Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Formiranje baterija za mob. telefone, info o baterijama, tipovi baterija, ...  (Pročitano 63733 puta)
23. Sep 2006, 19:35:16
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
HTC HD2
Baterije?

-1.1 Opšte napomene o baterijama za mobilne telefone.
-1.2 NiCd baterije
-1.3 NiMH (Nickel Metal Hydride) baterije
1.3.1 Punjenje
1.3.2 Kako optimalno koristiti bateriju?
1.4 Li-ion baterije
1.4.1 Punjenje
1.4.2 Kako optimalno koristiti bateriju
1.5 Li-polymer
1.6 Šta je to memorijski efekt (efekt pamćenja)?
1.7 Kako auto-punjači utiču na baterije?
1.8 Produženje trajanja baterije
1.9 Lithium-Polymer ili Zinc-Air



    1.1 Opšte napomene o baterijama za mobilne telefone.
Iako svaki tip baterije ima svoja karakteristicna svojstva, postoji nekoliko zajedničkih smernica kojih se treba držati da bi baterije dugo radile ispravno.

Baterije je najbolje čuvati/koristiti/puniti na sobnoj temperaturi. Performanse baterije brzo se narušavaju na niskim temperaturama (ispod 0C za Li-ion, ispod -10C za NiMH), dok previsoke temperature mogu ostetiti bateriju. Takode, punjenje baterija izvan dozvoljenog temperaturnog raspona može biti vrlo opasno (može doći do curenja ili eksplozije baterije).

Ne preporučuje se prečesto punjenje baterije (npr. stalnim priključivanjem na auto-punjač) ni nepotrebno pražnjenje "do kraja" (tj. do gašenja mobilnog). Ovim se samo nepotrebno skraćuje životni vek baterija.

NiMH baterije treba svaka dva meseca isprazniti dok se mobilni ne ugasi i bez prekida napuniti do vrha. Time se sprečava memorijski efekt. Li-ion baterije ne traže ovakav tretman.

Nikada nemojte kratko spajati kontakte baterije niti je nemojte sami prazniti spajanjem bilo čega na njene kontakte. Sve baterije imaju donji granični napon. Kad im napon jednom padne ispod te granice, obično postaju neupotrebljive ili im kapacitet drastično padne.

    1.2 NiCd baterije?
NiCd baterije ne susrećemo u današnjim mobilnim telefonima.

    1.3 NiMH (Nickel Metal Hydride) baterije
NiMH (Nickel Metal Hydride) baterije vrlo su rasiren tip baterija za mobilne telefone. Napon im je 1.25 V. Odlikuje ih 30% veci kapacitet od NiCd baterija i znatno manje izražen memorijski efekt. Primetno je veliko samopražnjenje baterije. Potpuno napunjena baterija izgubiće 10% svog naboja u toku 24 sata, a nakon toga gubiće 10% svakih mesec dana, što nije kriticno kod upotrebe na mobilnim telefonima.

         1.3.1 Punjenje?
NiMH baterije mogu podneti oko 500 ciklusa punjenja i pražnjenja. Baterija koja se ne prazni cesto do kraja živece duže od baterije koja se prilikom svake upotrebe potpuno isprazni.

          1.3.2 Kako optimalno koristiti bateriju?
Veoma je važno početno formiranje baterije. Nova baterija treba se puniti neprekidno barem 16 sati pre prve upotrebe. Takođe, prva 2-3 ciklusa baterija ne postiže puni kapacitet. Preporučuje se prvih 3 puta bateriju potpuno puniti i prazniti (dok se telefon ne ugasi).
U svakodnevoj upotrebi preporučuje se sledeći način korištenja. Bateriju priključiti na punjač pre spavanja. Ostaviti da se napuni preko noci. Ujutro otkačiti punjač i koristiti bateriju, tj. telefon. Prvo veče kada procenimo da baterija neće izdraži sutrašnji dan, stavimo je na punjenje.
Da bi se izbjegao memorijski efekt, potrebno je povremeno bateriju isprazniti do kraja, tj. dok se telefon ne ugasi i zatim je napuniti. Time će se izbeći memorijski efekt. Koliko često to treba raditi zavisi o preporuke proizvođača.

