Tema: Fudbal: Engleski (FA i Liga) Kupovi  (Pročitano 24591 puta)

Zastava Beograd
Opera 9.63
Nokia 6120
Ferguson doveo u pitanje revanš utakmice u FA kupu

Trener  Mančester junajteda Aleks Ferguson razmatrao je mogućnost da se pozove na malo poznato pravilo kako bi izbegao da u slučaju nerešenog rezultata u duelu sa Totenhemom u četvrtom kolu FA kupa igra revanš meč, preneli su danas britanski mediji.

Ferguson je novinarima rekao da je nedavno saznao da u pravilniku takmičenja postoji član 11a, koji timovima dozvoljava da u slučaju nerešenog rezultata u prvom meču umesto revanša odmah igraju dodatnih pola sata.
Trener Mančestera je o takvoj mogućnosti razmišljao pošto trenutno zbog povreda ne može da računa na 11 fudbalera, a do kraja sezone ima zgusnut raspored, pa mu ne odgovara da ekipu dodatno opterećuje.
Fergusonova želja, međutim, neće se ostvariti, pošto pravila nalažu da se oba kluba na sporni član pozovu najkasnije sedam dana po obavljanju žreba. Parovi četvrtog kola FA kupa određeni su još 4. januara.
Revanš utakmice se u FA kupu igraju od početka takmičenja u sezoni 1871/72, ali je Ferguson tek nedavno upoznat sa članom 11a.
"Nikada pre nisam čuo za tu mogućnost. Verovatno bi nas, da smo se pozvali na nju, kritikovali da se ne pridržavamo principa i duha takmičenja, ali zašto ona onda uopšte i postoji kao opcija. Moraćemo da ispitamo", rekao je Ferguson.
Jedan od portparola Fudbalskog saveza Engleske objasnio je da je svrha pravila da omogući malim klubovima da u uvodnim fazama takmičenja izbegnu dodatne troškove, koji bi nastali dugim putovanjima na revanš mečeve.
"Proverili smo podatke i nijedan profesionalni klub u istoriji Kupa nije pokušao da se pozove na član 11a, posebno zato što revanš utakmice mogu da donesu i dobru zaradu, ali i zato što su deo bogate tradicije takmičenja", dodao je portparol.
Mančester junajted je, inače, i ranije izazivao kontroverze u FA kupu. Klub, koji je titule u FA kupu osvajao rekordnih 11 puta, u sezoni 1999/2000 nije odbranio trofej zato što se obavezao na učešće na Klupskom svetskom prvenstvu u Brazilu.

Izvor: Blic

Moderator

Opera 9.63
Nokia 6120
Zoran Tošić debitovao za Mančester junajted!

Mančester junajted plasirao se u petu rundu FA kupa nakon što je na svom terenu savladao Totenhem sa 2:1. Meč na "Old trafordu" dugo će pamtiti dojučerašnji fudbaler Partizana Zoran Tošić koji je debitovao u dresu zvaničnog prvaka Evrope!

Tošić je u 72. minutu pri rezultatu 2:1 za Mančester zamenio Kristijana Ronalda, a iako reprezentativac Srbije do kraja susreta nije bitnije uticao na igru i rezultat "đavola", stigao je da se na delu predstavi domaćim navijačima.

Što se samog meča tiče, sve je bilo rešeno posle prvih 35 minuta igre.
Gosti su prvi stigli do gola i to u petom minutu preko Romana Pavljučenka, a do kraja poluvremna Mančester je preko Skolsa stigao do izjedančenja u 34. minutu, da bi tri minuta kasnije Dimitar Berbatov postigao gol protiv svog bivšeg kluba primakavši Junajted korak bliže Vembliju.

Izvor: Blic

Moderator

Opera 9.63
Nokia 6120
FA kup: Čelsi siguran, Portsmut aut

U utakmicama FA kupa koje su odigrane u subotu Čelsi, Vest Hem, Fulam, Midlsbro, Hal, Svonsi, Šefild J, Koventri i Votford odezbedili su plasman za petu rundu.

U utakmicama VBA - Barnli, Sanderlend - Blekburn i Donkaster - Aston Vila nije bilo pobednika pa će se o plasmanu u narednu rundu odlučivati u revanš utakmicama. Poslednju utakmicu u subotu igraju Mančester Junajted i Totenhem na Old Trafordu, a u nedelju se sastaju Kardif - Arsenal i Liverpul - Everton. U četvrtak je Donkaster savladao Čeltnhem 3:0.

Notingem Forest i Derbi Kaunti su u petak igrali 1:1, a revanš će se odigrati već u sredu.

U prvoj utakmici dana Vest Hem je pogocima Behramija u 44. i Nobla u 45. minutu došao do pobede nad Hartlpulom i plasmana u petu rundu FA kupa. Čelsi je na "Stenford Bridžu" poveo protiv Ipsviča u 16. minutu preko Balaka, ali je Brus izjednačio u 36. minutu. Balak je ponovo bio strelac u 59. minutu za novo vođstvo "plavaca", a konačan rezultat utakmice postigao je Lampard četiri minuta pre karaja.

