Tema: Fudbal: Škotska Premier Liga 2009/2010  (Pročitano 47264 puta)

Seltik - Falkirk 4:0 (1:0)
Sent Miren - Rendzers 1:2 (0:2)

Remi Seltika, Rendžers na minus 1

Završnica škotske Premijer lige biće izuzetno uzbudljiva, pošto je remi Hartsa i Seltika smanjio prednost zeleno-belih nad Rendžersom na samo bod.

Harts i Seltik igrali su u 32. rundi na Tajnkaslu 1:1, dok je Rendžers na Ajbroksu savladao Madervel 3:1. Kolo pre završetka trećeg kruga, posle kojeg se liga deli na dve polovine za poslednjih pet kola, Hibsi imaju bolje izglede od Madervela da se plasiraju u Top6, gde su uz Old Firm sigurni Harts, Aberdin i Dandi Junjated.

Aberdin i Dandi zabeležili su minimalne pobede, dok je Kilmarnok ubedljivo dobio derbi začelja.

Derbi kola na Tajnkaslu počeo je šokantno za domaću ekipu, već posle 30 sekundi zeleno-beli su vodili. Endru Drajver nije dobro izbacio loptu, Nemac Andreas Hinkel odlično je centrirao, a Jan Venehor of Heselink pogodio levi donji ugao Janoša Baloga.

Bivši centarfor PSV-a imao je u prvih pola sata još dve dobre prilike da duplira vođstvo gostiju, ali su njegovi promašaji omogućili domaćinu da izjednači. Majkl Stjuart srušen je na 27 metara od gola Artura Boraca, a spektakularnim udarcem Portugalac Bruno Agijar pogodio je mrežu gostiju.

Domaćin je tada preuzeo inicijativu, a Litvanac Marijus Žaliukas mogao je da donese preokret u 50. minutu, ali je Boruc izbacio loptu u korner.

Gordon Strahan je uveo u igru Šunsukea Nakamuru i uspeo da ponovo prebaci igru pred gol Hartsa, a Japanac je iz prekida bio opasan, bilo iz kornera ili iz direktnih slobodnih udaraca. Posle još dva pokušaja Nakamure iz igre, njegov zemljak Koki Mizuno propustio je odličnu šansu da Seltiku donese pobedu, kada je šutirao odmah pored stative. Poslednju priliku imao je Nakamura iz slobodnog udarca, ali se uz mnogo problema na gol-liniji snašao Hristos Kaparidis.

Rendžers nije propustio priliku da se primakne na samo bod gradskom rivalu, posle odličnog početka meča. Samo minut pošto je Seltik poveo u Edinburgu, vodili su i Rendžeri – Litvanac Andrius Velička iskoristio je grešku Slovaka Maroša Klimpla i ubacio loptu u mrežu dok je još trajao drugi minut.

Već u desetom domaćin je vodio 2:0, Vitaker je poslao loptu za Krisa Bojda, a ovaj postigao svoj prvi gol dana atraktivnim udarcem sa 20 metara. Pritisak Džersa se nastavio, oba strelca imala su prilike, ali je sledeći gol postigao Madervel, i to kakav gol – Džon Saton je dobio skok duel na 25 metara od gola, a osvojenu loptu je sa tog mesta snažno poslao u mrežu Nila Aleksandera.

Znatno oslabljeni domaćin (brojne povrede, plus suspenzije za Barija Fergusona i Alana MekGregora) pobedu je obezbedio u 65. minutu, kada je Pedro Mendeš pao pored Brajana MekLina, sudija je pokazao na belu tačku, a Bojd drugim golom dana rešio pitanje pobednika.

Junak nedelje bio je Kevin Kajl. Napadač Kilmarnoka je het-trikom dotukao Folkirk u derbiju začelja, čime je Kili značajno bliži opstanku u SPL.

U Kupu Škotske Rendžersi i Folkirk

Ekipa Folkirka igraće protiv Glazgov Rendžersa u finalu fudbalskog Kupa Škotske.

