Tema: Fudbal: Bosna i Hercegovina - Premijer liga 2008/2009  (Pročitano 79164 puta)

Zastava Saraj'vo
Internet Explorer 7.0
Nokia 6230i
Sloboda pregazila Laktaše

Fudbaleri tuzlanske Slobode na zatvaranju jesenjeg dijela Premijer lige Bosne i Hercegovine pred domaćim navijačima pregazili su Laktaše slavivši pobjedu rezultatom 4:1.

Tuzlaci su dobro otvorili utakmicu i već u 19. minuti došli u vodstvo preko Ilije Prodanovića koji je najbolje reagovao na ubacivanje i nakon prekida matirao Božidara Uroševića. Ujedno, to je bio i rezultat prvih 45 minuta.

Prava uzbuđenja uslijedila su u nastavku, kada je Sloboda postigla još tri pogotka. Prvo je Smajlović samo nekoliko trenutaka nakon što je ušao u igru po drugi put primorao Uroševića da vadi loptu iz mreže, a na 3:0 povisio je Damir Tosunović u 76. minuti. Da su Slobodini defanzivci bili raspoloženi potvrdio je i Kenan Čejvanović koji je golom u 85. minuti potvrdio katastrofu Laktašana. Počasni pogodak postigao je Phil Jackson u sudijskoj nadoknadi utakmice.

Ovom pobjedom tuzlanska Sloboda će zimsku pauzu dočekati na četvrtom mjestu sa 24 boda, dok će Laktaši prezimiti na drugom mjestu (27 bodova).

Sloboda – Laktaši 4:1

Strijelci: 1:0 – Prodanović (19), 2:0 – Smajlović (61), 3:0 – Tosunović (76), 4:0 – Čejvanović (85), 4:1 – Jackson (90).

TUZLA – Stadion Tušanj. Gledalaca: 850. Žuti kartoni: Omić, Zoletić, Tosunović (Sloboda).
SLOBODA: Mujkić, Čejvanović, Michellini, Prodanović, E. Kuduzović, Jahić /od 79. Lamešić/, Zoletić, Omić, Bekić, Tosunović, Mešić /od 59. Smajlović/. Trener: Sakib Malkočević.
LAKTAŠI: Urošević, Šarac, Ž. Milošević, Ćorić /od 68. M. Milošević/, Rajić, Jugo, Stjepanović /od 80. Mirković/, Mujić /od 65. Kujundžić/, Jackson, Drljača, Hodžić. Trener: Čedomir Đoinčević.
Sudac: Elmir Pilav /Sarajevo/.

SportSport

Evropa = UEFA = EHF = Mafija !!!

Poruke 8618
Nokia 6230i
Klubovi bi igrali, sudije protiv

Susret posljednjeg kola jesenjeg dijela Premijer lige BiH na Piroti između Travnika i Željezničara odgođena je zbog vremenskih neuslova, odnosno snijega, a prema propisima NS/FS BiH utakmica će biti odigrana sutra sa početkom u 13.30 sati, pod uslovom da vremenski uslovi to dozvole.

Iako su klubovi željeli da sa utakmica odigra, službena lica (Anto Živković, glavni sudija, te delegat Dubravko Mišković) odlučili su da ne postoje uslovi za odigravanje ovog meča.

„Glavni su sudija je donio odluka da se utakmcia ne igra i to ćemo poštovati. Međutim, pitanje je da li će i sutra postojati uslovi, jer u ovo doba godine i ne mogu se očekivati bolji vremenski uslovi. Mišljanja smo da se moglo igrati, ali poštovaćemo svaku odluku službenih lica“, rekao je Dželaludin Muharemović, sportski direktor FK Željezničar.

I u Travniku su bili spremni odraditi posljednjih 90 ovojesenjih minuta. Izabranici trenera Nedžada Selimovića bili su na terenu tokom desetominutnih konsultacija službenih lica, a u svlačionicu su se povukli tek kada je stigla definitivna obavijest o odgodi.

