Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Formiranje baterije telefona: Saveti i zablude  (Pročitano 3138 puta)
22. Apr 2014, 15:24:39
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Chrome 33.0.1750.154
mob
Apple 15
Formiranje baterije telefona: Saveti i zablude
Autor: mondo.rs,  Marko Čavić
22.04.2014. | 14:20  >  14:57 Vreme je da jednom zauvek rešimo dilemu oko formiranja baterije na mobilnim telefonima, smartfonima i drugim mobilnim uređajima.



Formiranje baterije,Baterije,Formiranje baterija Foto: MONDO portal. Potražite oznaku na bateriji, pa nemojte formirati čak ni standardne punjive baterije.


Sećate se ovoga ili ste to možda čak i nedavno čuli: "Formirajte bateriju kada dođete kući, tako što ćete uključiti telefon na punjač, ostaviti ga 12 sati, isprazniti bateriju do kraja i proceduru ponoviti tri puta"? Nadamo se iskreno da niste čuli ovo u poslednjih nekoliko godina, jer ako jeste - nestručni prodavac samo vam je "ukrao" 36 sati korišćenja novog telefona, tableta ili nekog drugog uređaja koji ima punjivu bateriju. Ista je stvar i sa standardnim ili posebnim punjivim baterijama, koje se koriste umesto AAA, AA ili nekih drugih baterija za jednokratnu upotrebu.

Citat
Memorijski efekat
Samo one baterije, koje imaju sposobnost "pamćenja" korišćenog kapaciteta mogu da pate od memorijskog efekta. Recimo, ako neku bateriju više puta zaredom iskoristite samo do 35 odsto kapaciteta i stavite je na punjenje, baterija će nakon par ciklusa imati manji kapacitet za tih 35 odsto, jer će taj nivo smatrati novom nulom, odnosno početnim kapacitetom punjenja.

Istina je da su se nekada baterije telefona formirale, i to Ni-Cd (Nickel Cadmium) i Ni-MH (Nickel Metal Hydrate) tipovi, ali one danas više ne stižu u mobilnim uređajima i zamenile su ih Li-Ion ili Li-Po vrste. Starije baterije danas srećemo uglavnom u mobilnim-fiksnim telefonima, ali one se već u fabrici formiraju, tako da ih nema potrebe puniti satima i odmah nakon toga prazniti u tri ciklusa. Na ovakvim baterijama, baš zbog toga što kupcima nije jasno da li je potrebno formiranje baterija ili ne, stoji "No Memory Effect" oznaka (pogledajte sliku gore). Ukoliko nema oznake na samoj bateriji ili u uputstvu koje stiže sa baterijama, baš zbog memorijskog efekta Ni-Cd i Ni-MH baterije je potrebno u potpunosti isprazniti pre ponovnog punjenja, jer u suprotnom kapacitet baterija može da se smanji.

Litijum-Jonske i Litijum-Polimerske baterije NEMAJU takozvani efekat pamćenja i nema potrebe za njihovim formiranjem! Domaći prodavci, nažalost, i dalje savetuju kupce da formiraju baterije telefona... I stručnjaci su naglasili, recimo na Battery University sajtu, da savremene telefone nije potrebno puniti satima posle kupovine, pošto su novi tipovi baterija napravljeni od unapređenih, sofisticiranih komponenti, zbog čega one ne pate od tzv. memorijskog efekta.


Formiranje baterije,Baterije,Formiranje baterijaFoto: MONDO portal. Nove vrste Li-Po i Li-Ion baterija za telefone i mobilne uređaje.

Litijum-Jonske i Litijum-Polimerske baterije izdržavaju od 300-500 ciklusa punjenja. Pod ciklusom punjenja podrazumeva se sto odsto napunjenosti baterije i to odjednom ili u više navrata. Rcimo, ako punite pet puta u toku dana bateriju i kapacitet punjenja nije prešao 100 odsto, to se računa jednim ciklusom punjenja. U brojkama to bi bilo, recimo ovako: 20 + 15 + 15 + 40 + 10 odsto, u toku jednog dana. Zajedno oni čine pun kapacitet baterije i računaju se kao jedan ciklus punjenja, a ne pet.

Razlika između Li-Po i Li-Ion baterija nije velika. Ipak, Li-Po su usavršen "model" Li-Ion baterija i imaju duži vek trajanja i veći kapacitet.

Savet koji možemo da vam damo kako bi baterije trajale duže tj. kako biste produžili njihov radni vek, jeste da punite telefon kada god poželite u slučaju Li-Ion ili Li-Po baterija. Bolje je, recimo, puniti bateriju bilo kojeg mobilnog uređaja više puta u kraćim vremenskim intervalima, nego ga redovno puniti "do vrha".