    1.4 Li-ion baterije?
Li-ion baterije su savremen tip baterije koje danas prevladavaju kao izvor napajanja mobilnih telefona. Odlikuje ih mala masa, znatno veći kapacitet od NiMH baterija i veći napon (3.6 V). S druge strane, same po sebi su vrlo osetljive i zato se standardno isporučuju s elektronikom koja reguliše njihovo punjenje i pražnjenje. Li-ion baterije ne pokazuju memorijski efekt.

    1.4.1 Punjenje?
Li-ion baterije mogu podneti 500-1000 ciklusa punjenja i praznjenja. Baterija koja se ne prazni cesto do kraja zivece duze od baterije koja se prilikom svake upotrebe potpuno isprazni. Zanimljivo je da Li-ion baterija prilikom punjenja vrlo brzo postigne 70-80% kapaciteta (1 - 1.5 h), dok je za punjenje do 100% potrebno barem jos toliko vremena. Li-ion baterije pune se slozenim i vrlo preciznim postupkom i ne preporucuje se nikakvo drugo punjenje nego na punjacima koji za njih namijenjeni.

     1.4.2 Kako optimalno koristiti bateriju?
Elektronika ugradjena u svaku Li-ion bateriju brine se o tome da se baterija ne napuni ni ne isprazni van dozvoljenih granica (koje su jako precizne, narocito gornja). Li-ion bateriju mozete puniti kad god zelite i koliko zelite, ipak uzmite u obzir da veci broj ciklusa praznjenja/punjenja proporcionalno smanjuje zivotni vek baterije. Najjednostavnije je bateriju puniti preko noci, tako da je ujutro uvek imate spremnu. Stavite je na punjenje svaki put kada pre spavanja procenite da nece izdrzati sutrasnji dan.

Buduci da Li-ion baterije ne pokazuju memorijski efekt, nije potrebno nikakvo periodicno odrzavanje baterije potpunim praznjenjem/punjenjem.

    1.5 Li-polymer?
Li-polymer nova je generacija baterija, sa svojstvima vrlo slicnim Li-ion baterijama. Karakterise ih veci kapacitet, manji trosak proizvodnje i mogucnost oblikovanja u takoreci proizvoljne oblike. Nedostatak su im kraci vek trajanja i nemogucnost praznjenja jacom strujom. Ove baterije mozemo susresti kod novih Ericsson (npr. T28s) i Nokia telefona.

    1.6 Šta je to memorijski efekt (efekt pamćenja)?
Efekt pamcenja prvi put je zabelezen na jednom satelitu koji je bio u orbiti oko Zemlje. Satelit se napajao iz NiCd baterija, koje su se punile preko solarnih panela. Satelit je periodicno zalazio u Zemljinu senku, tokom koje se baterije nisu punile. Za vreme koje je proveo u senci, elektronski sistemi tog satelita potrosili su uvek istu kolicinu naboja baterija. Nakon nekog vremena primecen je velik pad kapaciteta baterija. Novi kapacitet baterija bio je jednak iznosu za koji se baterija stalno praznila.

Pravi, gore opisani memorijski efekt pojavljuje se izuzetno retko. Potrebno je uzastopno punjenje i praznjenje baterija do precizno istog stepena ispraznjenosti. Naravno, ovakav scenarijo nemoguc je kod mobilnih telefona, pa se pravi memorijski efekt kod njih nikad ne pojavljuje. Uopste, novije konstrukcije baterija gotovo da ne pate od njega.

Ono sto danas nazivamo memorijskim efektom pojavljuje se iskljucivo u NiMH baterijama (NiCD baterije ne koriste se u savremenim telefonima). Li-ion baterije ne pokazuju nikakav memorijski efekt.

Punjenje i praznjenje NiMH baterija uzrokuje odredjene hemiske promene u bateriji, koje su takoreci u potpunosti reverzibilne. Kod nepotpunog praznjenja ne dolazi do potpunog povratka hemijske strukture baterije. Te strukture se nakon nekog vremena pocinju formirati u kristale, koji zbog svoje male aktivne povrsine pokazuju veci otpor povratnoj hemijskog reakciji, sto efektivno smanjuje kapacitet baterije.