Hal Siti je nakon eliminacije Njukasla u trećoj rundi u četvrtoj imao nešto lakši posao protiv Milvola koji su savladali 2:0. Tarner je doveo "tigrove" u prednosti u 15. minutu meča, a pobedu je overio Ešbi u 84. minutu utakmice. Ketering i Fulam su odigrali jednu od najefikasnijih ali i najzanimljivijih utakmica. Fulam je dva puta vodio (Dejvis 12 i Marfi 77) ali su domaćini oba puta stizali do izjednačenja. Oba puta preko Vestkara prvo u 35, a onda i u 82. minutu. Premijerligaš je ipak stigao do pobede i plasmana u petu rundu pogocima Džonsona u 87. i Zamore u 89. minutu.
Beta

Jedini tim iz Premijer lige koji je eliminisan u subotu je, branilac trofeja, Portsmut, koji je na svom terenu izgubio od drugoligaša Svonsija 2:0. Pogotke za goste postigli su Dajer u 25. i Skotland u 45. minutu iz penala. VBA je u Birmingemu vodio do 89. minuta protiv Barnlija ali Paterson izborio revanš meč za goste. Strelci za Albion bili su Koren u 31. i kim u 45. minutu, a prvi pogodak za Barnli bio je Aleksander u 25. minutu sa jedanaest metara.

Rezultati utakmica četvrtog kola:

Četvrtak:
Donkaster Rovers - Čeltenhem 3:0 (2:0)
Stok 26, 58, Hird 36

Petak:
Notingem Forest - Derbi Kaunti 1:1 (1:0)

Bez golova u Kardifu

Fudbaleri Arsenala i Kardifa će morati na popravni ispit pošto su u utakmici šesnaestine finala FA kupa odigrali bez golova. Iako drugoligaš, prošlogodišnji finalista je pružio dobar otpor "tobdžijama", ali u revanšu u Londonu ima veoma male šanse za uspeh.

Na popravni će morati i gradski rivali Liverpul i Everton koji su u derbiju ove runde takmičenja odigrali 1:1 kao i pre šest dana u prvenstvenom susretu. Tim sa Enfilda je bio bolji tokom većeg dela susreta, a gosti su iz jedinog udarca u okvir gola uspeli da postignu pogodak i to preko defanzivca Leksota posle kornera.

Svedok stvaranja istorije

Ne radi za novac, neka novac radi za tebe!

Poruke 22144
Opera 9.63
Nokia 6260 Slide
FA kup: Pet remija u petoj rundi

U prvim utakmicama pete runde FA kupa ni na jednoj od četiri utakmice nije bilo pobednika pa će se o plasmanu u četvrtfinale odlučivati u revanš utakmicama.

Najuzbudljivije je bilo u Blekburnu gde su domaćini revanš izborili golom Sambe u 90. minutu nakon što je Koventri vodio 2:1. Fulam je u gostima igrao 1:1 sa Svonsijem, Vest Hem je u 83. minutu izjednačio protiv Midlsbroa (1:1), a po gol na obe strane postignut je i u Šefildu gde je Junajted dočekao Hal Siti.

Poslednju utakmicu u subotu igraju Votford i Čelsi. U nedelju se sastaju Derbi – Mančester Junajted i Everton – Aston Vila dok će u ponedeljak Arsenal i Kardif igrati revanš meč četvrte runde. Pobednika tog meča 25. februara čeka Barnli.

"Đavoli" sa penala do Liga kupa

Nema kraja slivanju trofeja u klupsku riznicu Mančester junajteda!

"Crveni đavoli" osvojili su u nedelju i nacionalni Karling (Liga) kup, pošto su na Vembliju savladali Totenhem boljim izvođenjem jedanaesteraca - 4:1.

U regularnom toku, kao i posle 120 minuta igre, nije bilo pogodaka.

Mančester je do trećeg Liga kupa u istoriji, a ukupno 42. trofeja otkako ga trenira ser Aleks Ferguson, stigao pogocima Gigsa, Teveza, Kristijana Ronalda i Andersona, koji je "overio" pobedu.

Treći golman Junajteda, Ben Foster, u prvoj seriji je zaustavio šut O'Hare, savladao ga je Ćorluka, dok je Bentli šutirao pored stative.

Mančester je ove sezone već osvojio Superkup Engleske (Komjuniti šild) i titulu klupskog prvaka sveta u Tokiju, zauzima prvo mesto na tabeli Premijer lige i konkuriše za trofeje u Ligi šampiona i FA kupu. Jedina "mrlja" je poraz od Zenita u meču za evropski Superkup!

Reprezentativac Srbije Nemanja Vidić počeo je meč na klupi, ali je imao vremena da se "ugradi" u pobedu, pošto je u 76. minutu zamenio O'Šeja.

Ferguson je održao obećanje i pružio šansu igračima koji su izneli veliki deo tereta u prethodnim kolima Liga kupa. U timu koji je predstavljao kombinaciju mladosti i iskustva nije bilo mesta za Zorana Tošića, ali jeste za Evansa, Gibsona, Velbeka i pomenutog golmana Fostera.

