Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 10:05:22
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Fićom na hodočašće Titu  (Pročitano 921 puta)
16. Feb 2008, 13:23:17
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Apple iPhone SE 2020
Fićom na hodočašće Titu


Skupina jugonostalgičara odlučila je ove godine povodom Titovog 113. rođendana posjetiti njegov rodni kraj i njegov grob u Beogradu te za tu prigodu 'regrutirati' odred pionira.


Baš kao za vrijeme Jugoslavije, pedesetak nostalgičara krenut će 25. svibnja na hodočašće kojim će obilježiti 116. rođendan Josipa Broza Tita.

Slovenac Boštjan Troha i njegovi prijatelji iz zemalja bivše države prvo će posjetiti Titovo rodno mjesto Kumrovec, potom će se uputiti na njegov grob u Beogradu, a na put će krenuti svatko u svome fići, najpopularnijem automobilu iz vremena kojeg se prisjećaju s velikom nostalgijom, piše Slobodna Dalmacija.

Troha će angažirati i nekoliko desetaka djece koja će biti odjevena u pionire, mahat će jugoslavenskim zastava i pljeskati nakon govora koji će održati Titov imitator.

''Nedostaje mi Jugoslavija. Nismo imali ništa, a opet smo imali sve. Susjedi su jedni drugima pekli kolače, imali smo svog vođu kojem smo vjerovali. Sjećam se da je moja mama plakala kada je Tito umro. Imao sam tek pet godina, ali sam znao da će se svijet promijeniti'', kazao je 33-godišnji slovenski poduzetnik Troha koji kod kuće čuva pravu malu kolekciju predmeta iz vremena Jugoslavije, među kojima su, primjerice, Titov portret, šivača mašina, i bočica Cockte stara punih 50 godina.

Priču o skupini neobičnih hodočasnika prenio je čak i New York Times čijeg je novinara uvelike zaintrigirao fenomen jugonostalgije.

''Sociolozi kažu da ovo održava sveprisutni trend na Balkanu poznatiji kao jugonostalgija, gdje mladi i stari žale za prošlošću dok se svakodnevno bore s ostavštinom krvavih ratova i lošom ekonomskom situacijom. Njihova realnost je prilično sumorna s obzirom na to da žive u mini državama koje je svijet, izgleda, zaboravio'', piše New York Times.

Kao primjere izražene jugonostalgije kulturolozi navode i činjenice da je gotovo tisuću mladih Slovenaca 2008. godinu dočekalo u Beogradu, te da su Hrvati prošle godine na Eurosongu glasovali upravo za srpsku predstavnicu.

Prema pisanju New York Timesa, posebno iznenađuje broj jugonostalgičara u Sloveniji, državi koja se prva odcijepila od Jugoslavije i koja je danas najprosperitetnija od svih zemalja nekadašnje države, prenosi Slobodna Dalmacija.



Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


In time of chimpanzees I was a narwhal

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 788
Zastava Novy Belgrad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Koliko zaludnih ljudi...  Smile
IP sačuvana
social share

Nobody is innocent, there are merely varying levels of guilt...
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


,!,,(-_-),,!,

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 2982
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
SonyEricsson K800i
Ja sam zbunjen, sto pise u prvoj recenici povodom 113. rodjendana a u drugoj da ce obeleziti 116. rodjendan? Smile
IP sačuvana
social share

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 10:05:22
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.