Ovaj problem resava se praznjenjem baterije do granice gasenja telefona. Pozeljno je telefon jos nekoliko puta upaliti i pustiti da se sam ugasi. Nakon toga potrebno je neprekidno puniti bateriju (npr. preko noci). Ovaj postupak treba provesti svaka 2-3 meseca da bi se ocuvao kapacitet NiMH baterije. Cesce potpuno praznjenje nije ni potrebno ni pozeljno, buduci da se dubinskim praznjenjem vek baterije samo nepotrebno skracuje.

Baterija se nikad ne sme prazniti do fizickog kraja, tj. 0 V (kratkim spajanjem i sl.) jer postoji donji prag napona do kojeg se ona sme isprazniti. Dakle, bateriju prazniti iskljucivo upotrebom telefona dok se on sam ne ugasi.

    1.7 Kako auto-punjaci uticu na baterije?
Auto-punjaci, kod vecine mobilnih telefona, imaju identicnu funkcionalnost mreznim punjacima. Dakle, ne postoji razlog zbog koje bi oni direktno mogli lose uticati na baterije. Ipak, rezim njihove upotrebe moze biti uzrok losem stanju baterije. Naime, cesto i nepotrebno prikljucivanje baterije na punjac, do kojeg cesto dolazi ako imamo auto-instalaciju s punjacem, moze dovesti do preuranjenog pada kapaciteta baterije. Naime, kod cestog ulazenja u auto i stalnog prikljucivanja punjaca, baterija se izlaze vecem broju ciklusa punjenja nego kod upotrebe kucnog punjaca, cime se moze znatno smanjiti njen vek trajanja. Takodje, ovime se moze znatno ubrzati pojavljivanje memorijskog efekta na NiMH baterijama.
Rjesenje je u tome da auto-punjac prikljucujemo samo kada je to potrebno. Ukoliko je punjac sastavni deo auto-instalacije, tj. drzaca telefona i ne moze se iskljuciti, na nekim telefonima moguce je iskljuciti punjenje baterije opcijom iz menija (Battery charging, Battery care ili sl.


    1.8 Produzenje trajanja baterije?
Treba ugasiti TOPIC INDEX (CELL BROADCAST i dalje radi ali telefon ne trazi spisak topica od operatera), AUTO NETWORK, FAST SEARCH. "Obavezno" držite iskljucenim opcije "Regio Info (Info service)" i "Prikaz info o celiji (Cell info display)" jer na taj nacin produljujete standby vreme baterije. Ako su te dve opcije ukljucene, u standby modu aparat koristi više energije jer ne koristi kanal CCCH vec CBCH (Nokia Net Monitor). U svakom slucaju za sve mobilne vazi iskljucite tu opciju ako hocete da Vam baterija traje duze.

  1.9 Lithium-Polymer ili Zinc-Air
Nova tehnologija, traju po mesec dana.




Izvor: By Predrag Paunović





(01. May 2007, 10:38:37)
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
HTC HD2
Prenosim i tekst iz prethodne teme koji sam napisao tj., prepisao sa raznih strana(jedna je i tekst našeg @SerbianFighter-a koji je davno još napisao na jednom drugom forumu), druga -> već imate gore link i potpuniji tekst, ... -> čisto da ne ispadne da sam se mučio džabe 8-[ :

Ni-Cd(Nickel-cadmium) baterija
NiCd baterija predstavlja prvu široko prihvaćenu punjivu bateriju opšte namene. Uprkos tome što nudi nisku gustoću energije, a i hemijski sastav joj je daleko od ekološki prihvatljivog (toksični kadmium), veliki životni vek (čak i do 1500 ciklusa) i dobro podnošenje većih struja pražnjenja čini je i danas vrlo pogodnom za određene primene (kućni uređaji i alati, prenosne radio-stanice, medicinska oprema, profesionalne video-kamere). Ima vrlo izražen problem kristalizacije.

