Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Fotošop dijeta: Italijanska manekenka stanjila lepotice Ticijana i Botičelija  (Pročitano 491 puta)
12. Feb 2012, 10:27:29
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Chrome 17.0.963.46
mob
Apple iPhone SE 2020
Fotošop dijeta: Italijanska manekenka stanjila lepotice Ticijana i Botičelija

M. Vukelić    | 12. 02. 2012. - 00:02h | Foto: annautopiagiordano.it    | Komentara: 0
Ideal ženske lepote se kroz vekove menjao, a to je možda najočiglednije u primerima ženskih aktova renesansnih majstora, čije su žene raskošne lepote imale iste takve obline. Ali, gledajući današnje manekenke i žene koje dobijaju titule najlepših na svetu - mršavost je apsolutni ideal 21. veka. Italijanska manekenka i umetnica Ana Utopija Đordano omogućila je da vidimo kako bi Botičelijeve punačke lepotice izgledale kada bi bile popuštene kroz "fotošop".


Ana Utopija Đordano je osmislila projekat "Venera", kojim je boginju ljubavi i ideal mnogih umetnika iz 15. veka prilagodila današnjim merilima lepote. Ona je čuvene slike Venere autora kao što su Botičeli, Velaskez i Kabanel propustila kroz fotošop i Venerama skinula po koji kilogram viška.
 
Ana Đordano za "Blic" kaže da joj je jedan od glavnih ciljeva demistifikacija nedodiljivosti velikih umetničkih dela, ali i ukazivanje na probleme današnjeg društva poput anoreksije i bulimije.
 
- Ideja je bila da se naglase promene estetskog kanona kroz vekove, a to spontano vodi do važnih tema kao što su anoreksija i bulimija. Moji projekti se uvek bave i društvenom odgovornošću. Mogla sam svoje Venere da napravim još mršavijim i na taj način nagalsim problem, ali ne mislim da je najbolji način da se analizira bolest (degenerativne promene koje su opasne po život) da se naglase na direktniji i nasilniji način. Ja više više volim kada ta vrsta diskusija počne spontano - kaže Ana za "Blic".
 
Na pitanje da li su žene u Botičelijevo vreme bile lepše, Đordanova kaže da sve epohe imaju svoje parametar po kojima ocenjuju svet.
 

- Za one koji su živeli u to vreme, žene koje je slikao Botičeli su bile lepe i savršene, a tim ljudima bi lepotice iz našeg vremena bile premršave. Mislim da bi uvek trebalo imati u vidu kontekst u kojem je smešten posmatrač. Evo jednostavnog primera: Neke knjige napisane u Srednjem veku su tada smatrane nemoralnim i uvredljivim, pa su čak i spaljivane, sa sve autorima! Iste te knjige danas se smatraju remek-delima - kaže Ana.
 
Ova svestrana umetnica, koja se bavi i manekenstvom i poezijom, kaže da joj je "Projekat Venera" pomogao da shvati duh vremena u kojem živimo.
 
- Samo nekoliko dana nakon što sam radove postavila na sajt, u novinama sam naišla na članak o jednom drugom umetniku, Nazarenu Krei, koji je imao veoma sličnu ideju, i sa kojim sam imala veoma prijatnu razmenu mišljenja o toj temi. Veoma prijatno sam se iznenadila i shvatila koliko je lako uhvatiti duh vremena (Zeitgeist) - kaže Ana.
 

A koliko je manekensko iskustvo uticalo na nju kao umetnicu?

- Kada radiš kao slobodni maneken, ti sam odlučuješ o tome koliko ćeš vremena posvetiti poslu, a možeš i sam da biraš projekte u kojima ćeš učestvovati. Zato je moj pristup modnoj industriji zapravo veoma mekan, ako se uporedi sa kanonskim modelima. Meni lično ta varijanta odgovara, jer volim da isprobavam različite uloge. Poziranje je za mene poput glume u nekom perofromansu koji se izvodi uživo - kaže Ana Utopija Đordano.
 
 
Pesnikinja i manekenka

Šta može da uradi jedan pesnik u svetu mršavih manekena i pijanih klinaca? (Ana je imala i projekat posvećen borbi protiv maloletničkog alkoholizma.)
- Poezija je meni veoma važna, a moje pesme su hermetične i teško ih je razumeti. Koristim jezik pozajmljen iz matematike, računarstva, medicine, fizike, filozofije. Ovo nije samo svet mršavih manekana i pijane dece. ovo je takođe i svet gde je moguće postojati I živeti, prelepi svet gde ljudski rod, sa svim svojim nijansama i oblicima, može da nađe način da izađe na kraj sa samim sobom i sa prirodom. Poezija je oduvek postojala i uvek će postojati - Ana Utopija Đordano

Izvor: Blic

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

213061_italija-botticelli_ff.jpg
(48.05 KB, 470x298)
213062_italija-botticelli1_ff.jpg
(48.4 KB, 470x301)
213063_italija-bronzino_f.jpg
(38.11 KB, 470x270)
213064_italija-hayez_f.jpg
(26.28 KB, 470x270)
213065_italija-tiziano_f.jpg
(29.59 KB, 470x270)
213066_italija-tiziano1_f.jpg
(29.47 KB, 470x270)
213067_italija-velasquez_f.jpg
(24.56 KB, 470x270)
213068_italija-velasquez1_f.jpg
(25.27 KB, 470x270)
213093_annautopiagiordanopuopolo_ff.jpg
(23.81 KB, 470x313)
213094_annautopiagiordaodelfrate-1_ff.jpg
(17.36 KB, 470x342)
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.284 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.