“Moja ekipa je bila spremna da odigra ovaj susret, ali ne možemo protiv odluka službenih lica. Poštovaćemo njihovu odluku“, naglasio je Selimović.

Prema izvještajima iz Hidrometeorološkog saveza BiH i večeras se očekuju sniježne padavine, pa je pitanje da li će ovaj meč biti odigran i sutra. Na potezu su domaćini i ako ne poduzmu sve mjere i na vrijeme ne očiste teren teško je očekivati da Živković i sutra označi početak ovog meča.

SportSport

Poruke 8618
Nokia 6230i
Jović: Poništena su nam dva regularna gola

Svakom nizu dođe kraj pa tako i Zrinjskom, koji je bez poraza bio punih 17 utakmica, sve do subote i gostovanja u Trebinju.

Iako je vodio sa 1:0 i od 10. minute igrao s igračem više, Zrinjski je na kraju poražen od Leotara sa 2:1.

Činjenica je da nismo bili na razini prijašnjih utakmica. Odigrali smo dosta slabo, a moram priznati da sam i ja griješio u nekim procjenama. Ipak, uvjeren sam da bismo ostvarili pozitivan rezultat da je suđenje bilo regularno. Gledao sam snimak koji je otkrio da su nam poništena dva regularna pogotka. Suđenje, pogotovo pomoćnika, bilo je više nego tendenciozno u korist domaćina, izjavio je Jović.

Zanimljivo da su i iz Leotara označili suca Dominikovića i njegove pomoćnike kao najlošije karike subotnje utakmice u Trebinju.

Dominiković je od ranije poznat kao deklarirani mrzitelj Leotara što je u subotu još jednom potvrdio. Neopravdano nam je isključio igrača i od samog početka utakmice je sudio protiv, poručuju iz Leotara.

Sportin

Lukić najavio odlazak

Trener Modriče, Mitar Lukić, najavio je odlazak s klupe aktualnog prvaka nakon potopa u Mostaru.

Podsjetimo, Velež je u posljednjem kolu jesenjeg djela slavio protiv Modriče s visokih 6:0.

Ovo je bila prava sramota. Očigledno je da su neki nogometaši bojkotirali utakmicu i nisu htjeli igrati. Žao mi je samo što nisam otišao prije ove utakmice, rekao je Lukić, najavivši da će ekipu voditi još sedam dana, a onda odlazi s mjesta trenera Modriče.

Sportin

Poruke 8618
Nokia 6230i
Ugodan zimski san za Zrinjski

Završio je jesenji dio Premier lige BiH kojeg su obilježile dobre igre Zrinjskog, mnogobrojne smjene trenera, dvojne uprave i još mnogo toga.

No, krenimo redom. Mnogobrojni odlasci standardnih igrača zabrinuli su navijače Zrinjskog prije početka sezone ali sjajne igre u Kupu Uefa, domaćem prvenstvu i kupu pokazale su da je u klubu sve postavljano na dobrim temeljima počevši od uprave, stručnog tima te samih igrača. Iz ne baš širokog igračkog kadra trener Jović je izvukao maksimum a rezultat toga je velikih 6 bodova prednosti pred drugoplasiranom Slavijom.

Vrlo uspješna jesen je iza Slavije koja se osim odličnog drugog mjesta na tabeli uspjela plasirati u polufinale Kupa, te je sasvim izgledan nastup u nekom od europskih kupova. Naravno da se momčad nije odrekla borbe za naslov te ne treba sumnjati da će pokušati iskoristi svako eventualno posrtanje Zrinjskog.

Ugodno iznenađenje je treće mjesto Laktaša ali bolji poznavatelji kvalitete ove momčadi znaju da oni pripadaju u gornji dio tabele. U Slobodi također mogu biti zadovoljni plasmanom u polufinale Kupa te trenutnim četvrtim mjestom na tabeli. Zvijezda iz Gradačca svoju premijernu sezonu u Premier ligi može oslikati ružičastim tonovima a mjesto u sredini tabele sigurno će zadovoljiti sve navijače.