Ni-MH(Nickel Metal Hydride) baterije
NiMH (Nickel Metal Hydride) baterije vrlo su rasiren tip baterija za mobilne telefone. Napon im je 1.25 V. Odlikuje ih 30% veci kapacitet od NiCd baterija i znatno manje izražen memorijski efekt. Primetno je veliko samopražnjenje baterije. Potpuno napunjena baterija izgubiće 10% svog naboja u toku 24 sata, a nakon toga gubiće 10% svakih mesec dana, što nije kriticno kod upotrebe na mobilnim telefonima.
NiMH baterije mogu podneti oko 500 ciklusa punjenja i pražnjenja. Baterija koja se ne prazni cesto do kraja živece duže od baterije koja se prilikom svake upotrebe potpuno isprazni.
Veoma je važno početno formiranje baterije. Nova baterija treba se puniti neprekidno barem 16 sati pre prve upotrebe. Takođe, prva 2-3 ciklusa baterija ne postiže puni kapacitet. Preporučuje se prvih 3 puta bateriju potpuno puniti i prazniti (dok se telefon ne ugasi).
U svakodnevoj upotrebi preporučuje se sledeći način korištenja. Bateriju priključiti na punjač pre spavanja. Ostaviti da se napuni preko noci. Ujutro otkačiti punjač i koristiti bateriju, tj. telefon. Prvo veče kada procenimo da baterija neće izdraži sutrašnji dan, stavimo je na punjenje.
Da bi se izbjegao memorijski efekt, potrebno je povremeno bateriju isprazniti do kraja, tj. dok se telefon ne ugasi i zatim je napuniti. Time će se izbeći memorijski efekt. Koliko često to treba raditi zavisi od preporuke proizvođača.

Li-ion(Lithium-ion) baterije
Li-ion baterije su savremen tip baterije koje danas prevladavaju kao izvor napajanja mobilnih telefona. Odlikuje ih mala masa, znatno veći kapacitet od NiMH baterija i veći napon (3.6 V). S druge strane, same po sebi su vrlo osetljive i zato se standardno isporučuju s elektronikom koja reguliše njihovo punjenje i pražnjenje. Li-ion baterije ne pokazuju memorijski efekt.
Li-ion baterije mogu podneti 500-1000 ciklusa punjenja i praznjenja. Baterija koja se ne prazni cesto do kraja zivece duze od baterije koja se prilikom svake upotrebe potpuno isprazni. Zanimljivo je da Li-ion baterija prilikom punjenja vrlo brzo postigne 70-80% kapaciteta (1 - 1.5 h), dok je za punjenje do 100% potrebno barem jos toliko vremena. Li-ion baterije pune se slozenim i vrlo preciznim postupkom i ne preporucuje se nikakvo drugo punjenje nego na punjacima koji za njih namijenjeni.
Elektronika ugradjena u svaku Li-ion bateriju brine se o tome da se baterija ne napuni ni ne isprazni van dozvoljenih granica (koje su jako precizne, narocito gornja). Li-ion bateriju mozete puniti kad god zelite i koliko zelite, ipak uzmite u obzir da veci broj ciklusa praznjenja/punjenja proporcionalno smanjuje zivotni vek baterije. Najjednostavnije je bateriju puniti preko noci, tako da je ujutro uvek imate spremnu. Stavite je na punjenje svaki put kada pre spavanja procenite da nece izdrzati sutrasnji dan.
Buduci da Li-ion baterije ne pokazuju memorijski efekt, nije potrebno nikakvo periodicno odrzavanje baterije potpunim praznjenjem/punjenjem.

Lithium-Polymer
Li-polymer nova je generacija baterija, sa svojstvima vrlo slicnim Li-ion baterijama. Karakterise ih veci kapacitet, manji trosak proizvodnje i mogucnost oblikovanja u takoreci proizvoljne oblike. Nedostatak su im kraci vek trajanja i nemogucnost praznjenja jacom strujom.

