Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Филм „Свети Николај Српски“  (Pročitano 8087 puta)
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
@Davidovac

Posto si vec procenio i moje obrazovanje nek ti bude - al ajde da ti odgovorim.

Ne nisam vernik Sprske Pravoslavne Crkve jer ne verujem da je ijedan covek ikakav vernik ko veruje u crkvu vec onaj ko veruje u Boga i stremi ka njemu. Buda nije Bog tako da nemam razloga da verujem u njega - ali mogu da cenim njegov put ka Bogu kao i mnogi budisti na ovom svetu (ali me to ne cini budistom). Isto to mislim i o Nikolaju Velimirovicu ali ga ne izdvajam nicim od bilo kog coveka na ovoj zemlji jer je jedino sto se u veri vrednuje je licni put ka Bogu. To sto je njega SPC proglasila za svecem me apsolutno niti interesuje niti dodiruje. Za mene sveci ne postoje - postoje ljudi koji teze ka cilju i sami za sebe znaju koliko su sveti ili ne - niko drugi nemoze da shvati njihov put i stremljenje osim njih samih i Boga kome streme. Data persona o kojoj govorimo se koristi u ovom datom slucaju kao propagandni materijal SPC sto u meni radja blago nezadovoljstvo. Isti osecaj sam imao citajuci neke Nikolajeve spise u kojima govori o svojim stavovima o ljudima koji nisu Hriscani (o tome smo vec raspravljali ovde).

I da dodam na kraju - Srbija je dala mnogo doktora filozofije i nauke ciji doktorati su bili mnogo svrsishodniji i merodavniji od necega nazvano "Vera u Vaskrsenje Hristovo kao osnovna dogma Apostolske Crkve". Medjutim niko od njih ne ocekuje niti zeli da ga SPC proglasava svecom. Ali ne zelim da idem u vode ocenjivanja vrednosti tudjih doktorata za to postoje komisije.

Isto tako ne ulazim u to sta je za nekoga kulturno a sta nekulturno - po meni je nekulturno kititi mrtvog coveka paunovim perijem i velicati ga kao sveca - jer tada radite isto sto su radili komunisti samo se nalazite u drugoj krajnosti. Prava mera je negde u sredini svi bi bili srecniji kada bi se toga drzali. Kritika necega nije sprdnja a na tebi je da razlucis zasto se ti licno osecas povredjenim ako se kritikuje nesto usta ti verujes. A posebno ako sebi dajes za pravo da ti kritikujes stvari koje tebi nisu potaman. Na ovom svetu ne postoje svete stvari - jedina svetost su ljudi i u tome smo svi isti - sa ili bez doktorata svi smo od Boga dosli i u njega se vracamo.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


mozda uvek treba ici za pamecu,osim u ljubavi

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 60
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ups,izvini druze,nisamznao da vuces ka budizmu i tamo nekim istocnjackim religijama,samo cisto radi informisanosti,da znas, da crkva jos za svojih 2000 i malo vise godina nije proglasila zivog coveka za svetca,jer je to nemoguce!!.Toliko sigurno znas,ali si napravio lapsus.A o tome,koga ce kanonizovati crkva,ne odlucuje ona sama,nego narod koji svedoci o svetosti coveka,u ovom slucaju Sv. Nikolaja Zickog,znaci obavezno se zapisuju cuda i isceljeenja koja su se desavala nad i molitvama ovog Bozijeg ugodnika,pa tek kad se posvedoci kroz mnogo takvih slucajeva ,nekada prodje i po 50-100 god. do kanonozacije,uek onda se,ali podvlacim na zahteh naroda i njihovog svedocanstvo sastaje Arhijerejski sabor gde se odlucuje da li ce se neko uvrstoto u kalendar crkveni,t.j, da li je dostojan da se kanonizuje u svetca.Tako da si se prijatelju,totalno izmasio po pitanju kicenja"pauvovim"perjem kako ti kazes,ali dobro,nije sramota ne znati,sramota je ne hteti znati!!
A kad bi ti meni objasnio kako i zasto je budizam po tebi bolja religija,bio bih ti vrlo zahvalan,i da li uspevas da postignes nirvanu,i kako je to verovati u nistavilo,ili ti,meditirati,ili kako bi mi Pravoslavci rekli,moliti se,prakticno ni u sta?!
to je cilj postizanja nirvane,ocistiti misli,i biti u stanju  praznoce misljenja,ili ne misliti nista sto je duze moguce!!
I na koncu svega,nistavilo!!
a,ako si bio ok,u ovom zivotu,mozda se rodis kao morz u sledecem,zar ne?
hvala u napred maodgovoru Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
 Smile Smile Uvek me slatko nasmeju pravoslavni popovi u njihom tumacenju Budizma. Uvek mi lici na nacin kako Amerikanci gledaju na svet oko sebe u njihovoj spoljnoj politici. Ali jedino mi nije jasno iz cega si ti video da sam "naklonjen" budizmu? Ali ajde nek sam naklonjen budizmu - ako ti je tako lakse da shvatis. Ali cu ipak probati da ti kazem na srpskom pa ti razumi ako zelis:

1. Nisam naklonjen ni jednoj religiji niti sam poklonik i jedne zvanicnu ili nezvanicne religije ili sekte, kulta, pokreta, partije, udruzenja gorana, mladih pionira, osim sto sam "drug chlan" ovog i jos nekih foruma.

