 20 i 40 mg treba ga piti jednom dnevno od 40mg ili dvaputa tj ujutro i uveče od po 20mg, kazem iz veoma loseg iskustva, maltene su me povratili u žive, a imao sam jake bolove, povraćanja, mučnina, los zadah, svrab u jednjaku, nisam mogao da pijem kafu, gazirano, jesti meso, ribu i sve ostalo sto je bilo slano, slatko, a da negovorim za ljuto , bilo je mnogo strasno, meni je pomogao doktor Radiša Vitas, on je gastroenterologhepatolog u Vojnoj bolnici u Nišu, tamo primaju i civile, pregled je negde oko 700 dinara, ko ima takve probleme neka ode kod ovog doktora ako hoce da ga spasi svih muka, imače mogu da kazem da je čovek na pravom mestu, da zna svoj posao i maksimalmno poštuje svakog pacijenta bez obzira na starost, zanimanje, pol, rasu, imovno stanje, nikad  se nemogu ovom čoveku zahvaliti pa ni oduziti za pomoč koju mi je pruziio kao civilu. Ovaj doktora radi sa civilima svakog utorka u gastroenterološkoj ambulanti u vojnoj bolnici u Nišu i to prepodneva, treba vam samo vaša zdravstvena knjižica, moze i bez nje jer plaćate pregled, ako treba dace vam sve što treba uraditi od pregleda i garantujem da će vam pomoći kao i meni.Ko ima bilo kakav problem u vezi refluksne bolesti , gastrititsa, čira, problema sa crevima, zatvorom i svim drugim tegobama, pravo mesto je Vojna bolnica u Nišu i  gore navedeni lekar. On je mene lečio nekih 7-8 meseci i vratio me u normalu a inače sam mnogo lose izgledao čak sam smrsao nekih trideset kila jer je problem sa zeludcem bila nepodnošljiva tako da skoro ništa nisam niti pio niti  jeo, ko ima takve tegobe shvatiće. Sada sam opet ja isti onakav kakav sam bio pre ove bolestije, povratio kilazu, dajem normalno ispite, bavim se sportom, jedem sve, pijem sve, ništa mi nije.

IP sačuvana
social share
[img][/img][b][/b]
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 4
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pogledajte na www.herbateka.com\xA0 na diskusijama ima "koktel za zeludac". Ja ga trenutno pijem i izbacila sam i omeprol i ranisan. Nemam vise bolove. Probajte
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 64
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Ericsson 3620
Eto ja sam vam preporučio dobrog lekara.
Ljudi kad sam se ja izlečio koji sam bio toliko potonuo u ovoj bolesti, onda mislim da niko nije neizlečiv. Kod mene je bilo ovo strašno loše, izgubio sam preko 30kg, svakog dana je bilo gorije i gorije, kad su meni našli leka, onda ima pomoć za svakoga. Ja sam bio kod 5-6 lekara i svi su me otpisali sa istom konstatacijom tako mora da bude (mislim sa tegobama) i to se kao (gastritis) ne može izlečiti jer takva je bolest da se ponavlja, ma sve su to seronje, kažem vam pravo u vojnu volnicu  u nišu.
IP sačuvana
social share
[img][/img][b][/b]
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 64
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Ericsson 3620
ivanana i meni je bila dijagnoza refluksi ezofagitis i to GERB-eroziva, probaj sa lekom NEXIUM od 40 mg i to popij dve kutije meni je to pomoglo, evo već godinu dana sam miran, bez ikakvih tegoba, mučnina, zadah, svrab u jednjaku, bolovi, nagon na povraćanje,nelagodnost u stomaku.
IP sačuvana
social share
[img][/img][b][/b]
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 20:37:20
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.