Zinc-Air
Nova tehnologija, traju po mesec dana. Uglavnom se radi o tkz. gorivnim ćelijama! Još zanimljivije je to da kao u svakom filmu o teorijama zavere iste baterije prvenstveno koristi US army. :? No, ima ih i u "civilnoj službi"! :D

Šta je to memorijski efekt (efekt pamćenja)?
Efekt pamcenja prvi put je zabelezen na jednom satelitu koji je bio u orbiti oko Zemlje. Satelit se napajao iz NiCd baterija, koje su se punile preko solarnih panela. Satelit je periodicno zalazio u Zemljinu senku, tokom koje se baterije nisu punile. Za vreme koje je proveo u senci, elektronski sistemi tog satelita potrosili su uvek istu kolicinu naboja baterija. Nakon nekog vremena primecen je velik pad kapaciteta baterija. Novi kapacitet baterija bio je jednak iznosu za koji se baterija stalno praznila.
Zapravo radi se o kristalizaciji unutar baterije. U NiCd bateriji kadmijum je prisutan u obliku sićušnih kristala. U određenim uslovima ti kristali se mogu povezati i narasti u veće kristale, čime im se smanjuje korisna površina, pa dolazi do pada napona i kapaciteta baterije. Nikal je takodje podložan kristalizaciji. U ekstremnom slučaju, kristali mogu narasti u dendrite, dugačke lance koji mogu kratko spojiti + i - pol baterije, uzrokujući visoko samopražnjenje, kratki spoj i prividnu smrt baterije. NiCd baterija je podložnija kristalizaciji od NiMH jer kod nje kristalizaciji doprinose i nikal i kadmij.

Pravi, gore opisani memorijski efekt pojavljuje se izuzetno retko. Potrebno je uzastopno punjenje i praznjenje baterija do precizno istog stepena ispraznjenosti. Naravno, ovakav scenarijo nemoguc je kod mobilnih telefona, pa se pravi memorijski efekt kod njih nikad ne pojavljuje. Uopste, novije konstrukcije baterija gotovo da ne pate od njega.

Ono sto danas nazivamo memorijskim efektom pojavljuje se iskljucivo u NiMH baterijama (NiCD baterije ne koriste se u savremenim telefonima). Li-ion baterije ne pokazuju nikakav memorijski efekt.

Punjenje i praznjenje NiMH baterija uzrokuje odredjene hemiske promene u bateriji, koje su takoreci u potpunosti reverzibilne. Kod nepotpunog praznjenja ne dolazi do potpunog povratka hemijske strukture baterije. Te strukture se nakon nekog vremena pocinju formirati u kristale, koji zbog svoje male aktivne povrsine pokazuju veci otpor povratnoj hemijskog reakciji, sto efektivno smanjuje kapacitet baterije.

Ovaj problem resava se praznjenjem baterije do granice gasenja telefona. Pozeljno je telefon jos nekoliko puta upaliti i pustiti da se sam ugasi. Nakon toga potrebno je neprekidno puniti bateriju (npr. preko noci). Ovaj postupak treba provesti svaka 2-3 meseca da bi se ocuvao kapacitet NiMH baterije. Cesce potpuno praznjenje nije ni potrebno ni pozeljno, buduci da se dubinskim praznjenjem vek baterije samo nepotrebno skracuje.

Baterija se nikad ne sme prazniti do fizickog kraja, tj. 0 V (kratkim spajanjem i sl.) jer postoji donji prag napona do kojeg se ona sme isprazniti. Dakle, bateriju prazniti iskljucivo upotrebom telefona dok se on sam ne ugasi.

Jedna od najboljih mogućih internet lokacija na kojoj se možete informisati o svemu vezanom za baterije:

http://www.batteryuniversity.com/partone.htm
« Poslednja izmena: 24. Sep 2006, 01:17:23 od Cigla tel. »
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
HTC HD2
Tipovi baterija za Nokia telefone:

Li-Polymer Battery

BP-6M: High-capacity 970 mAh


Compatible Models:  N93, N73, 9300

BP-5L: Li-Polymer Battery (1500 mAh)


Compatible Models: E62, 9500, 770

BL-1000C: Standard Li-Polymer Battery 1100 mAh


Compatible Models: 6305i

BL-6000C: Extended Battery


Compatible Models: 6305i
« Poslednja izmena: 23. Sep 2006, 19:56:42 od Cigla tel. »
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
HTC HD2
Li-Ion Battery - Baterije sa katodom od kobalt oksida(3.6v) Baterije sa katodom mangan oksida(3.7v) napona;