2. Ono u sta ja verujem i sto je deo moje vere je  - da smo svi od Boga dosli ali da trebamo da nadjemo put povratka k njemu

3. Ne postoje lose i dobre ili losije i bolje religije - postoje samo manje ili vise svesni ljudi - svesni o sebi, drugima i Bogu.

4. Svako bira svoj put i snosi odgovornost za njega - put nije bitan ali je cilj bitan. Za nekog ce ciscenje WCa biti podjednako dobar put ka Bogu kao sto je za nekog drugog zivot na Svetoj Gori. A sa druge strane, neko moze da provede 10000 godina na Svetoj Gori i nece se pribliziti ni jedan korak Bogu.

5. Neko u meditaciji vidi nistavilo a neko vidi Boga - neko u molitvi vidi Boga a neko ne vidi nista i jedva ceka da ide kuci da jede posle liturgije. Tako da svako za sebe zna koliko je svetac a koliko nije.

Ali cisto da te podsetim - posto si covek od kanona i propisa i hijerarhije (mada je to malo vazno) - "te tamo neke istocnjacke religije" kako si ih nazvao su postojale hiljadama godina pre Hrista i prenosile su ljudima istu mudrost koju je i Hrist prenosio. Tako da ne vidim zasto bi poredio nesto sto je u svojoj sustini jedno te isto ucenje. Mozemo da diskutujemo ovde o filozofiji religije (intelektualnu stranu religioznog ucenja) - pravu veru u Boga niko nemoze da diskutuje jer je ona deo svakog pojedinacnog ljudskog srca bez obzira u kojoj crkvi to srce obitava. Narano, ovo samo ako te zaista zanima diskutovanje na temu filozofije Budizma ili bilo koje druge religije.

Budi mi pozdravljen i u miru  Smile
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


НУСКНВП

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12841
Zastava Србија
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
@decky999

Браво мајсторе.

Верник СПЦ је опредељење вере, а свакои, иоле, паметан човек зна да православна вера подразумева веру у Бога.

Своју памет и образовање си показао када си Владику Николаја оквалификовао као човека са два разреда више од просечног Србина односно када си себи допустио да се упустиш у, овако, озбиљну тему, а да о томе појма немаш.

Своју основну културу (може и образовање) показујеш начином којим се опходиш према једној од светиња вере којој ти не припадаш.

Кажеш није спрдња већ критика -"likom i delom Josipa Broza - ups.. - ovaj Nikolaja Velimirovica."- чиста спрдња.

"Isto tako ne ulazim u to sta je za nekoga kulturno a sta nekulturno - po meni je nekulturno kititi mrtvog coveka paunovim perijem i velicati ga kao sveca"

Потпуно незнање.

По канонима СПЦ не може се жив човек прогласити свецем.
IP sačuvana
social share
Edit by chelavi1: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1606
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Nokia 
...Знаш ли дете моје зашто извори пресушују, и плодови земаљски зашто немају више оне сласти које имадоше?Због греха људског од кога уђе немоћ у сву природу.
Знаш ли дете моје зашто победоносни народ трпи поразе од своје неслоге и раздора, и једе хлеб загорчан сузама и пакошћу?Зато што победи крвнике око себе, али не победи их у себи.
Знаш ли дете моје зашто људи посташе ружни и изгубише лепоту својих предака?Зато што одбацише лик Божији, што изнутра из душе деља лепоту лика, и навукоше образину[/color]



Одломак из песме Св.Владике Николаја "Знаш ли дете моје"- Молитва на Језеру
IP sačuvana
social share
Слава Богу на висини, на земљи мир, међу људима добра воља
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
@Davidovac

Znanje ili neznanje sve jedno je - sprdnja ili kritika - svetinja ili ne svetinja dzabe je - ali ono sto sam ja napisao nije doprlo do tebe ama ni za trunku. Ti verujes u sta verujes i drzi se toga, kao sto cu ja moga  pa mirna Bachka.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 58
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
@decky999
E, jesi se nalupetao.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 58
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
@decky999
E, jesi se nalupetao.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Pa si se ti toliko potresao od mog lupetanja da si morao post dva puta da napises. Ali ajde kad me vec razapinjes na krst - nastavi da budes pametan pa reci zasto.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 58
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
Komp me nesto zeza pa sam nehotice ponovio post.
Odgovor na tvoje pitanje: Potpuno si neinformisan u vezi obrazovanja Nikolaja Velimirovica, poredjenje Nikolaja i Tita ne stoji obzirom da je Nikolaj anatemisan od komunisti;kih vlasti, kao sto je neko napisao ne moze se proglasiti svecem ziv covek i po meni ocigledna je tvoja namera da zajebavas sve koji drugacije misle.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.