Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 08:18:11
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Focke-Wulf Triebflugelentwurf  (Pročitano 7620 puta)
Ucesnik diskusija

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 161
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.50
mob
Nokia N97mini
 Smile
@Papalu, tu sam citam sve svremena na vreme a tesko da stignem da se umesam u komentare. Navukao sam posla na grbacu vazdan pa polako zavrsavam jedno po jedno. Mislim da bi se mogao napraviti model ovog cuda ali da bi to bilo ostvarivo potrebno je par veoma bitnih informacija. Ja vidim par problema koji su dosta kompikovani za resiti ,a da pri tom budu jos i funkcionalni. Najvise me brine to sa auto rotacijom i veza izmedju rotora i trupa, pa ono problematicno teziste. Mislim da to moze da leti neko bi to vec sklepao. Bio bi to jako skup experiment, nije iskljuceno da jednog dana probam ovo napraviti ali tek kad hronoloskim redom pozavrsavam ranije zapoceto.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Ma, cool, brate nikud ne zurimo! Smile
Usput, Ti verovatno znas, koji mi je najbolji i najmanji i najlaksi elektromotor sa kojim bi mogao eksperimentisati kao pogonom za eksperimentalni model. Imam zelju da spetljam neku skalameriju i da vidim kako se ponasa - ali nesto sto manje da moze u stanu. Vidjao sam po netu neke ultralake modele od balze i celofana ili najlona - onako providni, lete na gumu. E sad, ja bi to na bateriju i motorcic, pa u tom smislu 3 takva na krajevima veceg lakog propelera ala Triebflugel.

Pitam, samo razmisljam - razglabam. Zamislite neki Ultra light micro ala Triebflugel? Smile Smile Smile Smile Smile.
 Smile
« Poslednja izmena: 02. Jul 2008, 13:30:51 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
Poslato  Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
@pilot i ja poslao, takodje Smile
« Poslednja izmena: 02. Jul 2008, 14:20:19 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
greskom sam ovde postovao brodove sa izlozbe, pa sam ih izbrisao, e ludiog li coveka Smile Smile
« Poslednja izmena: 02. Jul 2008, 14:23:21 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 161
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.50
mob
Nokia N97mini
@Papalu pronaci cu ti slike i linkove takvih motora,baterija,kontrolera,punjaca i balansera na tu temu. Samo da ih iskopam, u zadnje vreme je to jako aktuelno trofazni motori bez cetkica malih dimenzija a snage 100tinak vati. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Super, Nenuska majstore!!! Smile Smile Smile Smile Smile Smile
Ne moras da zuris, ako naletis, setis se i tako to. Strasno me zanima da pokusam napraviti neku bas laku, ultra-ultra laku mikro letilicu, sa motorcicem, a da se kontrolise bezicno. Neki sporac, ali da ga "vozim". Posto sam apsolutni diletant u tome, sledi mi polagano ucenje - tako da ima vremena na pretek. Mozemo ovde da razglabamo i ucimo (od tebe i ostalih koji to znaju), pa da se onda nesto pokusa i izgraditi.
Pozdrav Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
U medjuvremenu, nesto sam nashkrabao. Smile
Glavno je naci neke male elektromotore sto rade na male baterije. Oni bi mogli kroz krilo (elisu) da se vezu serijski te da se zajedno pale. Prekidac bi trebao da bude radio-kontrolisan (verujemn da ako taj prekidac rotira sa elisom to ne utice na radio prijem). Antena bi mogla da bude polozena po krilu ili pak na kraju svakog od tri krila (??? Smile) - o tome stvarno nemam pojma.

Mislim da prvi model bi trebao biti samo pokusaj da se vidi da li ce to uopste poleteti vertikalno i koliko visoko i da li moze da bude stabilno tj. da nema kontra rotaciju trupa, a dalje bi trebalo napraviti upravljive povrsine u donjoj (zadnjoj) da se isto kontrolisu na daljinu.

Sve nesto sumnjam u mogucnost horizontalnog leta, ako glavna elisa nema promenjivi ugao.

Sta ce to, koja sila da okrene spravu iz vertikalnog u horizontalni let? Brzina tog penjanja je mala, da bi stabilizatori leta na zadnjem (donjem) kraju imali tu moc.