BLC-2: Ultra Extended Li-Ion Battery (950mAh)


Compatible Models: 6800, 6651, 6010, 3595, 3590, 3589i, 3588i, 3587i, 3586i, 3585i, 3585, 3570, 3560, 3520, 3395, 3390, 3360, 2260, 1261, 1260, 1221, Nokia 3310, Nokia 3330, Nokia 3410, Nokia 3510, Nokia 3510i, Nokia 5510, Nokia 6650, Nokia 6800

BL-6C: Li-Ion Battery (1070 mAh)


Compatible Models: E70, 6265i, 6256i, 6255i, 6236i, 6235i, 6165i, 6155i, 6019i, 6016i, 6015i, 3155i, 2128i, 2126i, 2125i, 2116i, 2115i

BL-5X: Standard 600 mAh Li-Ion Battery


Compatible Models: 8801

BL-5B: Standard Li-Ion Battery (760mAh)


Compatible Models: N90, N80, 6062, 6061, 6020, 5140, 3220

BL-4B: Standard Li-Ion Battery 700 mAh


Compatible Models:  7370 

BL-4C: Extended 720 mAh Li-Ion Battery


Compatible Models: 7270, 6170, 6133, 6126, 6103, 6102i, 6102, 6101, 6100, 5100, 2651

BL-5C: Extended 850 mAh Li-Ion Battery


Compatible Models: N91, 7610, 6822, 6820, 6682, 6670, 6620, 6600, 6230, 6030, 3660, 3650, 3620, 3600, 3120, 3100, 2600, 2285, 2270, 1600, 1112, 1100

BLD-3: Extended 760 mAh Li-Ion Battery


Compatible Models: 7250i, 7210, 6610, 6585, 6560, 6225, 6200, 3300, 3205, 3200

BLB-2 - 750 mAh


Compatible phones: 5210, Nokia 6510, Nokia 7650, Nokia 8210, Nokia 8310, Nokia 8850, Nokia 8890, Nokia 8910, Nokia 8910i



« Poslednja izmena: 23. Sep 2006, 21:22:04 od Cigla tel. »
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
HTC HD2
Nickel Metal Hydride(NIMH) Battery

BMC-3: 900mAh


Compatible phones: Nokia 3310, Nokia 3330, 3360, 3390, 3395, 1260, 1261

U izradi
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
HTC HD2
Zašto je bitan kapacitet baterije?!?

Primer - Nokia N70:
Fabrička baterija BL-5C(3.6v 850mAh):
Ako po proizvodjačkoj specifikaciji stoji da telefon može raditi u mirovanju recimo 265h(sati) - razgovor 3h30min., sa fabričkom baterijom BL-5C, to znači da je potrošnja istog telefona u mirovanju:

850:265=3.20mAh -> potrošnja u mirovanju(stand by)
850:3.30=257mAh -> potrošnja tokom razgovora

Ako bi se u isti telefon ubacila baterija većeg kapaciteta, primera radi BL-6C(3.6v 1070mAh):

1070:3.20=334h
1070:257=4.16h

Znači, sa povećanjem kapaciteta baterije automatski se povećava i sam period rada telefona do narednog punjenja baterije:

BL-5C(850 mAh)  = 265 sati rada u mirovanju i 3.30 sati razgovora(tvrdi proizvodjač)
BL-6C(1070mAh) = 334 sati rada u mirovanju i 4.16 sati razgovora

Naravno ovo su "grube" cifre(70% tačnosti) i ima dosta odstupanja, ali uglavnom objašnjavaju bitnost kapaciteta baterije za jedan mobilni telefon!!!









« Poslednja izmena: 24. Sep 2006, 01:52:44 od Cigla tel. »
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
HTC HD2
Ekološke Baterije(gorivne ćelije):

Iako su male i podesne, današnje baterije će, možda i uskoro, postati zastarele. Na ćelijama s gorivom različitih oblika i veličina radi se već decenijama, ali su tehnološke prepreke i pravni problemi bili smetnja da se nađu na tržištu. Istraživači su sada nadomak rešenja za mobilne telefone.

