Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Fenomen Vuka Brankovica  (Pročitano 2429 puta)
07. Jun 2004, 05:44:02
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Dakle, tema nije usko vezana za Vuka Brankovica, vec i Kosovski boj.Naime, da li je najveci "izdajnik" u srpskoj istoriji zaista napustio boj na Kosovu, ili je on samo paravan da se prekrije neuspeh Srba u bitci protiv Turaka?Postoje odredjene tvrdnje da su srpski ratnici noc uoci boja bili toliko pijani, da nisu mogli ni da sede na konjima, a kamoli da se bore.Po tim saznanjima Vuk ne samo da nije napustio bitku, nego je jedini bio trezan i vodio najzesce borbe.....
Da li je Srbija bila pobedjena i pre boja na Kosovu i da li je ta bitka bila samo formalnost?
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 7
Nemoj da mesas istoriju i mit.
Prvo bitka realno gledano nije bila neuspeh. Turci nisu 1389. odmah nakon boja okupirali Srbiju. Naravno nije bila ni uspeh pogotovu ne na duzi rok jer je Srbija posle boja rapidno propadala. Bitka je strateski gledano bila neresena, posle nje su se obe strane povukle da lizu rane...

Licnost Vuka Brankovica u istoriji i Vuka Brankovica u legendi ne moraju da imaju nikakve veze.

Srbija pre boja nikako nije bila porobljena (zasto bi do boja uopste i doslo da jeste).

Neke od teritorija koje su pre toga bile deo Srpske srednjovekovne drzave su vec bile ili pod direktnom turskom upravom ili vazalne drzave.

Srbija je pre boja bila rascepkana na niz feuda s lokalnim gospodarima i bez centralne vlasti. Ovo je bila jako cesta pojava u srednjem veku svuda po Evropi. Turska je tada bila sila u usponu, daleko veca nego vecina Evropskih drzava u to vreme tako da joj Srbija nije mogla biti takmac.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Mislim da sam već negdje pisao o toj temi. Vuk Branković nije bio nikakav izdajnik, kao što ni Srbija nije poražena u kosovksoj bici. Ona je samo trajno onemogućila nekakvu unutarnjesrpsku konsolidaciju, do koje vjerojatno ne bi došlo sve da su Srbi i uvjerljivo pobijedili.

Vuk Branković je imao taj "grijeh" da je preživio bitku, a "odmagalo" mu je i to što je bio na čelu izrazito moćne obitelji. Za razliku od njega drugi vođa neke moćne obitelji nije preživio bitku (naravno, Lazar), a njegova djeca su još bila malodobna. U klasičnoj, sebičnoj maniri tog vremena, njegova udovica se brinula da osigura nasljedstvo i utjecaj svom sinu, te je najvjerojatnije iz njezinog kruga potekla legenda o Vukovoj izdaji, kojoj su kumovali i suradnja Brankovića (u množini, kao obitelji) s Turcima, ništa neobično. U kasnijim vremenima, kada je Srbija bila definitvno pokorena, ova legenda je imala i svoju praktičnu ulogu, da pokaže kako se samo slogom održavaju i postižu sloboda i napredak.

Usput, druga velika legenda i laž, je ona o kraljeviću Marku kao velikom borcu protiv Turaka, iako je ovaj bio njihov vjerni sluga, i kao takav poginuo 1395. u bici na Rovinama, kojom je nakratko obranjena rumunjska samostalnost.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Lepo kaze narod... svi smo mi deca nekih Brankovica ...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3592
Ko ce ga znati da li on uopste postojao i da li smo mi pobedili na Kosovu ili ne! :archery:
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Republika Srpska

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 995
Zastava
mob
Nokia N95
Znamo mi filipe, sve se zna...
IP sačuvana
social share
Kome pravda leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom.
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 768
mob
Siemens c60
Pre par godina u jednoj knjizi procitao sam zanimljiv tekst o Vuku Brankovicu!

Ne mogu se setiti naziva ali cu pokusati da saznam!

Po tom tekstu Vuk Brankovic uopste i nije ucestvovao u bici na Kosovu!

Razlog! U vreme kosovskog boja padala je velika kisa (bar po tom tekstu) a vojska Vuka Brankovica (koji je bio vladar Kosova u to vreme) bila je sastavljena od teskih oklopnika koji zbog loseg vremena na vreme nisu stigli na kosovo polje.

Medjutim sama po sebi ta prica mi ne bi bila mnogo uverljiva samim tim da je Vuk bio vladar na Kosovu i da je svakako na Kosovo Polje trebao stici prvi a ne poslednji!

Medjutim, u nekim epskim pesmama koje se kasnije pominju u toj knjizi govori se o velikom nevremenu nekoliko dana pre i na sam dan Kosovskog Boja.

Samim tim i ja sam ovu teoriju prihvatio kao jednu "od mogucih" mada iskreno mala je verovatnoca da je to istina!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.