Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Flaširana voda nije zdravija od one iz slavine  (Pročitano 4039 puta)
28. Okt 2006, 15:19:18
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best

Flaširana voda je postala deo životnog stila, to više nije skup proizvod i postala je uobičajena u prodavnicama širom sveta. Ali prema istraživačima kao rezultat masovne potrošnje flaširane vode za piće može biti ugroženo zdravlje planete.

Prema novom izveštaju velika potrošnja flaširane vode stvara nepotrebni otpad a troši se i energija za njihovu proizvodnju čak i u zemljama gde je sasvim ispravna pijaća voda iz slavina.

Izveštaj koji je sačinio Earth Policy Institute (EPI) se kaže da je potrošnja flaširane vode udvostručena između 1999 i 2004 godine, dostigla 154 biliona litara godišnje.

Flaširana voda često nije zdravija od one iz slavine ali može biti 10,000 puta skuplja npr. u Americi 2.50$ [U.S.] po flaši košta više nego gas kaže Emily Arnold, istraživač iz Vašingtonskog D.C.

Većini deo ovako visoke cene je zahvaljujući troškovima transporta i pakovanja. Četvrtina ovako proizvedene vode se izvozi. U izveštaju je primer kompanije iz Helsinkija koja je u 2004-toj godini izvezla 1.4 milion flaša ustvari flaširane "česmovače" u Saudi Arabiju koja je udaljena 4,300 kilometara.

Francuski brendovi vode Evian i Volvic izvoze 50 do 60% do destinacija širom globusa. Najveći potrošači flaširane vode su Amerikanci, Meksiko, Kina i Brazil. Italijani piju najviše po osobi u proseku 2 čaše dnevno.

U mnogim razvijenim zemljama prirodnjačke grupe izazivaju naciju tvrdeći da je voda iz boce zdravija od one iz česme.

Natural Resources Defense Council, koji godinama prate industriju flaširane vode zaključuju na osnovu svojih istraživanja da nema uverljivih dokaza da je voda koja dolazi iz flaše čistija ili zdravija od vode iz česme. 25% flaširane vode je u stvari voda iz vodovoda nekada malo dorađena a nekada ne.

Ipak i u slučajevima gde je sigurnije piti flaširanu vodu, masovno pakovanje u plastične flaše narušava prirodnu sredinu. Procenjuje se da se godišnje baca 2.7 miliona tona iskorišćenih plastičnih boca. Najčešće se za proizvosnju ovih flaša koristi polietilen terftalat (PET) koji se dobija iz sirovog mazuta. Da bi se zadovoljile godišnje potrebe u flaširanoj vodi samo Američkog tržišta koristi se 1.5 miliona barela mazuta, što bi obezbedilo gorivo za 100,000 automobila za godinu dana.

86% plastičnih flaša postaje đubre a za razgradjnu plastične flaše potrebno je između 400 i 1000 godina. Rešenje nije ni spaljivanje PET ambalaže jer se njihovim sagorevanjem stvaraja hlor u gasovitom stanju a pepeo sadrži teške metale.

Alternativa su takozvane BIOTA flaše napravljene od biološki razgradive plastike - poliatik acida (PLA), koji se dobija od kukuruza. Ova tehnologija proizvodnje flaša je tek na početku a dotle kad god bacite plastičnu flašu setite se da ce se ona razgraditi tek za narednih 400 godina...biće to lepa fosilna svedočanstva o tekovinama naše civilizacije.

  Izvor: Topvita
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


two days before the day after tomorow

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 2415
OS
FreeBSD
Browser
Mozilla
mob
Nokia 6680
kod mene na gajbi je pre 2 god bio neki lik da ugradi caletu i kevi neki cepterov filter za vodu, lik uzme obicnu cesmovacu, filtriranu vodu(tim cepter filterom), i flasiranu vodu, sve tri u posebnim flashama, i dam mom caletu da odvali neku tabletu na 3 dela i da ubaci po jedan komad tablete u svaku casu(karavno nasumicno). Rezultati, 1.Cesmovaca se pretvorila u casu fucking povracke, voda je prepuna metala, nemozesh casu da uhvatish koliko je vrela, 2. filtrirana voda postala zuta, a 3. flashirana je bila u malo boljem stanju od cesmushe....

Rece mi taj cepterovac koju su flashiranu ispitali i koja moze da se meri sa tom filtriranom, ali sam zaboravio.

Znaci otprilike su iste i cesmusha i ova flashirana, a sto se tice ove filtrirane vode ja je pijem vec 2 god znaci nemoze da se poredi ni sa jednom vodom dali iz izvora, cesme ili kupnovne. Znaci kad se tusiram (naravno gradskom vodom) osetjam kako voda jebeno smrdi!!!!

filter je oko 1000 eur
IP sačuvana
social share
As long as nature is not allowed to rule by the law of nature, there will always be king and there will always be slave.
Cika Ghaal.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Juzna pruga,Stara skola...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1532
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung J6
pa kad imas 1000 eura .a sta je sa onim jadnim ljudima koji nemaju 1000 eura?

mi barem u Nis-u nemamo taj problem nasa voda sa cesme je extra .

pa cak moja tetka iz bgd koja pije iskljucivo flasirane vode pije nasu vodu i ne oseca razliku u odnosu na flasiranu.
IP sačuvana
social share
ride till your legs go numb...
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
naravno buco, super nam voda Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Juzna pruga,Stara skola...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1532
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung J6
Pa naravno na jugu je sve bolje. Smile Smile
IP sačuvana
social share
ride till your legs go numb...
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


two days before the day after tomorow

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 2415
OS
FreeBSD
Browser
Mozilla
mob
Nokia 6680
pa kad imas 1000 eura .a sta je sa onim jadnim ljudima koji nemaju 1000 eura?

mi barem u Nis-u nemamo taj problem nasa voda sa cesme je extra .

pa cak moja tetka iz bgd koja pije iskljucivo flasirane vode pije nasu vodu i ne oseca razliku u odnosu na flasiranu.

ko bre ima 1000 eur, moj cale burzujcina ima, ja nemam 40 din za pljuge bre...
IP sačuvana
social share
As long as nature is not allowed to rule by the law of nature, there will always be king and there will always be slave.
Cika Ghaal.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Juzna pruga,Stara skola...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1532
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung J6
hahahah

pa uzmi mu ih sta ce njemu tolike pare,ali ti je barem omogucio da pijes cistu vodu:D


IP sačuvana
social share
ride till your legs go numb...
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Nije bitno sad to za novac, ko ima uzivace u filtriranoj vodi, a ostali uzivaju i ovako  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Juzna pruga,Stara skola...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1532
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung J6
ja bih bankrotirao da moram da kupujem vodu mi u nasoj kuci racunajuci najmladju Helenu 1,5 godina pijemo nenormalno vodu.i s obzirom da mi je priroda posla takva da moram da putujem nigde ne mogu da se tako lepo napijem vode nego kuci.
IP sačuvana
social share
ride till your legs go numb...
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


two days before the day after tomorow

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 2415
OS
FreeBSD
Browser
Mozilla
mob
Nokia 6680
Nije bitno sad to za novac, ko ima uzivace u filtriranoj vodi, a ostali uzivaju i ovako  Smile

probao sam nedavno da uzivam u gradskoj vodi (umirujuci od zedji kod ortaka) crkoh umalo, nemogu da opisem osecaj, kao da pijem izlapelu kiselu koja izvire u nekom kanalu.... milina bozija  Smile
IP sačuvana
social share
As long as nature is not allowed to rule by the law of nature, there will always be king and there will always be slave.
Cika Ghaal.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.