Pojednostavljeno rečeno, gorivne ćelije pretvaraju molekularni vodonik (unutar ćelije) i kiseonik (iz vazduha) u vodu, koja se u vazduh vraća putem isparenja. Uzgredni proizvod ove reakcije je elektricitet. Osnovna hemijska reakcija podseća na onu u običnim baterijama (s anodama, katodama i elektrolitima), ali ima nekoliko unapređenja. Umesto ponovnog punjenja pomoću struje, što je neefikasno, gorivne ćelije koriste zalihe kiseonika tako da se odmah ponovo pune, baš kao i upaljač (nije potrebno „ponovno punjenje“). Ove ćelije će nadživeti punjive baterije, a ne izazivaju ni zagađenje okoline.

Većina istraživača se danas usredsređuje na metanol kao izvor kiseonika za ćelije, a mnoge velike kompanije (na primer, Hitachi, NEC i Toshiba) napravile su prototipe ćelija namenjenih prenosivim uređajima koje koriste tečni metanol kao gorivo. Međutim, pomenuti proizvođači su odlučili da primenu ove tehnologije odlože do 2007. godine, delimično i zbog zakonske regulative koja propisuje pravila za transport metanola.

Prve gorivne ćelije koje će se pojaviti u prodavnicama verovatno će biti modeli Power Pack kompanije Medis Technologies. One su namenjene punjenu baterija mobilnih telefona i drugih prenosivih uređaja, a njihova ograničena proizvodnja trebalo bi da počne ove godine. Ćelije koriste borohidrid­alkalno rešenje kombinovano s alkoholom, koji se, za razliku od metanola, može koristiti u avionima. Problem je što se one ne mogu ponovo puniti, pa zato neki protivnici te tehnologije tvrde da Power Pack u stvari i nisu prave gorivne ćelije.

Ćelije Power Pack bi trebalo da budu dostupne u prodavnicama do jeseni, koštaće između 12 i 20 USD i obezbeđivaće oko 80 sati rada uređaja iPod ili devet punjenja baterije mobilnih telefona.



Zašto moje baterije traju sve kraće?!?

Punjive baterije su sastavljenje od elektroda i elektrolita napravljenih od mešavina kao što su litijum­jonske ili nikl­metalhidridne.

Neželjeni efekat hemijskih reakcija jeste zagrevanje baterija tokom rada, zvog čega se elektroliti savijaju i uništavaju. Punjenjem baterija obavlja su obrnuta hemijska reakcija, ali se elektroliti ne ispravljaju. Kada se baterija neprestano koristi, savijenost počinje da utiče na hemijsku reakciju i tako smanjuje maksimalan kapacitet baterije.

Litijum­jonske baterije po pravilu mogu da izdrže do 500 pražnjenja pre nego što izgube toliko kapaciteta da se moraju zameniti, ali to zavisi od raznih činilaca, uključujući i temperaturu na kojoj baterija radi. Primera radi, ako baterije ostavite u pregrejanom automobilu duže vreme, one će postati neupotrebljive za približno tri meseca.



Izvor: Mikro vesti

« Poslednja izmena: 23. Sep 2006, 21:10:11 od Cigla tel. »
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
HTC HD2
Ko ima želje, volje da komentariše, doda nešto novo, korisno i vredno - samo neka izvoli. :D
Pored toga, ovo je tema o raspravi i svemu vezanom za baterije mobilnih telefona, njihovo trajanje, rad, bla, bla, .....
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


A-electronic

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5040
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
HTC desire s
Ko ima želje, volje da komentariše, doda nešto novo, korisno i vredno - samo neka izvoli. :D
Pored toga, ovo je tema o raspravi i svemu vezanom za baterije mobilnih telefona, njihovo trajanje, rad, bla, bla, .....

E pa super onda ja sam mislio da ces da lockujes ovu temu, ali ipak si ostavio da se raspravlja ovde. =D>

PS. ako hoces ti obrisi ovaj moj post, mislim ako ti skrece sa teme a ako neces ti onda edituj ovo ps pa nadalje :wave:
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
HTC HD2
Samo još da napecam prijatelja kome je ovo svakodnevni posao pa da lepo izvučem još par informacija i editujem već postojeće postove koje sam postavio.... :ballbounce: :[115]: 8)
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.