Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:44:08
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Fluorokompaktne sijalice  (Pročitano 5778 puta)
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 163
OS
Windows Vista
Browser
Safari 3.1.2

 Investicija se svakako isplati jer tu razliku u cijeni nadoknadis duzim trajanjem ove sijalice i ustedi na struji.

 4-5 obicnih zarulja bi promijenio u zivotnom vjeku fluorokompaktne zarulje tako da bi na kraju dao gotovo iste novce za obicne zarulje.


Da je u praksi zaista tako, složio bih se. Te sijalice u teoriji, u idealnim uslovima, zaista traju višestruko duže od običnih,ali kvalitet električne energije u domaćoj mreži je prilično loš. Izmerite učestalost i karakter tranzijenata pa ćete videti. U poslednje vreme je još gore nego ranije jer je dosta ljudi nabavilo nekvalitetne klima-uređaje bez mekog starta i peglanja smetnji pa svakakvo đubre stiže u mrežu kako se kompresor uključuje i isključuje. Ja sam svojevremeno nabavio 6 kom. nekih Leuci sijalica (mislim da su italijanske) i dve Philips. Trajale su između 2,5 i 3 god. Obične sijalice su znale da traju i svega 3 meseca, ali negde traju i godinama. Manje su osetljive na smetnje i nestabilan napon, mislim da je to uzrok.

Dodao bih još dve opservacije koje se retko pominju čak i na stranim forumima. Renderovanje boje kod compact fluo može da bude problem, jer one ne daju pun spektar. Drugo, stvaraju dosta jake smetnje u vidu zračenja, tako da kad sam jednu ušrafio u stonu lampu, na osciloskopu neposredno pored su se pojavile snažne smetnje pa sam morao da vratim običnu (koja mi dosta smeta jer me greje dok radim).

 Losa el. mreza je neka druga prica, ja s tim nemam problema i ono sto sam rekao je praksa a ne teorija. Ocjenjivanje fluokompaktnih zarulja prema proizvodima lose kvalitete takodjer nema smisla. Fluokompaktne zarulje i nisu bas osjetljive na pad napona dapace sasvim suprotno (barem one normalne a ne upitne kvalitete).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


All we are saying, is give peace a chance!

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 756
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
mob
Nokia 1209
Poznato je da daju samo deo spektra svetlosti, ali i to se prevazilazi posto se postize 80 procenata dnevne svetlosti dobrom mesavinom fosfora u novijim i kvalitetnijim sijalicama.
Sto se tice osciloskopa, zar ne bi njemu razni el. uredjaji previli smetnje, posto je ipak dosta osetljiv instrument. Cini mi se da mobilni tekefon pravi vece smetnje u okolini
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 225
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Problem je što su takve, kvalitetne sijalice skupe, a naša mreža je relativno loša i puna smetnji, pa će skratiti život i tim kvalitetnijim.

Osciloskopu, naravno, i drugi uređaji stvaraju smetnje, ali ko koristi osciloskop, zna dovoljno o tehnici da ne drži izvore zračenja u blizini. Ja nisam znao da te kompakt fluo sijalice prave tolike smetnje dok nisam na radnu lampu sa osciloskopom montirao jednu. Hteo sam da me manje greje kad radim, ali sam morao da odustanem od tog rešenja...
« Poslednja izmena: 05. Sep 2008, 20:44:23 od Coolidge »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


All we are saying, is give peace a chance!

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 756
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
mob
Nokia 1209
Ti podaci vezani za osciloskop i za zracenje su mi interesantni, voleo bih da nadjem nesto o tome
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 225
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Ti podaci vezani za osciloskop i za zracenje su mi interesantni, voleo bih da nadjem nesto o tome

Evo još jednog interesantnog iskustva. Ja imam stariji televizor; nisam nikada nameravao da ga menjam jer inače malo gledam televiziju, a mnogo je i kvalitetnije izrade od današnjih. Ima drugačiju daljinsku od ovih savremenih. Kada sam na luster pokušao da ušrafim kompakt fluo sijalice, daljinski je prestao da funkcioniše, a TV je počeo sam da se gasi. Zato sam na luster morao da vratim klasične sijalice sa vlaknom. Ovo verovatno nema značaja kod aparata sa savremenim daljinskim (nisam čuo da se još neko žalio)...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


All we are saying, is give peace a chance!

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 756
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
mob
Nokia 1209
Je l' si imao priliku da na neki slican nacin uporedis ove sijalice sa klasicnim neonkama? To me zanima posto rade na do nekle slicnom principu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 225
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Je l' si imao priliku da na neki slican nacin uporedis ove sijalice sa klasicnim neonkama? To me zanima posto rade na do nekle slicnom principu.

Zapravo jesam, ali to je duga priča. Za to što zoveš "klasične neonke" pretpostavljam da su u pitanju ove bele, ravne cevaste; to su fluo-cevi, pogrešno ih zovu "neonke" zbog analogije sa neonskim reklamama gde su to stvarno neonke. Ove klasične fluo-cevi, koje se svuda sreću, praktično su iste kao kompakt fluo sijalice, jedina je razlika što je elektronika tamo ugrađena u armaturu (šasiju) dok je, kod kompakt fluo, ona u podnožju koje se ušrafljuje.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


All we are saying, is give peace a chance!

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 756
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
mob
Nokia 1209
E pa da, to objasnjava sto sa unutrasnje strane imaju onu belu oplatu ili beli sloj necega. Ako su iste kao kao ove kompakt fluo to bi trebalo da je fosfor.

Hteo sam da pitam bas za tu elektroniku, da li je ona kriva za smetnje, ili neki deo spektra elektromagnetnog zracenje kompakt fluo sijalica, zato i pomeuh to poredjenje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 225
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Da, taj sloj proizvodi vidljivo svetlo. Što se tiče smetnji, moram da priznam, nisam se udubljivao u prirodu njihove geneze, prosto sam odmah odšrafio sijalicu kada su se pojavile. Smetnje mogu ili da se prenesu kao RF zračenje poreklom od elektronike, kao što kažeš, ili kroz napajanje preko napojnog priključka koji je koristio i osciloskop kada se to desilo. Sama svetlost teško može biti uzrok smetnji. Pretpostavljam da je u pitanju zračenje. Moguće da i sama oscilujuća struja koja teče kroz gas u cevi doprinosi smetnjama, ali sad samo nagađam. Jedino što smem da kažem sa sigurnošću jeste da su se smetnje pojavile, ne znam više o tome...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:44:08
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.