Velikih 12 bodova zaostaje Sarajevo za vodećim Zrinjskim i naravno da je to neuspjeh za sve u klubu i oko njega. Osim nezadovoljavajućeg rezultatskog učinka veliki problemi su se pojavili o odabiru nasljednika iznimno uspješnog Husrefa Musemića. U prvenstvo je kao trener ušao Šener Bajramović, nastavio Husnija Arapović a izgleda da će netko treći povesti momčad na zimske pripreme. Previše za jedan nižerazredni klub a ne za Sarajevo koje uvijek kotira kao kandidat za naslov prvaka.

Gradski rival Željezničar je katastrofalno započeo prvenstvo no pred kraj je momčad ostvarila solidne rezultate. Veliki hendikep je bio odlazak Dialibe u sred prvenstva a ovaj plasman je možda i realan prikaz trenutne kvalitete Željezničara.

Zadovoljni u potpunosti ne mogu biti u Širokom Brijegu koji je sinonim za kvalitetu kako financijski tako i infrastrukturno. Prvo mjesto je ostalo samo neispunjena želja a prolaz u Europu će najvjerojatnije biti moguć kroz Kup, no Zrinjski je sve samo ne protivnik po mjeri.

Čelik i Borac su također posegnuli za promjenama na trenerskoj klupi koje na kraju nisu rezultirale željenim ishodom. Mjesto u sredini tabele bez ikakve mogućnosti da se priključi vodećim momčadima sumorna je stvarnost za navijače Borca i Čelika. Slična situacija je u bivšem prvaku Leotaru gdje su, kojeg li apsurda, zadovoljni ako izbjegnu direktnu borbu za opstanak.

Što tek reći za aktualnog prvaka Modriču gdje se ne zna tko pije a tko plaća. U klubu postoje dvije uprave koje naravno imaju različite trenere a tko je u pravu razriješiće sud. No, poznajući brzinu sudskih procesa kod nas vjerojatno će prozivku i pripreme obaviti oba trenera samo treba vidjeti na čiju stranu će se prikloniti igrači. Da nije žalosno bilo bi smiješno. Slaba sezona je iza Orašja koje se našlo u nezavidnoj poziciji koja ne odgovara kvaliteti koju posjeduje momčad.

Za kraj smo ostavili tri momčadi koje će se grčevito boriti za opstanak. Posušje je ostalo bez nekolicine kvalitetnih nogometaša te je od početka bilo osuđeno na mjesto blizu začelja. Slična situacija je u Travniku koji je neke bodove izgubio zbog nedostatka sportske sreće ali i ovdje su česte promjene trenera ostavile traga.

Velež je vjerojatno svjetski prvak po broju trenera u jednoj sezoni, no u samoj završnici su se neke stvari u klubu i momčadi posložile te će u Veležu učiniti sve da zadrže status u Premier ligi.

Pred nama je ogromna stanka od gotovo tri mjeseca koju ćemo nekako prekratiti utakmicama najboljih europskih liga i europskih kupova.

Sportin

Poruke 8618
Nokia 6230i
Post – festum 15. kola Premijer lige BiH

U nogometu postoji egzaktni ključni pojam oko kojeg nema spora – rezultat. Zrinjski je zasluženo na vrhu i kao prvak jeseni dočekaće proljeće.

Prvi pratioc, Slavija uspjela je osvojiti bod na Koševu i na taj način smanjila bodovnu zaostatak za Mostarcima. Sarajevo je ponovo razočaralo, odigravši samo 1-1. Tim sa Koševa posljednjim remijem potpuno je prebrisao pobjedu iz Posušja. Izlazak na međunarodnu scenu za bordo tim sve je dalji. Gosti su poveli golom njihovog najboljeg strijelca Spalevića sa jedanaest metara u 60.minuti. Na identičan način poravnao je Raščić sedam minuta prije kraja. Unatoč velikoj dominaci Sarajeva, mreže se više nisu tresle.