Menadžer Totenhema Hari Rednap poslao je na teren sve raspoložive snage, ali nije mogao januarska pojačanja Čimbondu, Kina, Palasiosa i Kudićinija, koji su u istom takmičenju već nastupali za druge klubove.

Najbolju priliku za londonski tim propustio je u 72. minutu Aron Lenon, čiji je šut sa desetak metara odbranio Foster.

Kristijano Ronaldo je zatresao levu stativu posle prepoznatljivog solo prodora u poslednjim trenucima regularnog toka utakmice, dok je Patris Evra u 118. minutu poslao loptu tik preko prečke.

Izvor: MTS-Mondo

Moderator

Opera 9.63
FA KUP: Drogba odveo Čelsi u finale!

Čelsi je pobedom nad gradskim rivalom Arsenalom (2:1) izborio plasman u finale FA Kupa, najstarijeg fudbalskog takmičenja na svetu, osnovanog 1871. godine.

Ekipa Gusa Hidinka uspela je u subotu popodne da preokrene rezultat na novom "Vembliju" i pogotkom Didijea Drogbe ostane u trci za "najdraži" trofej na Ostrvu. Protivnika u finalnom dvoboju, dobiće u nedelju kada je na programu drugo polufinale između Mančester junajteda i Evertona.

"Tobdžije" su prve stigle do prednosti u 18. minutu nakon akcije Emanuela Adebajora, koji je prošao po levoj strani i proigrao Kirena Gibsa. Posle njegovog centaršuta, na loptu je natrčao Teo Volkot i uz pomoć Ešlija Kola, koga je lopta pogodila u ruku, matirao Petera Čeha – 1:0.

Čelsi je izjednačio u 32. minutu pogotkom francuskog internacionalca Florana Malude, koji je sjajno primirio dugu loptu pristiglu iz zadnje linije. Varkom tela, izbacio je iz ravnoteže Emanuela Ebuea, i plasirao loptu u donji desni ugao – 1:1.

Samo dva minuta kasnije, "plavci" su bili nadomak potpunog preokreta, ali je šut Nikolasa Anelke sa ivice šesnaesterca zaustavila stativa gola Lukaša Fabijanskog, koji je uskočio umesto povređenog Manuela Almunije, inače prvog čuvara mreže kluba sa stadiona "Emirejts".

Ipak, preokret se dogodio u finišu, kada je Drogba protutnjao kao brzi voz kroz odbranu Arsenala, zaobišao Fabijanskog i poslao loptu u mrežu – 2:1.

Srpski defanzivac Branislav Ivanović odlično je odigrao svih 90 minuta.

Menadžer Arsenala Arsen Venger tako neće imati priliku da osvoji petu titulu u FA Kupu i sustigne rekord Aleksa Fergusona, koji je sa Mančestorom pet puta pobeđivao u najstarijem takmičenju.

Moderator

Opera 9.63
FA KUP: Everton penalima "isterao Đavole"

Everton je posle boljeg izvođenja penala savladao kombinovani tim Mančester junajteda i izborio učešće u finalu FA Kupa. U regularnom toku i produžecima nije bilo golova.

Za trofej će se boriti sa Čelsijem, koji je dan ranije izbacio gradskog rivala Arsenal (2:1).

Heroji kluba iz Liverpula bili su nekadašnji golman Mančestera Tim Haurad, koji je odbranio jedanaesterce Dimitru Berbatovu i Riju Ferdinandu, te kapiten Fil Jagjelka, strelac pogotka u poslednjoj seriji "sa kreča".

U polufinalnu utakmicu najstarijeg svetskog takmičenja, osnovanog 1871. godine, menadžer "đavola" Aleks Ferguson izveo je nekoliko osamnaestogodišnjih mladića potpomognutih sa par iskusnijih igrača poput Ferdinanda i Nemanje Vidića.

U taboru aktuelnog prvaka Engleske, Evrope i sveta nije bilo Vejna Runija, Kristijana Ronalda, Rajana Gigsa, Majkla Kerika i golmana Edvina van der Sara, koga je zamenio Ben Foster. Umesto njih u početnih 11 nastupili su sedmanaestogodišnji Federiko Makeda, godinu stariji Deni Volbek, brazilski tinejdžeri - Fabio (18) i Rafael da Silva, kao i Deron Gibson (21).

Najviše se očekivalo od Italijana Makede, koji je posle pogodaka Aston Vili i Sanderlendu, prvi put bio starter. Mladi napadač se trudio, našao se u nekoliko prilika, ali je bio odlično čuvan od defanzivaca kluba iz Liverpula. Zamenjen je u prvom produžetku Bugarinom Berbatovim.

Mnogo buke u Mančesteru sigurno će se dići zbog "klasičnog jedanaesterca" u 64. minutu nad Velbekom, koji arbitar Majk Rajli nije dosudio. Glasno su protestvovali igrači i menadžer Junajteda Aleksa Fergusona, koji neće imati priliku da osvoji šesti trofej 30. maja na novom Vembliju.

Šansu za svoj prvi pehar imaće menadžer Evertona Dejvid Mojes.