Folkirk je u meču polufinala, u nedelju na ’Hampden Parku’, savladao drugoligašku ekipu Danfermlajna rezultatom 2:0. Golove za poslednjeplasirani tim škotske Premijer lige postigli su Tem Skobi u 54. i Skot Arfild u 89. minutu.

Ovaj trijumf je doneo ekipi Folkirka plasman u Evropsku ligu, takmičenje koje će sledeće sezone zameniti UEFA kup, bez obzira na rezultat finalnog meča kupa Škotske, pošto je tim iz Glazgova već obezbedio učešće u evro kupovima.

Finalni duel između Folkirka i Rendžersa će se igrati 30. maja na ’Hempdenu’.

Manje od 18.000 navijača je bilo na nacionalnom stadionu u nedelju, za razliku od subote kada je duel Rendžersa i sent Mirena (3:0) gledalo više od 32.000 ljudi.

Tim Folkirka je pored dva pogotka imao i nekoliko sjajnih prilika koje nisu uspeli da materijalizuju. Prvu šansu je imao Majkl Hidon na početku meča kada je sa 10 metara njegov udarac okrznuo spoljni deo stative.

Arfild je potom imao dve prilike, jednu nogom, i jednu glavom, ali je u obe situacije golman Danfermlajna Pol Galager bio siguran.

Danfermlajn je propustio odličnu šansu kada Graham Bejn nije uspeo da ubaci u mrežu loptu posle nepreciznog udarca Aleksa Burka.

Pre poluvremena Galager je još jednom spasao svoj tim pošto se hrabro bacio i blokirao pokušaj Karla Finigana.

Gol za Folkrik je došao u 54. minutu pošto je posle slobodnog udarca Nila MekKena loptu u mrežu skrenuo Tem Skobi, pošto ga je lopta pogodila u rame, i prevarila golmana Galagera.

Pri rezultatu 1:0 još je bilo nade da će ekipa Danfermlajna uspeti da izjednači, ali je penal koji je dosuđen u 89. minutu srušio sve snove drugoligaša. Najstroža kazna je dosuđena pošto je Greg Ros u kaznenom prostoru sapleo MekKena.

Izvor: B92

Moderator
Svedok stvaranja istorije

Ne radi za novac, neka novac radi za tebe!

Hamilton   2 - 1   Kilmarnock   (1 - 0)
Hibernian   1 - 2   Dundee Utd   (1 - 1)
St. Mirren   1 - 2   Inverness CT   (0 - 1)

Rendžers šampion Škotske!

Fudbaleri Rendžersa osvojili su 52. titulu šampiona Škotske pošto su u nedelju pobedili Dandi junajted sa 3:0.

Rendžers je pobedio golovima Kajla Lafertija, Pedra Mendesa i Krisa Bojda. Ekipa Rendžersa je tako osvojila prvu titulu od 2005. godine, a izabranici trenera Voltera Smita mogli bi da osvoje "duplu krunu" ukoliko pobede Falkirk u finalu FA Kupa 30. maja.

Rendžers je do prednosti došao već u šestom minutu kada je Laferti iskoristio dobro dodavanje sa desne strane i uspeo da pored odbrane Dandija dovede svoj tim u vošstvo. U nastacku prvog dela igre Dandi je bio konkretniji, stvorio je nekoliko poluprilika ali su Rendžersi ipak uspeli da dođu i do drugog gola. Saša Papac je u 45. minutu izveo slobodan udarac sa desne strane, pogodio živi zid, a lopta se odbila u sredinu na oko 16 metara od gola odakle je Mendez usamljen sjajnim šutem levom nogom udvostručio prednost 'policajaca'. Konačan rezultat postavio je Bojd u 52. minutu.

Fudbaleri Seltika u poslednjem kolu su na svom terenu odigrali bez golova sa ekipom Hartsa i tako ostali na četiri boda zaostatka za Rendžersom koji je prekinuo dominaciju Seltika i posle tri godine vratio titulu na 'Ajbroks'.