Najuvjerljiviju pobjedu kola ostvario je Velež. Nakon niza utakmica koja nisu davale previše optimizma za Rođene dolaskom na mjesto šefa struke Abdulaha Ibrakovića najavili su bolje dane. U posljednjem kolu jeseni imali su mnogo razloga za zadovoljstvo, jer je mreža aktuelnog prvaka napunjena do vrha. Sa šest lopti iza leđa Hadžiđulbića okončali su polusezonu. Strijelci su bili Drakul tri, Škaljić dva i Jahović jedan put. Sigurno da ovaj trijumf ulijeva mnogo samopuzdanja i motivacije pred nastavak sezone. Treba napomenuti da gosti nisu iskoristili jedanaesterac, a ovaj debakl potvrda je da Modriču trese velika kriza.

Borac je na gradskom stadionu u Banja Luci deklasirao Čelik sa 3-0. Dvoboj sa Zeničanima započeli su vrlo ozbiljno, te već u petoj minuti prvim pogotkom Kajkut stigli do vodstva. Isti igrač je pet minuta prija kraja prvog djela povisio prednost, a priču je završio Puzigača u sudijskoj nadoknadi utakmice. Ova pobjeda Banjalučanima donosi mirniji nastavak prvenstva, dok je s druge strane Čelik još jednom pokazao da teško osvaja bodove izvan Bilinog polja.

Leotar je na Policama teškom mukum savlado lidera sa 2-1 . Zrinjski je prvi došao u vodstvo.Već u pedesetoj sekundi, a kada je Radović pocrvenio dvanaest minuta kasnije mnogi su pomislili da je priča završena. Mostarci su prvi dio riješili u svoju korist. Ipak, domaći na samom početku drugog poluvremena pronašli su pukotine u odbrani Plemića. Prvo poravnavaju preko Zečevića iz slobodnog udarca, a preokret je režirao Mrkojević efektnim pogotkom glavom. Leotar je na kraju uspio osvojiti tri velika boda. Mnogo zamjerki na suđenje imali su Mostarci, a razlog su dva poništena gola zbog ofsajda.

Komšijski derbi u Orašju okončan je neodlučeno. Veliku podršku sa tribina imali su gosti iz Gradačca. Ivo Pejić donio je prednost domaćinu iz jedanaesterca na samom otvaranju utakmice. Nastavak susreta protekao je u puno boljoj igri gostiju, a bod Zvjezdi osigurao je Smajlović u 77. minuti. Ovim rezultatom nastavljena je rasprodaja bodova na Goal stadionu.

Sjajan niz Laktaša od pet uzastopnih pobjeda zaustavljen je na Tušnju. U izuzetno teškim uslovima za igru Sloboda se bolja snašla i slavila visoku pobjedu od 4-1. Prekidi su bili kobni za goste. Seriju je otvorio Prodanović iz slobodnog udarca u 19. minuti. U nastavku još tri gola (Smajlović, Tosunović i Čejvanović). Utješni gol za Laktaše postigao je Sanchez iz lijepe akcije. Sa nova tri boda tuzlanski tim probio se na četvrto mjesto, dok su gosti ostali na poziciji broj tri.

Zbog posljednjih rezultata na Pecari su zvonila zvona za uzbunu. Pobjeda se nametala kao imperativ, a crnu seriju prekinuli su savladavši Posušje sa 2-0. Ključni igrač bio je kapiten Dalibor Šilić. Domaći su poveli preko Topića u 43. minuti. Konačan rezultat postavio je Šilić iz slobodnog udarca, šest minuta prije kraja meča.

Duel na Piroti između Travnika i Željezničara odgođen je zbog snijega. Termin odigravanja biće naknadno objavljen.