Ne znam, ja nisam strucnjak i ne mogunda tvrdim, ali po zdravoj pameti mi se cini da ce to samo lebdeti i nekontrolisano ici levo desno -gore dole, a moguce i da se iskrivi  pa poleti bez kontrole na stranu bubne u nesto ili negoga, padne i rastoci se. Smile

Ali, zarko bih da probam. Smile Smile

Ajd' pozdrav svima, a ako ima neko ko poznaje aerodinamiku, bilo bi lepo da nas malo prosvetli - ova sprava ima samo veliki "propeler" tj tri rotirajuca krila. Njihovu rotaciju pokrecu mlazni motori (na pocetku male rakete smestene unutar tih motora daju pocetno ubrzanje do trenutka paljenj "ram-jet" mlaznih motora".

Usput budi receno, polozaj tih mlaznih motora je dosta cudan, kao da jednim delom cine da okrecu taj veliki rotor, a jednim delom i da deluju u smislu guranja cele letilice u napred - kao neko slaganje, odnosno raspodela vektora u ovom smislu. Kao da deo sile reakcije (jedna komponenta) potiskuje letilicu unapred, a deo vrti krila - rotor - propeler, koji opet sa svoje strane takodej vuce letilicu napred.

Mnogo pricam - bez veze! Smile Smile Smile Smile
Pozdrav Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

PaTriebflugel-Skica1 s.jpg
(285.21 KB, 742x1024)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 161
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.50
mob
Nokia N97mini
 Smile Smile
Ima smisla u tome Papalu. Nije problem u brzini kretanja da bi komande na repu reagovale. Od obstrujavanja vazduha od elise preko repa moze da se upravlja. Ovo je provereno i na klasičnim RC avionima, dok lebde okačeni o elisu odrzavaju se u tom polozaju samo strujanjem vazduha koji nabacuje elisa na komandne površine. To nije problem, što se tiče ugla motora to si upravu, imaju ugao koji vuce na gore. Do obrtanja trupa mora doci hteli to ili ne, i tu nevidim resenje osim ako naprava nije imala neki nacin rotacije u kontra smeru upravljanu žiroskopom. Obrtni momenat je veoma jak i na mojim modelima koji imaju krila ogromne površine u odnosu na povrsinu elise. Ovo se na avionima leci postavljanjem ugla motora za 2 stepena u stranu. A ovde to ne pomaze. Sto se tice malih motora i kompletne opreme nije problem jer vec uveliko postoji fabrikovana za modele koji se zovu Park flyer-i. I u pitanju su 10 tine grama. Auto rotacija , i nedostatak nosecih povrsina mi se ovde cini nepremostiv problem.
Pozdrav, i ja sam zatrpan  poslovima za koje imam kratke rokove....ludilo,  jedva da stizem da se angazujem na forumu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
DA,da! Taj obrtni momenat! Nenuska, hvala na informaciji i poduci, to mi je dragoceno. Smile
Moracu malo da prostudiram to. Kod helikoptera je on veci jer je i elisa (tj obrtno krilo) velika, kod aviona (ne modela) je malo teze da dodje do obrtanja aviona oko uzduzne ose, pretpostavljam. U stvari taj momenta pravi otpor vazduha na krakovima elise - veoma pojednostavljeno, kao kad bismo uhvatili elisu u neku vrstu stege a upalili motor - avion bi se okretao sumanuto oko svoje uzduzne ose a elisa bi stajala u mestu (ovo je ekstremna - nepostojeca situacija).
Pitam se kako su te stvari resavali sa onim motorima iz WWI koji su celi zajedno sa elisom rotirali oko radilice, koja je bila fiksna. Tu mora da je bilo frke sa tim momentom.

Obzirom da su modeli dosta lagani, problem sa momentom kojeg izaziva rotacija elisa, pogotovo vecih, tj. rotacionih krila je jos izrazeniji.

Hmm! Mora da se proucava to, cita bas strucna tehnicka literatura... treba vremena.
Ali od eksperimenta ne odustajem - polako korak po korak. Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 08:18:11
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.