Trebalo bi da, takođe vodite računa o tome da vam se uređaj ne gasi često usled potpune ispražnjenosti Li-Ion ili Li-Po baterija. To može da utiče na brže slabljenje kapaciteta baterije i na skraćenjenje njenog radnog veka.

Ostale savete možete pročitati u tekstu Kako da baterija telefona traje duže i radi bolje, a vaše komentare i savete možete nam ostaviti i na MobIT Facebook stranici!




Izvor: Mondo
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


"It never rains, but it pours."

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 2563
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 28.0
mob
VIP Xiaomi Note 10 P
     Punjenje tipa 3x12 sati je nemoguće (za Li-Ion i Li-Polymer), iz prostog razloga što će telefon prestati sa punjenjem kada kapacitet baterije dođe na potreban nivo, a za to je potrebno maksimalno 3-4 sata, u zavisnosti od baterije i načina kako sam telefon reguliše punjenje. Kod nekih modela telefona postoje dva režima punjenja - jedan je kada je telefon ugašen, odnosno sporo punjenje - i drugi je kada je telefon uključen - brzo punjenje. Razlika je u struji punjenja, sporo - manja struja, brzo - veća struja. Što je veći kapacitet baterije (izraženo u mAh), potrebno je više vremena da se napuni. U teoriji, bolje će se napuniti u sporom režimu, u praksi se to i ne oseća nešto. Bateriji ne smeta da bude na punjaču i ako je puna, ali svakako nije pametno da stoji danima, par sati je sasvim ok. Takođe nije loše bar jednom u 10-ak dana isprazniti bateriju skroz.

Saveti:

- Inicijalni ciklus punjenja je jako bitan. Kad kupimo nov telefon, potrebno je napuniti ga do vrha (oko 5-6 sati zavisno od kapaciteta), prventstveno zbog uskladjivanja kapaciteta sa meracem u telefonu. Prvo punjenje traje sporije nego ostala punjenja. Neka bude prikopcan i posto bude 100% napunjen jer je prvo merenje meraca netacno zbog procesa inicijalizacije.

- pre vadjenja baterije, iskljucite telefon. ovo je vazan korak koji vecina ljudi redovno zanemari i preskoci a vitalan je za pravilan rad baterije i samog uredjaja.

- Izbegavajte pražnjenje vaše baterije do kraja, jer to nepotrebno opterećuje bateriju (izuzev rekalibracije meraca). Li-ION baterije mnogo bolje reaguju na periodična delimična pražnjenja i dopune nego na jedno pražnjenje do kraja, i punjenje. (Stoga ne koristite „formiranje“ baterije kao što savetuju neki prodavci, jer time praktično skracujete vek svoje baterije).

- jednom u mesec dana bateriju ispraznite dok ne ostane minimalno struje, do gasenja, pa je napunite do vrha. Zasto se ovo radi? Ovo je preporucljivo radi kalibracije baterijskog meraca kapaciteta. Ukoliko se ovo nikad ne primenjuje, može doći do toga da merač sasvim pogrešno prikazuje kapacitet baterije, i da vremenom prikazuje da je baterija neupotrebljiva, iako ista praktično i dalje ima mogućnost punjenja.

- kupovina rezervne baterije za tel nije preporucljiva jer ce biti ogranicena u ciklusima punjenja i praznjenja zbog neredovnog koriscenja, ali ako to radite drugu cuvajte na suvom, mracom i hladnom mestu i to na 40% napunjenosti. 100% cini bateriju toplom sto ne valja.

- odrzavajte bateriju i kontakte cistom, brisite ih gumicom za brisanje

- cuvajte bateriju od vlage i toplote, jer toplota znacajno snizava vek trajanja

- poslednje ali ne i najmanje vazno: gasite telefon nocu, osim ako ste doktor na dezurstvu ili vatrogasac. Smile Koriscenje telefona od 200+ evra kao sat ili alarm je jednostavno nepotrebno. Kupite stoni sat sa alarmom za 800 din. Kada nesto zabaguje na telefonu sta radite? Jel ga restartujete? I to obicno pomogne? Pa naravno. Upravo to je korisno i po bateriju i po merac kapaciteta. Drugo, GPS, WiFi, Lte, Nfc, sve to doprinosi brzem praznjenju baterije. Iskljucite sve to ako vam ne treba. Odrzavajte svoj uredjaj i bicete njime duze zadovoljni.  Smile
« Poslednja izmena: 01. Maj 2014, 16:32:53 od Aconja »
IP sačuvana
social share
Who is Kaiser Soze???

Merovingian: You see, there is only one constant, one universal, it is the only real truth: causality. Action, reaction. Cause, effect.
Morpheus: Everything begins with choice.
Merovingian: No. Wrong. Choice is an illusion, created between those with power and those without.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.066 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.