Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Eksplozija bi bila osam puta jača od Hirošime  (Pročitano 331 puta)
19. Feb 2009, 10:41:31
Hronicar svakodnevice


Znas me,Znam te !

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 793
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
SonyEricsson K610i
Eksplozija bi bila osam puta jača od Hirošime
Autor: N. Vlačo    | Foto:Reuters | 18.02.2009. - 05:00

Sudar britanske i francuske nuklearne podmornice, koji se 3. februara dogodio u Biskajskom zalivu na dubini od oko 300 metara, mogao je da ostavi katastrofalne posledice po ljude i okolinu, tvrdi Džon Lardž, bivši savetnik britanske Kraljevske mornarice. Iako zvaničnici tvrde da je sudar „HMS Vangarda” i „Le Triomfana” bio bezazlen, javnost je zapanjena podatkom da je samo na britanskoj podmornici bilo 48 nuklearnih bojevih glava, pri čemu bi eksplozija oba plovila uzrokovala eksploziju osam puta jaču od one načinjene 1945. prilikom bacanja nuklearne bombe na Hirošimu.

„Da je plutonijum iz raketa ili reaktora izašao u atmosferu, ljudi koji bi udahnuli taj vazduh bili bi na mestu mrtvi, a u naredne tri decenije došlo bi do povećanja broja obolelih od raka. Bila bi to prava humanitarna katastrofa”, navodi Lardž.
Vest o sudaru podmornica čija je ukupna vrednost oko 4,5 milijardi evra nije bila dostupna javnosti sve dok britanski tabloid „San” u ponedeljak nije objavio da je izbegnuta nuklearna katastrofa u Atlantiku. Na konferenciji za štampu koju je istog dana britanska Kraljevska mornarica organizovala u čast 100. godišnjice svog prvog nosača aviona, admiral Džonaton Bend je na insistiranje novinara priznao da je do sudara došlo, ali da u incidentu nije bilo posledica.
„Tačno je da su nedavno dve podmornice imale kontakt pri veoma maloj brzini, oba plovila su ostala neoštećena, a ni među posadama nije bilo povređenih. Potvrđujem vam da nuklearna bezbednost nije bila ugrožena”, kazao je Bend, kog su novinari kasnije na koktelu zadirkivali rečima: „Jeste li možda skoro naleteli na neke Francuze?”.
Njegova tvrdnja o tome da na podmornicama nije bilo oštećenja ispostavila se kao netačna, pošto su francuski zvaničnici, nakon sopstvenog priznanja da je do sudara zaista došlo, naveli i da će za opravku navigacionog i sistema za navođenje raketa na „Le Triomfanu” biti potrebno više od 56 miliona evra. Prema informacijama medija, novac bi zajedno trebalo da obezbede Britanija i Francuska, što ukazuje na to da je britanska podmornica odgovorna za neželjeni „bliski susret”. Francusko Ministarstvo odbrane je 6. februara izdala šturo saopštenje o tome da je „Le Triomfan” tokom patrole naletela na „potopljeni objekat, verovatno kontejner”, pri čemu je delimično oštećen njen sonar. Britanska podmornica je tek u subotu dospela u bazu „Fazlejn” u Škotskoj, dok je francusko plovilo ranije prebačeno u bazu „L’Il Long” u blizini Bresta.
Razlog sudara dve podmornice, zbog kojeg je britanska opozicija krenula u oštar napad na Ministarstvo odbrane u toj zemlji, verovatno leži u činjenici da se mornarice Britanije i Francuske ne koordiniraju prilikom misija u koje šalju svoje podmornice, kako to obično čine britanske i američke snage. Podmornice svih vodećih vojnih sila u svetu imaju određene duboke delove okeana i mora koje koriste kao „gnezda”, a o kojima ne obaveštavaju ni saveznike. Upotreba pasivnih sonara, koji osluškuju kretanje drugih podmornica, a pri tom skoro da ne otkrivaju sopstveno, uticala je na to da „HMS Vangard” i „Le Triomfan”, dođu u neposrednu blizinu, a da se „ne vide”.
Džon Pajk, direktor sajta globalsecurity.org, kaže da je upotreba aktivnog sonara poput korišćenja baterijske lampe u mraku - osoba koja je koristi vidi ispred sebe, ali time omogućava i drugima da vide gde se nalazi. Zbog toga podmornice koje nose balističko naoružanje obično koriste pasivne sonare kako bi ostale što je moguće više neprimećene. Međutim, preciznost pasivnog sonara na maloj udaljenosti nije uvek najbolja.




Izvor: Blic
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.18
mob
Apple iPhone SE 2020
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.143 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.